Προς το περιεχόμενο

m-audio axiom 25 χωρίς pc?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι θα φαίνομαι πολύ άσχετος, αλλά κάπως πρέπει να μου λυθεί η απορία.  ???

 

Έχω στην κατοχή μου το m-audio axiom 25 και αναρωτιέμαι αν γίνεται να φορτώσω ήχους από κάπου πιο απλά, χωρίς να χρειάζομαι υπολογιστή.

 

Κατανοώ ότι η δουλειά ενός midi είναι να συνδέεται με τον υπολογιστή και να σου δίνει έλεγχο στο αντίστοιχο πρόγραμμα κλπ, αλλά οκ, ρωτάω αν υπάρχει κι άλλος τρόπος.

 

Σας ευχαριστώ!  :-[

out of clutter find simplicity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου απάντησα και στο pm, εφόσον έχει κανονικές θύρες MIDI In/Out, θα μπορέσεις να το συνδέσεις σε όποια συσκευή διαθέτει ανάλογες θύρες, όπως ένα synthesizer module, drum machine κλπ. Έτσι θα μπορέσεις να ελέγξεις με τα πλήκτρα και τους realtime controllers του Axiom ό,τι θέλεις από τη συσκευή που θα συνδέσεις πάνω του.

 

Δεν ξέρω πόσο μακριά φτάνουν οι δυνατότητες του Axiom, γι' αυτό και θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο βιβλίο οδηγιών του μηχανήματος, για να ξέρεις αν σου κάνει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω και το χρησιμοποιούσε ο πληκτράς μας με το μακ του, ο οποίος όμως αποχώρησε και τώρα θέλω να δω αν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε χωρίς pc, όπως ήδη είπα ::), για ατμόσφαιρες και κάποια απλά ριφς. Δεν έχω κάποιο άλλο μηχάνημα που μπορώ να συνδέσω με το midi, δυστυχώς. Επίσης, μάλλον πρέπει να μάθω τί ειναι το synthesizer module.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

out of clutter find simplicity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον πιο εύκολο θα είναι να βρεις καινούργιο πληκτρά... ;D ;D ;D

 

αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι έχεις απλά ένα usb midi controller το οποίο θα βγάλει ήχο μόνο όταν θα το συνδέσεις με ένα rack μέσω midi ή ένα vsti μέσω usb

 

rack= η μηχανή του synth με όλες τις δυνατότητες επεξεργασίας ήχων και εφφέ όπως το κανονικό synth αλλά χωρίς τα πλήκτρα, ο εγκέφαλος με λίγα λόγια

 

vsti= virtual instrument εφαρμογές, δηλ ήχοι που χρησιμοποιούν σαν γεννήτρια το pc αντί τα chips του synth

 

προφανώς ο πληκτράς σας έτρεχε virtual προγράμματα ήχων από το mac μέσω usb, που είναι κ η πιο οικονομική λύση για αρχή και για σένα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
μάλλον πιο εύκολο θα είναι να βρεις καινούργιο πληκτρά... Grin  Grin Grin

 

αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι έχεις απλά ένα usb midi controller το οποίο θα βγάλει ήχο μόνο όταν θα το συνδέσεις με ένα rack μέσω midi ή ένα vsti μέσω usb

 

rack= η μηχανή του synth με όλες τις δυνατότητες επεξεργασίας ήχων και εφφέ όπως το κανονικό synth αλλά χωρίς τα πλήκτρα, ο εγκέφαλος με λίγα λόγια

 

vsti= virtual instrument εφαρμογές, δηλ ήχοι που χρησιμοποιούν σαν γεννήτρια το pc αντί τα chips του synth

 

προφανώς ο πληκτράς σας έτρεχε virtual προγράμματα ήχων από το mac μέσω usb, που είναι κ η πιο οικονομική λύση για αρχή και για σένα.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου