Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό synth,το Cazio CZ-101.

Το πήρα μεταχειρισμένο φυσικά γιατί είναι και όργανο 20ετίας!

 

Για να μην μακρηγορώ,να μπω κατευθείαν στο θέμα:

Τα πλήκτρα του είναι σκληρά,δεν έχουν την επιστροφή που πρέπει να έχουν όταν το αφήνεις πάνω στο παίξιμο και είναι δύσκολη η χρήση του οργάνου!Θα έλεγα ότι ίσως να είναι τέτοια η τεχνολογία του,αλλά έχω παίξει και με αντίστοιχα synths φίλων και έχουν πληκτρολόγιο όπως πρέπει να είναι για να είναι άνετα τα δάκτυλα!

Σε τι μπορεί να οφείλετε αυτό?Σε μάζεμα σκόνης μέσα στο όργανο,σε σκλήρυνση τον ελατηρίων που έχει το κάθε πλήκτρο "μέσα" του?

 

Τι προτείνεται να κάνω?Υπάρχουν τρόποι να το διορθώσω αυτό χωρίς να απευθυνθώ σε κάποιον τεχνικό,μιας και μπορώ να λύσω και να δέσω μόνος το όργανο,χωρίς πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό synth,το Cazio CZ-101.

Το πήρα μεταχειρισμένο φυσικά γιατί είναι και όργανο 20ετίας!

Για την ακριβεια, ειναι οργανο 27ετιας.

Τωρα για τα πληκτρα τι να πω? Ολα τα synths δεν εχουν το ιδιο πληκτρολογιο ουτε την ιδια αισθηση στο παιξιμο, και φυσικα το "πληκτρολόγιο όπως πρέπει" δεν υπαρχει σαν ορος. Για μενα το "πληκτρολόγιο όπως πρέπει" μπορει να ειναι ενα βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, για σενα κατι πιο ελαφρυ και παει λεγοντας.

 

Δεν εχω παιξει με το συγκεκριμενο synth οποτε δεν ξερω πως ειναι η αισθηση των πληκτρων του, μπορει να ειναι ημι-βαρυκεντρισμενα και να σου φαινεται "καπως", ή μπορει και να υπαρχει προβλημα.

Πρεπει να βρεις καποιον που εχει το ιδιο synth και να το τσεκαρεις. Που θα τον βρεις θα μου πεις... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικα το "πληκτρολόγιο όπως πρέπει" δεν υπαρχει σαν ορος. Για μενα το "πληκτρολόγιο όπως πρέπει" μπορει να ειναι ενα βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, για σενα κατι πιο ελαφρυ και παει λεγοντας.

 

 

Πρεπει να βρεις καποιον που εχει το ιδιο synth και να το τσεκαρεις. Που θα τον βρεις θα μου πεις... 8)

 

Προφανώς για να έχει πλήκτρα πάνω,θα είναι είδος πληκτρολογίου!Αλλά για να μην δημιουργήσω θέμα το παραλείπω και ας το λέμε "σωστά"..κλαβιε. Άλλωστε ένα πρόβλημα θέλω να λύσω.

 

Έπειτα,το ανέφερα στην αρχή του θέματος ότι έχω παίξει με ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ όργανα φίλων,που πάει να πει ότι ή θα είναι το ίδιο όργανο για το οποίο γίνεται λόγος ή θα είναι κάτι παραπλήσιο!

 

Ξέρω πως είναι το κλαβιέ του οργάνου και για να αναφέρω ως πρόβλημα ότι είναι σκληρά τα πλήκτρα,πάει να πει ότι δεν είναι βαρυκεντρισμένο!

 

Και από το στιγμή που ξες το όργανο,γιατί αν δεν το ήξερες,δε θα με διόρθωνες στην χρονολογία,δεν είναι κάτι το φυσιολογικό σε όργανο σαν αυτό με κλαβιέ "για μωρά" να έχει βαρυκεντρισμένο κλαβιέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για να έχει πλήκτρα πάνω,θα είναι είδος πληκτρολογίου!

Γιατι, σου ειπα εγω το αντιθετο?

 

Έπειτα,το ανέφερα στην αρχή του θέματος ότι έχω παίξει με ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ όργανα φίλων,που πάει να πει ότι ή θα είναι το ίδιο όργανο για το οποίο γίνεται λόγος ή θα είναι κάτι παραπλήσιο!

Φιλε μου, αλλο το "εχω παιξει με αντιστοιχα οργανα" και αλλο το "εχω παιξει με αλλο CZ-101". Υπαρχει τεραστια διαφορα. Ενα CZ-101 συγκρινεται ως προς την αισθηση του πληκτρολογιου του και για τυχον προβλημα μονο με ενα αλλο CZ-101, οχι με κατι "αντιστοιχο". Εγω δηλαδη για να καταλαβω αν εχει προβλημα το πληκτρολογιο του ΜΟΧ μου, θα παω να τσεκαρω το "αντιστοιχο" Motif XS, ή ενα αλλο ΜΟΧ? ::)

Εχεις παιξει τελικα με αλλο CZ-101 ή οχι?

 

Ξέρω πως είναι το κλαβιέ του οργάνου και για να αναφέρω ως πρόβλημα ότι είναι σκληρά τα πλήκτρα,πάει να πει ότι δεν είναι βαρυκεντρισμένο!

Το ξερω οτι δεν ειναι βαρυκεντρισμενο, αφου δεν ειναι 88ρι. Παραδειγμα εφερα για το τι μπορει να σημαινει για τον καθενα το "πληκτρολόγιο όπως πρέπει".

Το πληκτρολογιο του CZ-101 μπορει να ειναι ημι-βαρυκεντρισμενο, ή μπορει να ειναι πιο "βαρυ" απο αλλα πληκτρολογια με synth action και εσενα να σου φαινεται "καπως".

Σου εγραψα στο τελος οτι "μπορει και να υπαρχει προβλημα".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επείδη λύνουμε θέματα που προκύπτουν με βάση τα μουσικά μας όργανα και τίποτα παραπάνω,ας το ξαναπάρω απο την αρχή..γιατί αλλού ξεκίνησε και αλλού έφτασε!

 

Έχω παίξει με άλλο CZ-101 και ξέρω πως είναι το κλαβιέ του...Για αυτό και το λέω για άλλη μια φορά ότι δεν είναι όπως πρέπει και για αυτό το λόγω ανέφερα και την παλαιότητα του οργάνου,μήπως και βάση αυτού μου πει κάποιος γνώστης του οργάνου ή τεχνικός να κάνω κάτι ώστε να επανέλθει σε μια καλή κατάσταση,ώστε να μπορώ να πάιξω!

 

Μπορεί να έχει σκουριασμένα ελατήρια από την μη χρήση του,μπορεί να έχει μαζέψει σκόνη στα ελατήρια και να οφείλετε εκεί το πρόβλημα..μπορεί να έιναι κάτι άλλο!

 

Ψάχνω πιθανές ζημιές στο όργανο,ώστε να το ανοίξω και να ξέρω τι ψάχνω να διορθώσω!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν είσαι τόσο σίγουρος πως η ανταπόκριση - αίσθηση του κλαβιέ δεν είναι η σωστή, τότε πιθανότατα ο προηγούμενος μπορεί να το έχει σκαλίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλάνε τα πλήκτρα σαν να είναι σφηνωμένα πάνω στο όργανο..Είναι σαν να μην υπάρχει απόσταση μεταξύ του ενός και του άλλου πλήκτρου...Τέτοια άισθηση.. :(

Θα το ανοίξω αυτές τις μέρες και θα σας στείλω να σας πω εντυπώσεις από την ξενάγηση..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αντίστοιχο θυμάμαι μου είχε συμβεί όταν είχα προσπαθήσει να καθαρίσω τα πλήκτρα σε ένα παλιό psr.Θέλουν κάποιο είδος calibration στο τέλος.Στην προκειμένη περίπτωση εγώ βαρέθηκα και το έχω αφήσει να σαπίζει σε μια αποθήκη. ;D.Δες μήπως ο προηγούμενος αγοραστής προσπάθησε να κάνει κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου