Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για σύνθεση μουσικής από DJ


gotham

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το studio του Tiesto να πάρεις, δυστυχώς φίλε μου αν δεν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα μουσικής θεωρίας δεν πας πουθενά...

Πρώτα πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς με εκμάθηση αρμονίου, κλίμακες, συγχορδίες και πως γίνεται η εναλλαγή μεταξύ τους. Αν δεν ξέρεις τις βασικές ματζόρε, μινόρε αλλά και τις πιο advanced sus4,maj7, που τις ενώνουν δεν κάνεις τίποτα. Δεν είναι τυχαίο που οι πιο πετυχημένοι dj's που γράφουν ξέρουν όλοι τουλάχιστο πολύ καλά πλήκτρα και μερικοί και κιθάρα μπάσο.

 

 

Νόμιζα οτι στην ηλεκτρονική μουσική και ειδικα σε αυτη που δημιουργοι ειναι dj's οπως tiesto,paul van dyk, armin va burren κ.λ.π. δεν χρειαζονται και πολλες γνώσεις οργάνου και θεωρίας. Απλα νόμιζα οτι ειναι καλοι κομπιουτεράδες που παίζουν το FL kai to Reason στα δάχτυλα και έτσι βγάζουν τις επιτυχίες τους.

 

Δεν μπορώ να βρώ πόρους όμως να μάθω κάποιο πρόγραμμα (π.χ. reason). Μόνο απο κανα tutorial του youtube προσπαθώ. Το θέμα όμως δεν είναι να κάνω αυτο που λέει το tutorial και να κάνω το ίδιο. Θέλω να μάθω ολη την φιλοσοφία του προγράμματος ωστε να καταλάβω τι κάνει το κάθε κουμπί.

 

Υ.Γ. Θέλω να μάθω να φτιάχνω κάτι τέτοιο οπως το πρώτο τραγούδι του βίντεο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νόμιζα οτι στην ηλεκτρονική μουσική και ειδικα σε αυτη που δημιουργοι ειναι dj's οπως tiesto,paul van dyk, armin va burren κ.λ.π. δεν χρειαζονται και πολλες γνώσεις οργάνου και θεωρίας. Απλα νόμιζα οτι ειναι καλοι κομπιουτεράδες που παίζουν το FL kai to Reason στα δάχτυλα και έτσι βγάζουν τις επιτυχίες τους.

 

  Δεν ξέρω για τον tiesto, αλλά οι Van Dyk και Van Buuren ήταν πρώτα παραγωγοί, και μετά έγιναν djs. Όταν άρχισαν να γράφουν μουσική (1990-91), ο μέσος υπολογιστής πρέπει να είχε περίπου 16 Kilobyte RAM, αμφιβάλλω αν του είχαν βάλει ακόμα midi, και έννοιες όπως "επαγγελματική παραγωγή μέσω υπολογιστή", "κάρτα ήχου", "vst" μάλλον ήταν ακόμα στη σφαίρα της φαντασίας! Και ακόμα και αυτοί -τους οποίους θεωρώ αρκετά ταλαντούχους- κάνανε τουλάχιστον 5-6 χρόνια για να βγάλουν την πρώτη τους επιτυχία και να γίνουν γνωστοί. Όπως καταλαβαίνεις, μάλλον ούτε καλοί κομπιουτεράδες ήτανε, ούτε παίζανε το fruity loops και το ποντίκι στα δάχτυλα. Απλά ξεκίνησαν από κάπου, και με τον καιρό έγιναν καλοί σε αυτό.

  Μπορεί ο υπολογιστής να έχει γίνει πλέον το νούμερο ένα μέσο δημιουργίας... αυτό όμως δεν πάει να πει ότι θα γράψεις το νέο dance floor anthem απλά κάνοντας κλικ και γυρνώντας εικονικά κουμπάκια στην οθόνη σου. Αν ήταν έτσι, θα είμασταν όλοι world class producers... Ο σκοπός και το τελικό κριτήριο είναι πάντα η μουσική. Όλα τα άλλα είναι τα μέσα για να φτάσεις εκεί.

 

Για να έρθω στο θέμα, και επειδή ήμουν στη θέση σου πριν 1-2 χρόνια (βασικά, είμαι ακόμα  ;D):

1) Διάβασε τα βασικά της θεωρίας. Μάθε πώς να φτιάχνεις βασικές κλίμακες, και τις βασικές συγχορδίες τους (διατονικές), μάθε πώς να φτιάχνεις τους βασικούς τύπους συγχορδιών και κάποιες κλασσικές κινήσεις μεταξύ τους... Ναι, έχουν εφαρμογή ακόμη και σε αυτά τα μουσικά είδη που σε ενδιαφέρουν. (δες πχ περίπου στο 3:30 εδώ: Mirco de Govia with Ronski Speed - Asarja)Δεν χρειάζεται να τα μάθεις απ'έξω, απλά έχε τα κάπου για γρήγορη αναφορά. Σε χρόνο ρεκόρ θα αναγνωρίζεις ήχους που έχεις ακούσει παντού. Ένα πολύ καλό site που με βοήθησε απίστευτα είναι αυτό: http://www.musictheory.net/lessons

 

2) Πάρε (αν δεν έχεις ήδη) ένα midi keyboard και ξεκίνα να παίζεις βασικά πραγματάκια, όπως μελωδίες από κομμάτια που σου αρέσουν. Οι κλίμακες είναι βαρετές, αλλά είναι ό,τι καλύτερο για να αποκτήσεις μια πρώτη εξοικείωση και να λυθούν λίγο τα χέρια σου.

 

3) Διάλεξε ένα πρόγραμμα DAW και μάθε το απ'έξω και ανακατωτά. (read the manual... ΟΛΟ!)

 

4) Κατέβασε demo από vst synths μέχρι να βρεις ήχους που ταιριάζουν στο είδος που θέλεις. (πιστεύω πως το vanguard και το alpha juno vst θα σου φανούν ενδιαφέροντα)

 

5) Μάθε τα βασικά εφφέ που χρησιμοποιούνται και τι κάνουν όλα τα ρυθμιστικά τους. Χωρίς αυτά δεν πας πουθενά. Είχα βρει αρκετά εδώ παλιότερα: http://www.musicradar.com/computermusic/category/tutorials

 

6) Διάβασε ότι μπορείς να βρεις πάνω σε θέματα μείξης. Υπάρχει άπειρο υλικό στο net.

 

Μπορεί να σου φαίνονται βουνό όλα αυτά, αλλά όλοι από κάπου ξεκίνησαν.. Αφιέρωσε χρόνο, βάλε λίγο ταλέντο και αγάπη για αυτό που κάνεις, και θα σε ανταμείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μενα...

 

Μια βασική μελωδία και μια βασική δομή σε ενα κομάτι μπορείς να τη φτιάξεις και χωρίς γνώσεις μουσικής... φαντάζομαι αρκετοί εδω μέσα ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε μουσική χωρίς αμέσως να ξεκινήσουμε ωδεία κτλ. μόνο με το αυτί (άρχισα να παίζω και να φτιάχνω μουσική απο 6 χρονό και πήγα ωδείο στα 11...)

Μη παρεξηγηθώ! αν θες απο εκεί και πέρα κάτι παραπάνω, χρειάζεται γνώση και όχι μόνο καλό αυτί.

Το ίδιο ισχύει και για την παραγωγή μουσικής (ήχους, εφέ, mastering κτλ.).

Το manual ενός DAW θα σε βοηθήσει σίγουρα, αλλά μη ξεχνάς οτι το σημαντικότερο στο να το μάθεις, είναι να το δουλεύεις, να κάνεις λάθη και να μαθαίνεις από αυτά (trial & error) απλά για καλό και για κακό, κάνε συχνά save!

Θα πρότεινα, ό,τι daw και να χρησιμοποιήσεις, να έχει την απαραίτητη "επεκτασιμότητα" σε synths, dr machines, samplers, effects κτλ. έτσι ωστε να ακολουθει τις απαιτήσεις σου με βάση την εμπειρία που αποκτάς και τις γνώσεις.

Θεωρώ οτι ήδη το παλεύεις και το ψάχνεις... υπομονή και επιμονή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εφτιαξα ενα λογαριασμο youtube και ανεβασα μερικα κομματια και remix να μου πειτε την γνώμη σας.

 

http://www.youtube.com/user/titanemusic

 

Έχω καθόλου ελπίδες ή να τα παρατήσω όλα....  :) :) :)

 

Υ.Γ. Όλα τα κομμάτια τα έχω παίξει με midi keyboard οργανο - όργανο μονος μου σε κανάλια και τα έχω ενώσει. Στο κομμάτι "Discover the wonderful Greece" έχω πάρει έτοιμες λούπες. Στα remix έιναι ένας συνδυασμός με δικούς μου ήχους και έτοιμους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι για αρχή αλλά θες δουλειά στη σύνθεση ακόμη, μια καλή βιβλιοθήκη ήχων και καλό πρόγραμμα μίξης/εγγραφής cubase,reason κτλ

 

Τα remix των εμπορικών είναι λίγο μούφα :P

 

Πρόσεξε μη πάθεις καμιά ζημιά από αεπι με Δέσποινα Ολυμπίου, Χατζηγιάννη & Tanita Tikaram κυνηγάνε πολύ τελευταία τα δικαιώματα, ειδικά η sony.... μη σου ρθει να πληρώσεις κανα 30χίλιαρο!

 

πάρε μια ιδέα και από εμένα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174633.0 &

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174595.0

 

keep it going!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  gotham!

διάλεξε ένα DAW αφού δοκιμάσεις τα demo τους κ κράτα αυτό που σου κάνει γκελ. Fruity loops που πια δε λέγεται έτσι αλλά FL Studio, δε θα πιστέψεις ποιοί παραγωγοί ηλεκτρονικής μουσικής γράφουν με αυτό... Άρα άκυρο ότι είναι κατώτερο, όχι πια τουλάχιστον. Εγώ χρησιμοποιώ βέβαια ένα άλλο, αλλά στο αναφέρω ώστε να μην το αποκλείσεις.

 

Εφόσον διαλέξεις ξεκοκάλισε ό,τι tutorial βρεις σχετικά με το πρόγραμμα που διάλεξες στο internet. Kαι μετά ξαναδες τα, θα καταλάβεις πιο πολλά πράγματα με την επανάληψη τους.

Εξοπλισμό πλην κάρτας ήχου και μόνιτορ μην πάρεις ακόμα, αφού βρεις τα πατήματα σου μετά μπορείς να καταλάβεις καλύτερα τι σου χρειάζεται, μην κάνεις τσάμπα αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!Είμαι κ γω dj 7 χρόνια τωρα και προσπαθώ να φτιάξω τα δικα μου κομμάτια κ έχω ένα πρόβλημα.Μπορώ να φτιάξω πολύ καλά beats και breaks κ.λ.π,αλλά από μελωδίες σχεδόν τίποτα.Χρησιμοποιώ το FL studio κ θέλω να φτιαξώ είτε house είτε γενικότερα ηλεκτρονική μουσική.Όποιος μπορει να βοηθήσει.....

 

thanx.

nastos m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου