Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για σύνθεση μουσικής από DJ


gotham

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το fruity loops είναι Γ΄Εθνική, το Reason είναι Champions' League.

δε συμφωνώ. Δεν είναι τόσο τρομερή η διαφορά.

Αν κάποιος μπορεί να βγάλει με το reason, τότε μπορεί και με το fruity. Είναι και τα δύο, εργαλεία με πάρα πολλές δυνατότητες. Άλλοι γράφουν με το live.

 

εφόσον έχεις το FL στα χέρια σου, αφιέρωσε χρόνο, δοκίμασε πράγματα, προσπάθησε να το μάθεις.

Να ξέρεις όμως ότι εκτός απ τον καλό χειρισμό του fruity, για να ακουστούν ωραία τα κομμάτια σου θα πρέπει μπεις σε κάποια ηχοληπτικά κεφάλαια όπως μίξης και μάστερινγκ.

Το αναφέρω γιατί έχω ένα φίλο που αναρωτιέται πάντα γιατί τα κομμάτια του δεν ακούγονται όπως οι περισσότερες κυκλοφορίες...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και το studio του Tiesto να πάρεις, δυστυχώς φίλε μου αν δεν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα μουσικής θεωρίας δεν πας πουθενά...

Πρώτα πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς με εκμάθηση αρμονίου, κλίμακες, συγχορδίες και πως γίνεται η εναλλαγή μεταξύ τους. Αν δεν ξέρεις τις βασικές ματζόρε, μινόρε αλλά και τις πιο advanced sus4,maj7, που τις ενώνουν δεν κάνεις τίποτα. Δεν είναι τυχαίο που οι πιο πετυχημένοι dj's που γράφουν ξέρουν όλοι τουλάχιστο πολύ καλά πλήκτρα και μερικοί και κιθάρα μπάσο.

Εν τέλει καλά θα ήταν πέρα από προγράμματα vsti να επενδύσεις σε ένα καλό harware, όπως ένα roland mc-909 groovebox ή ένα Korg electribe sx-1.

Με 3-4 χρόνια σκληρής δουλειάς και αρκετό διάβασμα σε θεωρία midi & ενορχήστρωσης θα καταφέρεις να πιάσεις 3 δουλειές να ξεχρεώσεις τα μηχανήματα, να τα πουλήσεις στο μισό μετά από 4 χρόνια και να κάνεις μια τρύπα στο νερό γιατί έχουμε οικονομική κρίση και δισκογραφικά θα πάρεις τα #@^%&@^@, και ότι βγάλεις θα είναι μόνο από live...

Αλλά θα το 'χεις καταφέρει...

 

Καλή επιτυχία!

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το studio του Tiesto να πάρεις, δυστυχώς φίλε μου αν δεν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα μουσικής θεωρίας δεν πας πουθενά...

 

Μα, ούτε αυτός πάει πουθενά. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάζω νότες, η τελευταία επαφή μου με το ωδείο ήταν το 1974, δεν παίζω πλήκτρα (αλλά με τη βοήθεια της midi τεχνολογίας τα χρησιμοποιώ), αλλά παρ όλα αυτά συνθέτω τόσο όσο να το διασκεδάζω.

Να πώ και την αλήθεια, δεν καίγομαι να γίνω Tiesto...το μόνο που θα ζήλευα είναι ο τραπεζικός του λογαριασμός.

Τι θέλω να πώ. Βεβαίως και μπορείς αν συνθέσεις ακόμα και εάν δεν το έχεις διδαχθεί. Αρκει να καταλάβεις τη μεθοδολογία.

Μια μέθοδος που με βοήθησε αρκετά ήταν η παρατήρηση των midi κομματιών σε tracks. Kαταλαβαίνεις (κάπως), πως σκέφτεται ο συνθέτης, πως χρησιμοποιεί τα όργανα...και μπορείς να το επαναλάβεις.

 

ΥΓ1 Μιλάω πάντα για ερασιτεχνικό επίπεδο...για να μην μπερδευτούμε.

ΥΓ2 Για να τα κάνω ακόμα χειρότερα...δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω από το Garageband ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα εργαλεία είναι εργαλεία... Δεν αλλάζουν πολλά πράγματα, αν και, φυσικά μία porshe είναι διαφορετική από το fiat. Και βέβαια άλλη η τιμή του ενός και η τιμή του άλλου.

 

Φυσικά το τι εργαλείο έχει κανείς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες... Αλλά η ποιότητα δεν είναι πάντα ο βασικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fruity loops είναι Γ΄Εθνική, το Reason είναι Champions' League.

 

Αααα καλα, εσύ έχεις χάσει την ... μπάλα μου φαίνεται φίλε μου.

Αν δεν έχεις εμπειρία πάνω και στα δύο αυτά προγράμματα (όπως προφανώς και δεν έχεις) είναι καλύτερα να μην λες τίποτα και όχι να παριστάνεις τον ειδημονα.

 

Κατα τ'άλλα ο φίλος WrTsXxx  με κάλυψε. Δεν είμαι της άποψης ότι υπάαρχουν καλά και κακά DAW. Όποιο σου κάνει το "κλικ" και όποιο σε βοηθά να μπορείς εύκολα και γρήγορα να αποτυπώσεις τις ιδέες σου θα πρέπει να είναι η επιλογή σου. Όρεξη και χρόνο για δοκιμές να΄χεις.

Αυτά.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι dj είσαι (δηλαδη αν χρησιμοποιείς turntables και τέτοια) αλλά υπάρχει ένα turntable της vestax το οποίο έχει να παίξεις και νότες πάνω.

 

Vestax Controller One - PLASA 2005

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα καλα, εσύ έχεις χάσει την ... μπάλα μου φαίνεται φίλε μου.

Αν δεν έχεις εμπειρία πάνω και στα δύο αυτά προγράμματα (όπως προφανώς και δεν έχεις) είναι καλύτερα να μην λες τίποτα και όχι να παριστάνεις τον ειδημονα.

 

Κατα τ'άλλα ο φίλος WrTsXxx  με κάλυψε. Δεν είμαι της άποψης ότι υπάαρχουν καλά και κακά DAW. Όποιο σου κάνει το "κλικ" και όποιο σε βοηθά να μπορείς εύκολα και γρήγορα να αποτυπώσεις τις ιδέες σου θα πρέπει να είναι η επιλογή σου. Όρεξη και χρόνο για δοκιμές να΄χεις.

Αυτά.

 

χαχαχαχα!! ασε το παλικαρη δεν το εχει..

ελα με το reason σου οτι ωρα θες να δουμε σε πια κατηγορια ειναι το καθενα!!

απο ολα σχεδον τα daw το χειροτερο πρεπει να ειναι το reason.. παραυτα flstudio/cubase/logic/studio one/ableton/sonar/reaper και μερικα ακομα ολα κανουν για αυτο που θες.. αυτο που χρειαζεται ειναι να διαβασεις και λιγο μουσικη να μαθεις λιγο παραγωγη και συνθεση και να πειραματιστης ΠΑΡΑ πολυ με το προγραμμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου