Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για σύνθεση μουσικής από DJ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια έχω προβλημα. Ειμαι dj πολλα χρονια και εχω αρκετα καλο μουσικο αυτι και πολλες ιδεες. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ξερω να παιζω καποιο οργανο για να μελωποιησω τις ιδεες μου.

 

παλια πάλευα με κατι ejay μετα με acid pro και ενα midi keyb. κλπ. (ολα με αρκετους περιορισμους)

 

 

Τωρα θέλω να φτιάξω κατι ποιο επαγγελματικο στυλ. tiesto, armin van burren κ.λ.π. Έβαλα fruity loops και δεν μπορω να βγάλω τα μάτια μου. Αυτοι πως τα φτιάχνουν? αρκεί ενα fruity loops ή θέλει και κάτι άλλο? Αν αρκεί ας ξεσκιστώ να το μάθω.

 

Αν πάρω κανα groovebox ή άλλο hardware θα μου είναι πιο εύκολο?

 

Σας παρακαλώ γράψτε μου αναλυτικά πως πρέπει να ξεκινησω???

 

ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τη δουλεια που θες αυτο που θα σου κανει ειναι το

http://en.wikipedia.org/wiki/Reason_%28software%29

αλλα θελει ψαξιμο.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το Reason είναι ένα απίστευτων δυνατοτήτων software ιδανικό για τη δουλειά που το θες. Είναι πολύπλοκο αλλά αξίζει τον κόπο.

 

http://www.propellerheads.se/products/reason/

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλύτερο απο fruti loops?

 

Μόνο με αυτό (δηλαδη χωρις hardware) μπορώ να κάνω τι δουλειά που θέλω???

 

Το fruity loops είναι Γ΄Εθνική, το Reason είναι Champions' League. Αλλά τι εννοείς χωρίς hardware;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To fruity loops και το Reason (και ολα τα 'sequencers' γενικά) είναι τα κουβούκλια, το κάλυμα, το περιτύλιγμα!

 

Ναι, το καθένα έχει κάποιους ήχους, κλπ, αλλά για να κάνεις πιο σοβαρή δουλειά δε θες κάτι hardware, κατά την γνώμη μου αλλά ήχους, λούπες, ντράμς, κτλ. Υπάρχει ένα sticky thread για 'καλό ξεκίνημα'. Άρχισε απο 'κει και μετά βλέπεις, διαλέγεις και αποφασίζεις τι θες και τι όχι.

 

τουλάχιστον κάτα την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά τι εννοείς χωρίς hardware;

 

Εννοω να μην χρειαστει να παρω καποιο groovebox,drumachine,αρμονιο κλπ. να μπορω να κανω τα πάντα μονο με το pc. Μπορώ? αν οχι τι πρεπει να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω να μην χρειαστει να παρω καποιο groovebox,drumachine,αρμονιο κλπ. να μπορω να κανω τα πάντα μονο με το pc. Μπορώ? αν οχι τι πρεπει να παρω?

 

Μπορείς μια χαρά να κάνεις δουλειά και χωρίς τίποτα από αυτά που αναφέρεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και το Reason αλλά με έναν βασικό περιορισμό. Δεν παίζει VST και δεν έχει εύχρηστο sequencer ούτε και recording περιβάλον. Μάθε πρώτα ένα καλό Seq και μετά συνδέεις επάνω και FL και Reason και ότι vst instrument και plugin βάζει ο νους σου.

Βλέπε Cubase, Logic, Live, κτλ κτλ

 

Εντωμεταξύ κανείς δεν έχει αναφέρει την ΜΟΥΣΙΚΗ. Φίλε μου ξεκίνα να μαθαίνεις όλα αυτά αλλά μη ξεχνάς ότι θες να κάνεις μουσική. Ξεκίνα παράλληλα να κάνεις μαθήματα πιάνου και μετά από αυτά που θα ανακαλύψεις θα αλάξει η ζωή σου. Θέλει υπομονή και @@ αλλα από την άλλη είναι και το απόλυτο τεστ. Αν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις στα πρώτα μαθήματα μουσικής ... τότε λυπάμαι...

TC Konnekt48, TC PowerCoreX8, Focal Solo6, Cubase5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσους σου λένε να μάθεις μουσική με νότες.Αφού θα αποκτήσεις τις στοιχειώδεις γνώσεις, ακόμα και με fuitty loops να ασχοληθείς και με κατώτερο πρόγραμμα  ίσως, όταν μάθεις να εκμεταλεύεσαι τα χαρακτηριστικά του software και ξέρεις τι θέλεις να κάνεις, μπορείς με πενιχρά μέσα να καταφέρεις αξιόλογο αποτέλεσμα.(Το λέω για να γίνει πιο κατανοητό  και όχι για να πλέξω το εγκώμιο στις 'δευτεράντζες'. Αν και το FL δεν το θεωρώ κάτι τέτοιο το βρίσκω να υπολείπεται του REASON -εχω πειραματιστεί και με τα δυο αλλα προτιμω CUBASE λογω τρόπου έκφρασης μου-,νομίζω είναι και από τις πρώτες σοβαρές΄πλατφορμες' (FL)που κυκλοφόρησαν με τέτοιο προσανατολισμό που ψάχνεις). Κάτι σαν τα synths που κατα την άποψή μου,  αν λάβεις υπ' όψη τις εξαιρέσεις, έχουν πάνω κάτω ίδιους βασικούς ήχους, και το πως ακούγονται είναι θέμα εφφε και προπαντός δυνατότητα έκφρασης του οργανοκρούστη(...που το θυμήθηκα αυτό!) σε παραπέμπω σε συζήτηση που έχω ανοίξει σε άλλο site αν δεν παραβαίνω τους 'τοπικούς' κανονισμούς (Musicheaven) με θέμα CD VS VIOLIN ή αν ήταν το CD βιολι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου