Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την Ε-ΜU 1212m!


knight

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικα προσφατα πηρα την Ε-ΜU 1212m με σκοπο να αντικαταστησω την προηγουμενη καρτα ηχου WAVETERMINAL 192M της ESI.Το προβλημα που εχω ειναι οτι δε μπορω να ηχογραφησω σωστα.Με την 192Μ η ενταση στο synth μου ηταν αρκετα χαμηλη αλλα απο τα monitors ακουγοταν δυνατα και καθαρα.απο την αλλη ομως με την 1212Μ η ενταση στο synth ηταν τερμα αλλα ακουγοταν πολυ χαμηλοφωνα και με "βρωμια"!(δεδομενου οτι η ενταση των μικροφωνων στο software panel καθε καρτας ηταν στην καλυτερη θεση).Γατι γινεται αυτο?Μπορω να κανω κατι?

 

Βοηθειστε αν ξερετε γιατι νιωθω οτι πηγαν χαμενα τα λεφτα μου!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεγραψε μας με λιγο περισσοτερες λεπτομερειες το setup σου.

Ποιο synth εχεις? Balanced η unbalanced εξοδους?Στην παλια σου καρτα που το συνεδεες?Σε προενισχυτες η σε line εισοδους?

 

Μη φοβασαι παντως, μια χαρα καρτα αγορασες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mακαρι...

 

Εχω ενα roland fantom s-88.balanced εξοδους.Η παλια μου καρτα εχει εναν εξωτερικο μετατροπεα με 4 αναλογικες mono εισοδους line(24-bit 96kHz) και 2 εισοδους μικροφωνων με υποδοχη jack,οπου και σενεδεα το synth.

 

Yποψιαζεσαι κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα που περιγραφεις το ειχα και εγω οταν συνεδεα το Motif ES μου με την 1820m. Το σημα ηταν ασθενες κι οταν προσπαθουσα να "δωσω" ενταση από το Motif ο ηχος παραμορφωνε χωρις να κανει ομως clipping στον software mixer της EMU.

Το προβλημα λυθηκε οταν περασα το σημα του Motif από ενα εξωτερικο μικτη(Yamaha MG12/4). Ειχα και ισχυρο σημα και η παραμορφωση εξαφανιστηκε. Αφου εχεις την 1212 τοτε αργα η γρηγορα μαλλον θα χρειαστεις ενα μικτη εστω και μικρο.

Εισαι 100% σιγουρος οτι οι εξοδοι σου ειναι balanced?Εαν ναι χρησιμοποιεις balanced καλωδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικα της καρτας ελεγαν balanced εξοδους.Δε ξερω ακριβως τι ειναι αυτο αλλα οτι το ελεγαν το ελεγαν.Για τα καλωδια πως θα ξερω τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικα της καρτας ελεγαν balanced εξοδους.Δε ξερω ακριβως τι ειναι αυτο αλλα οτι το ελεγαν το ελεγαν.Για τα καλωδια πως θα ξερω τι ειναι?

 

Μιλαω για τις εξοδους του synth σου.Εισαι σιγουρος οτι ειναι balanced? Αν ειναι πρεπει να χρησιμοποιησεις balanced καλωδια για να το συνδεσεις με την καρτα ηχου σου. Τα βυσματα των καλωδιων πρεπει να ειναι TRS(2+μπλενταζ-στο ματι φαινονται σαν στερεοφωνικα βυσματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαξα και το synth μου εχει balanced εξοδους.Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν το ειχα προσεξει μεχρι που εσυ το ανεφερες.Για τα καλωδια παντως δεν εχω ιδεα.Αν σε βοηθαει να μου πεις τι ειναι επανω γραφουν "KI-SOUND Silver-Match professional audio cable of ofc for electric guitar".Και τι εννοεις μπλενταζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου