Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig η ενισχυτης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυριο θα ανακοινωσω το αποτελεσμα που μπορει να εκπληξει καποιους... :lol:

 

να προσθέσω επίσης οτι στα καθαρά το ψηφιακό ειναι ανεκτό (και ίσως ξεγελάσει πως είναι λάμπα…στο περιπου,) ενώ στα drive απαράδεκτο..

 

δηλ.αν καταλαβα καλα δεν σου αρεσει ο ηχος? 8O :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για σου ρε superfunk παλι τα νερα θες να ταραξεις. :lol:

Λοιπον μολις ακουσα τα κομματια , στο πρωτο διεκρινα τον ηχο του GR

στην κιθαρα με το funky μερος στα αριστερα. Οσο για το fine ride η ψυφιακιλα του guitar rig στην παραμορφωση ειναι wow. και το delay απο το guitar rig πρεπει να ειναι σε αυτο το σημειο . ( Μαυρο χαλι )

:twisted:

 

για τους ηχους μιλαω παντα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitenoise & kotsadoros κερδιζετε!!

αλλα τι??

 

αυτα :lol:

 

Q-Tip.jpg

 

λοιπον και στα δυο κομματια τα ΚΑΘΑΡΑ ειναι οντως GR.(για τον απλο λογο οτι εβγαζαν την απολυτη καθαροτητα που ηθελα για τα συγκεκριμενα κομματια ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τον ενισχυτη...)

 

τα βρωμικα ομως ειναι ενας MESA BOOGIE MARK 3 ηχογραφημενος με ενα SHURE 57(on axis) & ενα RHODE NT1 (off axis) :wink:

 

OΛΑ τα εφε στα βρωμικα (δηλ. τι ολα εναν κομπρεσσορα R66,το FULTONE DIST PRO ,ενα τρεμολο & ενα delay εχω βαλει ο μαυρος...) ειναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ δηλ. το BOSS PN2 TREMOLO & το ROCKMAN STEREO ECHO (σε μακρια ρυθμιση 600 msec).

 

Στο στουντιο τουλαχιστον ο βρωμικος ηχος ..μαμαει... απο τι το ακουτε αληθεια (τι ηχεια δηλ?)

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitenoise & kotsadoros κερδιζετε!!

αλλα τι??

 

αυτα :lol:

 

Q-Tip.jpg

 

για διαβασε καλυτερα την διαγνωση μου και θα δεις οτι επαισα μεσα 100% (κατι ειπα για συνδιασμο ενισχυτη και rig!!!)

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν εγραψες οτι το "ψηφιακο drive" ειναι απαραδεκτο?

και οτι τα βρωμικα ειναι ψηφιακα ενω τα καθαρα ακουγονται σαν λαμπα αλλα ειναι ψηφιακα?

(btw το μοντελλο του Guitar Rig που χρησιμοποιησα στα καθαρα ειναι το ΤΡΑΝΤΖΙΣΤΟΡΑΤΟ υπερ-καθαρο ROLAND JC οποτε λογικο ειναι να ακουγεται "ψυχρο" :wink: )

 

anyway,δεν θα μαλλωσουμε κι ολας :wink: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια δεν θα μαλωσουμε.

σχολιασα γενικα τον ψηφιακο ηχο γιαυτο τα ειπα αυτα αλλα δεν ξερω φιλε superfunk,κατι με χαλαει και στα drive των κομματιων σου.

μηπως πρεπει να πουλησεις τον mark σου να παρεις engl?? :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ μου δεν χρησιμοποιω το drive των ενισχυτων!ΜΙΣΩ τον "ψευτομπλουζιαρικο" η τον τζιτζικομεταλιάρικο :lol: ηχο των drive καναλιων(ειδικα των Boogie & ENGL που τον θεωρω ΤΗΝ καρεκλια.. :D )

.

Χρησιμοποιω ΜΟΝΟ πεταλακια για βρωμα για αυτο αλλωστε προτιμω ενισχυτες με μεγαλο headroom & ισχυρα μεγαφωνα :wink:

 

Ο μονος μη-πεταλιαρικος drive ηχος που λατρευω ειναι ενας 50αρης MARSHALL PLEXI του 70 ανοιγμενος στο full αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι και πολυ πρακτικός... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θεωρώ απαράδεκτο το drive των περισσότερων πεταλιών(ΟΚ δεν έχω ακούσει κ πολύ ακριβά μπουτίκ πεταλια) ενώ αντιθέτως των ενισχυτών ειδικά σε λάμπα είναι το τελειότερο!

 

Υ.Γ. Είδατε τι είναι το γούστο τελικά έ;¶ρα άδικα σφαζόμαστε συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου