Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig η ενισχυτης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Whitenoise το χαβα σου εσυ :!: :lol: :roll:

 

Φαινεται οτι ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι το Guitar Rig ειναι φτιαγμενο για ηχογραφηση! :lol:

η N.I αλλα υποστιριζει παντως!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτη σκέψη:

Αν αντί να ψάχναμε τον ήχο στα μηχανήματα, στα προγράμματα, στις κιθάρες, στα πετάλια και στα καλώδια και δεν ξέρω εγώ που, παίζαμε μερικές ώρες παραπάνω ο καθένας αυτή η χώρα θα είχε γεμίσει κιθαρισταράδες. [Αυτοκριτική η πρώτη σκέψη].

 

Δεύτερη σκέψη:

Solid State vs Tube

Όντως η πιο ορθή σύγκριση [για να καταλάβει κανείς τι παίζει] είναι να ακούσει clips σε ποιότητα 160Kbps και άνω τόσο από το Guitar Rig όσο και από ένα tube ενισχυτή. Χωρίς περαιτέρω επεξεργασία μετά την ηχογράφηση. Με lo-fi mode θα διακινδυνεύσω μια εκτίμηση πως στο Time Well Wasted [χμ... ωραίος ο τίτλος - με άρεσε και το ύφος του κομματιού btw] χρησιμοποιείς αποκλειστικά Guitar Rig.

  Συμφωνω και επαυξανω την πρωτη σκεψη!!!! και ακουστε λιγο το παρακατω link πως καποιος με 3 χορδες σε μια παλια κιθαρα και ενα μικρο ενισχυτη μπορει να ΠΑΙΞΕΙ πραγματικα!

 

 

  Ως απαντηση για ολα εχω να πω οτι οσα κλιπς και με οσους τροπους ηχογραφησης και να ακουσει κανεις δεν θα αλαξει τπτ μιας και αμεσως ολα γινονται ψηφιακα!Η πραγματικη ποιοτητα φαινεται στο LIVE και κατα την δικη μου αποψη τον ογκο-γλυκα του ηχου ενος λαμπατου ενισχυτου (παντα σε live ακροαση) δεν θα το πετυχει ποτε κανενα ψηφιακο προγραμμα και κανενας modeling ενισχυτης!!Αλλωστε γιατι ολοι οι σημερινοι ενισχυτες προσπαθουν να "μιμηθουν" τους λαμπατους ειτε σε καθαρα ειτε σε βρωμικα????????????

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν με το καλο ακουσεις σε βλεπω να πετας ολους τους δικαναλους ενισχυτες σου απο το παραθυρο :!:  :lol:

 

Ε καλα......μην παίρνεις και όρκο.......αφου μόνος σου το λες, εξαρταται τι παίζεις.....πολλα κλασσικά γκαζια που ηχογραφηκαν ήταν μόνο το γκάζι του amp.....εγω πάντως το γκάζι του rockerverb δεν το αλλάζω ...........

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν μόνο το γκάζι του amp.....

 

Aπό όλες τις αγγλικούρες της γνωστής ξενομανίας, αυτή είναι ίσως η πιο ανεξήγητη που συναντώ τώρα τελευταία στο φόρουμ... ρε παιδιά, ΕΝΙΣΧΥΤΗ τον λένε. Για όνομα δηλαδή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παντως μου ακουστηκε για guitar rig.Παντως νομίζω οτι πράγματι το guitar rig πλησιάζει επικίνδυνα τους κλασσικους ενισχυτές με τον κατάλληλο εξοπλισμό(πολύ καλή κάρτα ήχου) και πολύ ψαξιμο στις ρυθμήσεις (ειδικά καμπίνας) και σε παραδειγματα οπως αυτό:

Εγω αν δεν ήξερα οτι ήταν guitar rig θα το πέρναγα άνετα για ενισχύτή.Ακόμα και που ξέρω οτι με το που βλεπω το guitar rig σκεύτομαι "ψηφιακό" και βάζω ταμπέλες υποσυνείδητα αλλα δεν μπορεις να αρνηθείς ποσο μοιάζει.

Και το amplitude κατα τη γνώμη μου είναι ακόμα πιο "λαμπάτο" απ το guitar rig παρολο οτι υστερεί σε interface και πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο ήχος αυτού του παιχταρά που παίζει με G.R. (και πάμφθηνες κιθάρες) τι έχει να ζηλέψει από λάμπα?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό όλες τις αγγλικούρες της γνωστής ξενομανίας, αυτή είναι ίσως η πιο ανεξήγητη που συναντώ τώρα τελευταία στο φόρουμ... ρε παιδιά, ΕΝΙΣΧΥΤΗ τον λένε. Για όνομα δηλαδή...

 

Και amp τον λένε....και πολλες αλλες τέτοιες αγγλικουρες...αφου δεν είναι greeklish μάλλον ειμαι εντάξει...δεν το καταλαβαίνω το σχόλιο σου..... Dude.... ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brief is the word to describe the absence of feeling

 

Ξένομανία?.....δεν θέλω να σε προκάλεσω η να σε προσβαλω αλλα , θέλω απλα να σου επισημάνω πως φαίνεται το σχόλιο σου.....φάνηκε σαν να υποδεικνυεις με καυστικό τροπο την χρήση αγγλικής σε σχέση με την αναφορα μου στους ενισχυτες.....εντάξει ρε φίλε .....συγγνώμη κιόλας δηλαδη αλλα κάτι τέτοια σχόλια μου φαίνονται λίγο και καλα.....κάτι τέτοια νομίζω πως είναι εντελώς εκτός , και μόνο αντιδράσεις και επιθέσεις μπορούν να προκαλέσουν...  :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο ήχος αυτού του παιχταρά που παίζει με G.R. (και πάμφθηνες κιθάρες) τι έχει να ζηλέψει από λάμπα?

Αστον τον Guerra εχει ξεφυγει,αυτός και σε γραμμόφωνο να παίζει παλι σαν κατοστάρης λαμπάτος θα ακούγεται  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου