Προς το περιεχόμενο

καθαρισμα maple μπρατσου (οχι ταστιερας!!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα...για να μην σας κουραζω θα μπω κατευθειαν στο ψητο..

 

τον τελευταιο καιρο το μπρατσο της κιθαρας μου απο τ παιξιμο φανταζομαι, εχει σταματισει να εχει αυτη την αισθηση που ειχε παλιοτερα και πλεον δεν ειναι γρηγορο οπως ηταν ουτε το χερι μου γλιστραει πανω του..σε αντιθεση κολλαει κα φενεται σαν να γαλιζει περισσοτερο..για να σας δωσω ν καταλαβεται παλιοτερα ειχε την αισθηση του unfinished και δεν γυαλιζε οπως ειναι τα λουστραρισμενα και λογω αυτης της αισθησης ηταν και πολυ γρηγορο στο χερι...

 

με οτι πανακι κα να το καθαρισα δεν μπορω να το επαναφερω..μηπως θελει τριψιμο με κατι αλλο...?? o frudua λεει για abrasive pad αλλα δεν ξερω αν κανει στην περιπτωση μου..το ξυλο του μπρατσου ειναι birds eye maple...οσο και αν εψαξα ομως δεν μπορεσα να βρω αν ειναι unfinished..παντως αυτη την αισθηση μου εδινε στην αρχη..

 

διαβασα προηγουμενα ποστ αλλα δεν βρηκα κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε 0000 ατσαλόμαλλο (steel wool) και τρίψτο απαλά χωρίς να βάζεις δύναμη μέχρι να φύγει η γυαλάδα. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το abrasive pad όπως λες. Την πράσινη μεριά δηλαδή από ένα απλό σφουγγάρι πιάτων, αλλά το 0000 steel wool είναι πιο ντελικάτο.

Επίσης και με 2000 γυαλόχαρτο μπορείς να κάνεις το ίδιο.

Εγώ έχω πάρει από ebay 0000 steel wool για τα τάστα και είναι πολύ πιο ψιλό από ότι είχα βρει εδώ (Θεσσαλονίκη) σε σούπερ μάρκετ και μαγαζιά με σιδηρικά κλπ. Και με το πιο χοντρό γίνεται δουλειά βέβαια αλλά εγώ είμαι λίγο ψείρας..  ;D

 

Αν ήταν unfinished το μπράτσο σου με το παίξιμο θα μαύριζε αφού είναι maple και δεν θα γυάλιζε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλέψεις με steel wool μη ξεχάσεις να καλύψεις με χαρτοταινία τους μαγνήτες γιατί κολλάνε ψιλά κομματάκια επάνω στους πόλους τα οποία δεν φεύγουν εύκολα, έπειτα σκουριάζουν και φαίνονται χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλέψεις με steel wool μη ξεχάσεις να καλύψεις με χαρτοταινία τους μαγνήτες γιατί κολλάνε ψιλά κομματάκια επάνω στους πόλους τα οποία δεν φεύγουν εύκολα, έπειτα σκουριάζουν και φαίνονται χάλια.

 

μακρια απο steewool απλα για το λογο που ανεφερε ο φιλος... παρε ενα διαλειμμα ειδικο που βγαζει η dunlop και ενα microfaser cloth και τελειωσε το πανηγυρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω για το steel wool αλλα ετσι κ αλλιως θελω να τριψω μονο το πισω μερος του μπρατσου και οχι την ταστιερα..εκει ειναι που ειχα το προβλημα...μηπως λοιπον ειναι ακυρο το steel wool και το προτεινατε νομιζοντας οτι εννοω την ταστιερα???μηπως χρειαζεται κατι αλλο το πισω μερος του μπρατσου..ευτυχως δεν το δοκιμασα ακομη..μην κανω και καμια ζημια...  :P

οποτε το δειτε στειλτε plz..

εχαριστω και για τισ ποηγουμενες απαντησεις..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κάνει και το steel wool για πίσω, για εκεί σου έλεγα εξ' αρχής. Αν καλύψεις τους πόλους και μετά πάρεις ότι απομείνει από ρινίσματα στην κιθάρα με ένα ηλεκτρικό σκουπάκι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ψιλό steel wool όμως 0000. Με ότι από τα παραπάνω κι αν τρίψεις κάνε το απαλά και μέχρι να φύγει η γυαλάδα γιατί αν τρίψεις με δύναμη θα κάνεις γραμμές και αν τρίψεις πολύ θα μείνει το ξύλο γυμνό και μετά θα σου μαυρίζει με το παίξιμο.

Το steel wool το έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος σε μανίκι που εφάρμοσα gun stock oil και είχα άριστο αποτέλεσμα.

 

Το microfiber πανάκι και τα διαλύματα που αναφέρει ο φίλος παραπάνω είναι άχρηστα για τη δουλειά που θες να κάνεις. Αν κατάλαβα σωστά δε θες να καθαρίσεις το μπράτσο αλλά να "φας" τη γυαλάδα που έπιασε το λούστρο από το παίξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ακριβως αυτο θελω....ευχαριστω!!

κaτι ακομα αν αντι για steel wool χρησιμοποιησω πολυ απαλα τ πρασινο μερος απο το σφουγκαρι οπως μου ειπες θα τα καταφερω λες? γiaτi ειναι το μονο προσβασιμο αυτη τη στιγμη εδω που ειμαι...η να περιμενω να παρω steel wool??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δουλειά θα κάνεις και με το σφουγγάρι. Πάρε ένα στεγνό scotch brite καινούριο κατά προτίμηση και πέρνα απαλά μερικές φορές το πίσω μέρος του μπράτσου με το πράσινο μέρος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου