Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά αρμονίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας. Επειδή γράφω δικά μου κομμάτια ξεκίνησα φωνητική. Όμως με την κιθάρα σπίτι η εξάσκηση είναι χάλια. Έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα αρμόνιο. Επειδή όμως δεν παίζει και πολυ ρευστό ψάχνω κάτι αρκετα φτηνό (άντε λίγο πάνω από 150 ευρω) το οποίο όμως να μην χαλάσει σε μια βδομάδα. Αν μπορεί κάποιος να δώσει μια συμβουλή θα το εκτιμούσα. Δεν θέλω κάτι να κάνει παπάδες. Αρκεί να μπορώ να κάνω τα μαθήματα μου και να βγάζω καμιά μελωδία. Ευχαριστω προκαταβολικά...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε και καλωσήρθες!

 

Δυστυχώς η τιμή που προαναφέρεις (150Ε) είναι απαγορευτική για τα καλά τύπου arrangers πχ Korg pa50/800 κτλ.

Το καλύτερο θα ήταν να κοιτάξεις κάτι σε casio, yamaha psr, τα οποία δεν θα χαλάσουν σε 1 εβδομάδα όπως λες καθώς καλύπτονται από εγγύηση 1 έτους.

Επειδή δε γράφεις από πια περιοχή είσαι ούτε ηλικία, καλό θα ήταν να κοιτάξεις  τα site, να δεις τιμές τιμοκαταλόγου και να επισκεφτείς τον τοπικό σου αντιπρόσωπο, που θα είναι υπόψιν χαμηλότερες.

Κάποια site είναι: www.bonstudio.gr, www.stollas.gr, www.nakas.gr

 

Πολύ καλές τιμές έχω βρει επίσης σε πολυκαταστήματα  τύπου Jumbo, Carrefour που κατά καιρούς βάζουν αρμόνια για begginers στα 100Ε, ενώ κοστίζουν 180-200 στον αντιπρόσωπο.

 

Καλό ψάξιμο!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Δεν χρειάζομαι κάτι το οποίο να προσφαίρει ποιότητα. Κάτι να έχω σαν μπούσουλα όταν μελετάω θέλω. Από Αθήνα είμαι και βρήκα στον Νάκα ένα YAMAHA PSR-E223. 180 ευρώ με δύο χρόνια εγγύηση. Πιστεύω ότι την δουλειά του θα την κάνει.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααα... Αν κάποιος μπορεί να μου πεί που θα μπορούσα να βρώ παρτιτουρες ροκ και έντεχνου ελληνικου τραγουδιου θα το εκτιμουσα πολυ. Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο www.kithara.vu θα βρεις λόγια με οδηγούς ακκόρντων, χωρίς όμως να είναι απόλυτα σωστοί.

Οι "επαγγελματίες" του είδους δουλεύουμε όλοι transcription και καλά θα ήταν να αρχίσεις να μαθαίνεις και εσύ και να μη βασίζεσαι στις παρτιτούρες.

Μπορεί να σου είναι πολύ χρήσιμο αργότερα!

 

Να ξέρεις ότι η διάθεση παρτιτούρας στο διαδύκτιο θεωρείται πειρατικό υλικό (πλέον) και διώκεται από τον νόμο προστασίας περί πνευματικών δικαιωμάτων, οπότε μόνο σε μουσικά καταστήματα επίσημα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

transcription= παίρνεις το κομμάτι που θες και βγάζεις βήμα-βήμα τα ακκόρντα με το αυτί μόνο και φτιάχνεις οδηγό μόνος σου.

Άμα είσαι μάγκας σαν το Νικόλα βγάζεις και τις νότες!..

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την δικη μου πλευρα ως μουσικος σε πληκτρα και πιανα, θα σου προτεινα να μην κολλησεις στα αρμονια, και να πας σε ενα συνθεσαιζερ το οποιο θα σου δωσει οτι ενα αρμονιο και με τον καιρο θα επεξεργαζεσαι και την ποιοτητα/πιστοτητα των ηχων σου . Με μικρο κοστος λιγο παραπανω απο οσα διαθεστεις. Οσο θα τριβεσαι με την μουσικη και τον ηχο τοσο θα εξελισεσαι. Αρα γιατι να πας σε ενα οργανο που συντομα θα πιασει ταβανι απο δυνατοτητες?

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω σε αυτό που λες.. Όμως αν είδες από την αρχή της συνομιλίας δεν το θέλω για να μάθω τόσο να παίζω. Ήδη μαθαίνω κιθάρα 2 χρόνια τώρα και έχω αρκετό διαβασμα...:Ρ

Για φωνητική το θέλω. Αλλα μιας και θα υπάρχει δεν με χαλασε να βγάλω και κανένα κομματάκι. Πιο πολύ για να κάνω συγκριση ήχων. Ευχαριστω παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να πλακώσει ο άλλος και να αρχίσετε τα περί γνήσιων fender rhodes, hammond και Leslie πάλι εεεεεεε!!!! :P ::) ???

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου