Προς το περιεχόμενο

Marshall jcm 2000 dsl 401, vs Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα! Ειμαι καινουριος εδω, οποτε καλως σας βρηκα μαγκες!

Θελω γνωμες απο οποιον εχει παιξει με τους δυο αυτους combo που παιζουν γύρω ή και κατω απ'το χιλιαρικο.

Τους επαιξα κ τους δυο με τη αμερικανικη strandard rosewood strat μου και η εμπειρια μου ηταν η εξης:

 

-απο καθαρα σκιζουν κ οι δυο!

Ο dsl 401 με τη strat βγαζει παχυ, στρογγυλο, punchy καθαρο, που πολυ γουσταρω για πορωτικα φανκ ριφ τυπου peppers (και οχι μόνο)!! Μειον: νομιζω χαμηλο headroom  :( .

O koch πολυ ωραια καθαρα, τεραστιο headroom αλλα χωρις αυτο τον marshall ογκο κ γλύκα κ punch στη νοτα του. Νομιζω πως fender-ίζει αρκετά, εχει λεπτοτερο καθαρο. Ωραιο κι αυτο, πιο πριμαριστό όμως.

 

-στα βρώμικα:

Ο dsl  401 μου φάνηκε λίγο φτωχό, φλώρικο το overdrive του (δεν εννοώ χαμηλό gain αλλα ποιοτητα ηχου) αλλά με το rat μου νομίζω πως έρχεται κάπως στα ίσια του.

Στον koch κόλλησα πιο πολύ, με ενέπνεε να παίζω, ιδιαίτερα στα πρίμα, αλλά εντόπισα ένα Μείον: στα μπάσσα ακουγεται fizzy, muddy, δεν ξερω πως αλλιώς να το γράψω, κ στα od καναλια του ενισχυτη και με το rat μου...

 

(Σημειωση: επαιξα γενικα με τα eq κ τις ρυθμισεις που ειδικα στον koch (mid boost, τριθεσιο bright...) ειναι κατι το απιστευτο...Πραγματικα μερακλιδικος ενισχυτης με πολυ μεγαλες δυνατοτητες για ηχους!)

 

Θελω γνωμες γενικα, αλλα κ για τα εξης:

-για το χαμηλο headroom του dsl 401

-αν το fizziness/muddiness στoν koch παιζει να'ναι λογω κακών λαμπών ή ειναι το κύκλωμά του ή αν το ακουω μόνο εγώ.

-με τα delay κ άλλα πεταλια πως τα πανε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον DSL δεν τον έχω παίξει. Τον Koch τον θεωρώ πολύ καλό ενισχυτή, ιδίως για την τιμή του, ο οποίος όμως θέλει, κατά τη γνώμη μου, ΚΑΛΟ ψάξιμο στα βρώμικα.

Φλώρικος ο DSL ε; Μάλιστα. Ενδιαφέρον.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλωρικος στα βρωμικα ε; Μην παρεξηγηθω, τα καθαρα του μ'αρεσαν παρα πολυ (αν εξαιρεσεις το χαμηλο headroom), απλα ενω τα καθαρα εχουν πολυ punch και δυναμισμο οταν το γυριζεις στα βρωμικα εγω το ακουσα να χανει το punch και να βαζει μονο distortion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα απαντουσα σε κανονικες συνθηκες στο ποστ σου, διοτι δεν ειμαι και γνωστης, αλλα οταν ειπες για τα καθαρα των πεπερς καραγουσταρα που υπαρχουν κι αλλες αδελφες ψυχες εκει εξω  ;D

 

απο την αλλη εχω διαβασει και εχω ακουσει τοσα και τοσα για την αξιοπιστια των μαρσαλ

(και σε περιστατικα στο νοιζ) που θα τους απεφευγα

σε αυτη την κατηγορια ηχοχρωματος ομως ειναι και οι orange

 

οσο για το headroom καλα ειναι να σπαει και λιγο, γουστα ειναι αυτα 

 

 

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε κ γω γουσταρα που γουσταρες!! χα χα χα μην πω για τις αθηναϊκές πινακίδες!

Πρεπει να σου πω το εξής: καποια στιγμη απλως ανακάλυψα οτι το παιξιμο μου κ ο ηχος που με εμπνεει εχουν τρελη επιρροη απο peppers. Τρελό! Μετά αρχισα να τους ψαχνω πιο συνειδητά. Κ να κλίνω προς καθαρά marshall.

Αυτό τον καιρό έβγαλα στο σφυρί τον orange ad30tc μου. Αυτος τουλαχιστον δε με ικανοποιησε για τετοιο ήχο.

Οσο για το καθαρο του dsl κ μενα δε με χαλαει να σπαει λιγο αλλα φοβαμαι οτι σε συνθηκες μπαντας θα ειναι πολύ το breakup κ το θέλω το καθαρό...Γι'αυτο θελω μια γνωμη απο καποιον που τον γνωρίζει τον ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα εγω τον dsl 401 και ο ηχος του πραγματι ηταν στενος. οσο περναγε ο καιρος ε ρε τι λαμπες του εβαζα , μεχρι και κατι Φιλιπς 200 δολαρς. τελικα ζεσταθηκε το ρημαδι πολυ και ξεκολλησε μια κολληση απο μεσα χαχαχαχα.

εχε υποψιν οτι ζεστανεται η προσοψη του με τα ποτενσιομετρα μετα απο 1 ωρα, εβαλα ανεμηστηρα για αυτο .

ουτε και το drive toy ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο, αυτο το καταλαβα μετα απο 1 χρονο.

τον Koch το ακουσα και ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ. αν θελεις βαλε του και κανενα Fulltone OCD kai Gam... kai dern.... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου