Προς το περιεχόμενο

GT-10B η V-BASS?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Μπορεί κάποιος έμπειρος να με βοηθήσει σε αυτή τη σύγκριση;  :-\

Επίσης άμα ξέρεται κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη όπου μπορώ να τα δοκιμάσω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

http://www.roland.com/products/en/GT-10B/index.html

 

http://www.roland.com/products/en/V-Bass/index.html

 

ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ ΣΤΟΛΛΑΣ: 26ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 90 - Τηλ.: 2310-500458

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..

Peterp και Μανώλη, έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα δύο;

Η σύγκριση που θέλω είναι βάση πείρας.. Κάποιος που να έχει παίξει με αυτά η και με τα δύο ακόμα καλύτερα..  :-\

Ευχαριστώ και πάλι όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα εχω παιξει. Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα: το GT ειναι πεταλιερα (σαν να εχεις πολλα πεταλακια μαζι) και το V ειναι bass midi - συνδυαζεται δηλ με ειδικο μαγνητη και παιζεις... synth! Δες στο you tube για να καταλαβεις ή πανε στον Στολλα να τα δεις - ακουσεις απο κοντα. Προσωπικα δεν χρησιμοποιω πολλα πραγματα στο μπασο (εως κ τιποτα) εκτος κι αν ειναι πραγματικα απαραιτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι ξέρω τι είναι ευχαριστώ  :)

ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να έχει άμεση εμπειρία απο αυτά  :-\

Μάλλον προσ το τέλος της εβδομάδας να περάσω απ' τον Στόλλα (δεν έχω ξαναπάει κιόλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την GT-10B εδώ και ένα χρόνο περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

 

Μεγάλο πλεονέκτημα η μεγάλη οθόνη του, τα κάνει όλα ευκολότερα και πιο κατανοητά! Έχεις δηλαδή εύχρηστα μενού, άμεση πρόσβαση σε όλες τις παραμέτρους και επιλέγεις εύκολα και γρήγορα τη λειτουργία κάθε πετάλ. Επίσης, έχει το EQ σε συνεχές φάσμα συχνοτήτων (μεταβάλλεις τα dB σε εύρος συχντοτήτων που επιλέγεις) -σα γραφική παράσταση είναι :P- και έχει και ένα ωραίο σχήμα στο fx chain (φτιάχνεις όπως θες τη σειρά των εφφέ και παράλληλα).

 

Όσο για τα εφφέ (drive, comp, preamp, wah, synth, delay, octave κλπ) δες το Parameters Guide στο manual (το οποίο είναι πολύ καλό) για να δεις ποια έχει και ποιες παραμέτρους μπορείς να πειράξεις στο καθένα. Τα εφφέ γενικά ακούγονται ωραία, "ζωντανά" και έχουν αρκετές παραμέτρους, οπότε τα φτιάχνεις όπως θες (τα περισσότερα έχουν τις ίδιες παραμέτρους με τα αντίστοιχα πεταλάκια).

 

Γενικά έχει πολλά πράγματα η πεταλιέρα, αν και εμένα δε μου χρειάζονται όλα. Όσα θα σου χρειαστούν πιστεύω πως θα τα μάθεις σχετικά γρήγορα να τα χρησιμοποείς, θέλει βέβαια πολλές ώρες πειραματισμού και δοκιμών.

 

Η πεταλιέρα αυτή είναι για να φτιάξεις ήχο μπάσσου (+ κάμποσα "διαστημικά" εφφέ :P). Άμα θες να μιμηθείς ήχους άλλων οργάνων και πολλά synth τότε πήγαινε για το V-BASS. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά βλέπω πως έχει πολλά κοινά εφφέ με την GT-10B + πολλούς ακόμα ήχους διάφορων μουσικών οργάνων (άλλωστε midi είναι).

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα την BOSS GT-10B. Κοστίζει γύρω στα 400 ευρώ και τα αξίζει και με το παραπάνω. Άλλωστε, μπορείς να τη συνδέσεις και με midi (δεν το έχω ψάξει καθόλου όμως). Ο μόνος λόγος που θα έδινα σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για το V-BASS είναι άμα χρειαζόμουν οπωσδήποτε πολλά synth effects (η ΒOSS έχει μόνο ένα synth - saw και square), εκτός κι αν έχει πολύ καλύτερη ποιότητα στον ήχο.

 

Eλπίζω να βοήθησα παρά να σε μπέρδεψα 8). Άμα τα βρεις και τα 2 εννοείται πως θα τα δοκιμάσεις. (και πες μας εντυπώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθησες πολύ LamberBass  :)

Ευχαριστώ πολύ μαν να 'σαι καλά...

Οντως το οικονομικό είναι και θεματάκι πάντα..  :P

Ε υπολογίζω ή αυτή την εβδομάδα ή την άλλη να περάσω απο το μαγαζί να δω τα μηχανήματακια...  ;)

Μόλις τα καταφέρω θα πώ τα σχολιά μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... το V ειναι bass midi ...

 

... Άμα θες να μιμηθείς ήχους άλλων οργάνων και πολλά synth τότε πήγαινε για το V-BASS. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά βλέπω πως έχει πολλά κοινά εφφέ με την GT-10B + πολλούς ακόμα ήχους διάφορων μουσικών οργάνων (άλλωστε midi είναι)...

 

Μήπως:

    Το V-BASS δεν είναι MIDI.

    Δεν στέλνει τις νότες που παίζεις μέσω MIDI.

    Παίζεις μόνο με τους ήχους που έχει το simulator.

Νομίζω...

 


Edit.

Μήπως μιλάτε για το VB-99 ;

Τόσο η επικεφαλίδα, όσο και η συζήτηση αναφέρει V-BASS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου