Προς το περιεχόμενο

Να συγκρίνουμε Marshall 6100 με 5881 VS el34;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες,

 

εδω και καιρο εχω εναν μαρσαλ 6100 με 5881 λαμπες και πολλες φορες διαβαζω οτι η εκδοση με τις EL34 ακουγεται καλυτερα. Επειδη δεν θελω να κανω ολη τη μοντα πριν ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα, ψηνεται κανεις (που εχει την el34 εκδοση) να τους βαλουμε διπλα διπλα και να τους συγκρινουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,

δεν εχω το μηχανημα που αναφερεσαι αλλα εχω τον

Marshall JCM 900 που φοραγε 5881. εκανα μοντα για EL34 και τους εβαλα, δεν πολυ αρεσε, ο ηχος ηταν πολυ στενος.

εβαλα  JJ E34L και ηταν πολυ καλυτερος με πιο πολυ headroom.

τελικα εβαλα JJ 6L6 και ειναι σκετη γλυκα το μωρο.

η μοντα δεν ειναι τοσο απλη μιας και μπορει να χρειαστει να αλλαξεις μετασχηματιση εξοδου..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες το full conversion ή απλα αλλαξες τα screen resistors και εκανες bias? Αν ειναι το 2ο ισως γι αυτο δεν σου ακουγοταν τοσο καλα. Υπαρχει ενα pdf με ολες τις αλλαγες που καναν στην μεταβαση. Οσον αφορα τον μετασχηματιστη εξοδου, οταν εγινε η μεταβαση συνεχισαν να χρησιμοποιουν τον ιδιο οποτε δεν τιθεται θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω την 6100LM 30th anniversary κεφαλη με EL34.Δυστυχως ειμαι μακρια για να τα βαλουμε διπλα-διπλα..

Την ακουω απο μια 2χ12 fender tonemaster(custom shop)και μπορω να πω οτι ο ηχος σκοτωνει.

Πολυ gain ακομα και στο grunch kanali,κλασσικος μαρσαλ ηχος,αν και την βρηκα πιο συμβατη με μια 4χ12 μαρσαλ ενος φιλου που την δοκιμασα.Εχω την εντυπωση οτι η αλλαγη σε λαμπες θα σου δωσει πολυ μικρες αλλαγες που δεν ξερω αν αξιζουν αφου το  μηχανημα ειναι ηδη καλο απο κατασκευης του απτην αλλη δεν ειμαι κι απ αυτους που αλλαζουν λαμπες...οτι εχει,αυτο παιζω.Αν ειναι θεμα χομπυ,καντο να μας πεις. ;)

Το μονο που δε μ αρεσε ειναι τα καθαρα του τοσο.Ισως επειδη ειμαι φαν(οπως πολλοι)

των φεντερ καθαρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω την 6100LM 30th anniversary κεφαλη με EL34.Δυστυχως ειμαι μακρια για να τα βαλουμε διπλα-διπλα..

Την ακουω απο μια 2χ12 fender tonemaster(custom shop)και μπορω να πω οτι ο ηχος σκοτωνει.

Πολυ gain ακομα και στο grunch kanali,κλασσικος μαρσαλ ηχος,αν και την βρηκα πιο συμβατη με μια 4χ12 μαρσαλ ενος φιλου που την δοκιμασα.Εχω την εντυπωση οτι η αλλαγη σε λαμπες θα σου δωσει πολυ μικρες αλλαγες που δεν ξερω αν αξιζουν αφου το  μηχανημα ειναι ηδη καλο απο κατασκευης του απτην αλλη δεν ειμαι κι απ αυτους που αλλαζουν λαμπες...οτι εχει,αυτο παιζω.Αν ειναι θεμα χομπυ,καντο να μας πεις. ;)

Το μονο που δε μ αρεσε ειναι τα καθαρα του τοσο.Ισως επειδη ειμαι φαν(οπως πολλοι)

των φεντερ καθαρων...

 

Ρε συ απ τις φωτο του myspace σου ο ενισχυτης μου φαινεται οτι φοραει 5881. Οι EL34 ειναι πιο ψηλες. Ουτως η αλλως η LM εκδοση απο το εργοστασιο βγηκε μονο με 5881 - οποτε αν δεν τις πειραξες εσυ ή ο προηγουμενος (τον θυμαμαι στις αγγελιες) τοτε φοραει 5881.

 

@dolphi_f: ισως γι αυτο δεν σε ενθουσιασε. Αν κανω το φουλ conversion θα πω τα αποτελεσματα-ισως αξιζει να το δοκιμασεις και εσυ

 

 

Βασικα μαλλον μενει να το δοκιμασω. Σκεφτομαι να βαλω JJ KT77 για να δωσω μια πιο 'εξωτικη' νοτα. Οποτε μενει να γινει η μοντα.. Γιωργο (marillion) που εισαι να με σωσεις?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , απο την μανα του φοραγε 5881.

αν κανεις την φουλ μοντα πες μου, αλλα μαλλον σκεφτομαι να τον πουλησω μιας και δεν τον δουλευω. εχω τον JTM45 και παιζω με αυτον περισσοτερο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου