Προς το περιεχόμενο

BillTrantos - DRDR


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συχνά τελευταία κάθομαι απλά με έναν καθαρό ήχο + μπόλικο delay και reverb. Κάπως έτσι προέκυψε το παρακάτω.

 

Line 6 Helix Native

Submission Audio - Grovebass

EzDrummer 3

 

Ίσως μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο και στο arrangement και στον ήχο αν είχα λίγη παραπάνω υπομονή, αλλά πάντα είναι λεπτή η γραμμή μεταξύ του "βελτιώνω κάτι vs ψειρίζω τη μαϊμού και τελικά τα κάνω χειρότερα". Οπότε προτίμησα να συγκεντρωθώ στο να τελειώσω αυτό που ξεκίνησα, κάτι είναι κι αυτό.

 

Ευχαριστώ όσους μπουν στον κόπο να ακούσουν.

 

 

  • Like 16

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
59 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πολύ καλο. Ωραίοι ήχοι και καλοπαιγμενο.

 

Να ανεβάζεις συχνότερα.

Ευχαριστώ Γιώργο!

 

Από μικροσκοπικές ιδέες εδώ κι εκεί, άλλο τίποτα. Έχω όμως ακόμα μεγάλη αδυναμία στην εξέλιξη αυτών των ιδεών σε μια ολοκληρωμένη πρόταση.

 

Νομίζω πως αυτό φαίνεται και σε αυτό που ανέβασα τώρα, αλλά σε σχέση με την αρχική μορφή υπήρξε αρκετή βελτίωση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ατμόσφαιρα. Κάτι παίζει με τα timings σίγουρα και λίγο σκοντάφτει εδώ κι εκεί.

Οι εντάσεις λίγο με τα τύμπανα έχουν ένα θέμα, είναι αρκετά ωμά και πολύ μπροστά σε σχέση με το υπόλοιπο mix, ειδικά τα πιάτα στο 3:12. Επίσης, γενικά, όταν έχεις τέτοιο feel, με συνεχόμενα crash αντί για ride, τότε το ψιλοστακάτο μπάσο που έχεις αντιφάσκει, μιας και ο λόγος που θες crash στα τύμπανα είναι για τη μεγάλη ουρά, οπότε πρέπει να αφήσεις και το riff υπόλοιπα όργανα να είναι πιο ελεύθερο. Φυσικά δεν υπάρχουν κανόνες, απλά είναι ένας τρόπος να δημιουργείς μια γνώριμη συνοχή, αν θες, ανάμεσα στα όργανα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ωραία ατμόσφαιρα. Κάτι παίζει με τα timings σίγουρα και λίγο σκοντάφτει εδώ κι εκεί.

Οι εντάσεις λίγο με τα τύμπανα έχουν ένα θέμα, είναι αρκετά ωμά και πολύ μπροστά σε σχέση με το υπόλοιπο mix, ειδικά τα πιάτα στο 3:12. Επίσης, γενικά, όταν έχεις τέτοιο feel, με συνεχόμενα crash αντί για ride, τότε το ψιλοστακάτο μπάσο που έχεις αντιφάσκει, μιας και ο λόγος που θες crash στα τύμπανα είναι για τη μεγάλη ουρά, οπότε πρέπει να αφήσεις και το riff υπόλοιπα όργανα να είναι πιο ελεύθερο. Φυσικά δεν υπάρχουν κανόνες, απλά είναι ένας τρόπος να δημιουργείς μια γνώριμη συνοχή, αν θες, ανάμεσα στα όργανα.

Κάποια μλκια έχω κάνει με τα delays και σκοντάφουν οι πιο καθαρές κιθάρες, ίσως το κοιτάξω μόλις ξεκουραστούν λίγο τα αυτιά μου.

 

Επεξεργασία τυμπάνων γενικά δεεεεν. Θα μπορούσα να έχω διαλέξει ένα πιο roomy preset. Κι έλεγα τόσες μέρες γιατί δε μου κάθονται καθόλου στη μίξη.

 

Συμφωνώ για το μπάσο, γενικά ήταν η πρώτη φορά που το προγραμμάτισα όλο από το μηδέν και κάποια στιγμή με κούρασε. Θέλει να σκεφτείς και λίγο ως μπασίστας, αλλά εδώ με το ζόρι σκέφτομαι σαν κιθαρίστας 🤣

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια, θα βοηθήσουν πολύ για τα επόμενα!

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Από μικροσκοπικές ιδέες εδώ κι εκεί, άλλο τίποτα. Έχω όμως ακόμα μεγάλη αδυναμία στην εξέλιξη αυτών των ιδεών σε μια ολοκληρωμένη πρόταση

 

Έχεις γράψεις τις ρυθμικές ιδέες. Εάν τις βάλεις σε σωστή σειρά (ακόμα και στην ίδια σειρά να μείνουν δεν πειράζει), βάλεις κάποιες επαναλαμβανόμενες μελωδίες/θέματα, εχεις έτοιμο κομμάτι (με ελάχιστο κοπο ακόμα).

Θέλει αρκετή δουλειά στη μίξη (συγκεκριμένα πράγματα να αλλάξεις).

 

Κάτσε δούλεψε και κανε το κομμάτι. Δεν θέλει πολύ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες ιδέες. 

 Το κοφτό μπάσο κάπου κουράζει (είναι και ψηλά στην μίξη..) όπως και τα πιάτα, το ταμπούρο είναι πολύ χαμηλά και όταν βαράει με την μπότα σε κάποια σημεία χάνεται.

 Το άσμα ίσως χρειάζεται κάποια leads εδώ κι εκεί ή μελωδίες(α) για να "σπάσει" η μονοτονία μερικών μερών (sorry Bill...).

 Πάντως με λίγη δουλίτσα έχει προοπτικές...

 

  Υ.Γ. Πολύ ωραίοι ήχοι!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Ωραίες ιδέες. 

 Το κοφτό μπάσο κάπου κουράζει (είναι και ψηλά στην μίξη..) όπως και τα πιάτα, το ταμπούρο είναι πολύ χαμηλά και όταν βαράει με την μπότα σε κάποια σημεία χάνεται.

 Το άσμα ίσως χρειάζεται κάποια leads εδώ κι εκεί ή μελωδίες(α) για να "σπάσει" η μονοτονία μερικών μερών (sorry Bill...).

 Πάντως με λίγη δουλίτσα έχει προοπτικές...

 

  Υ.Γ. Πολύ ωραίοι ήχοι!

Το μπάσο μου έβγαλε την παναγία και δεν ξέρω γιατί μου ακουγόταν πολύ άνοστο όταν δοκίμασα να έχει λιγότερα κοφτά μέρη.

 

Με τα τύμπανα γενικά χρειάζεται δουλίτσα, ευχαριστώ για τις προτάσεις μπας και ξεκινήσω από κάπου.

 

Γενικά στα μονότονα (εν τέλει) σημεία πήγαινα με τη λογική ότι θα κουβαλήσουν τα εφέ, αλλά μάλλον δεν.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πάρα πολύ!. Έχει ροή και ιδιαίτερο ύφος. Όλα τα όργανα είναι προσεχτικά γραμμένα. Θα πρότεινα και εγώ πιάτα και χαιχατ πιο χαμηλά στην μίξη. Περίμενα μια έκπληξη να πω την αλήθεια...δεν ήρθε... αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία του πόσο σοβαρή δουλειά έχει γίνει στο κομμάτι αυτό.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου