Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικα με αντιλαλο στο δωματιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλη χειμωνιατικη εβδομαδα!

 

Βολεψα προς το παρον το pc και τους ενισχυτες στο δωματιο ενος αδειου-μισοτελειωμενου διαμερισματος,με σκοπο εκει να κανω τις ηχογραφησεις μου. Και ενω ολα φαινοταν πως θα πανε καλα,αγορασα ενα καινουριο μικροφωνο (rode nt-1) και μια προενισχυση (presonus tube).

Αποτελεσμα? Ακουω απο τα ακουστικα μεχρι και το περπατημα της κατσαριδας στην αλλη μερια του αδειου διαμερισματος! Αυτο δεν ειναι ομως το πιο ενοχλητικο. Το πιο ενοχλητικο ειναι οτι εχω φλατ το μικροφωνο και εχω φυσικο βαθος-αντιλαλο. Το δωματιο δεν εχει απολυτως καμια ηχομονωση εκτος χαλιων στο πατωμα. Δεν εχω πολυ μεγαλη εμπειρια στο θεμα ηχογραφησης-ηχομονωσης. Δε με ενδιαφερει να φτιαξω καποια μονιμη κατασκευη μιας που δε θα εχω αυτο το χωρο για πολυ. Καποια προχειρη λυση εχετε να προτινετε? Η λυση με τα ρικοφων ειναι καλη αλλα ακριβη

Σκεφτηκα (μη γελασετε) να φτιαξω κατι σαν παραβαν (στα μαγαζια ρουχων που μπαινουμε να αλλαξουμε? με χοντρη κουρτινα,κι εκει μεσα να ειναι το μικροφωνο.

 

Ή αν εχετε υποψιν σας κατι τετοιο

 

m1590255pp_TRIPTYCH-PARAVAN-LUX-LINE-67-11222%CE%91-melamin-1440.jpg

 

ντυμενο με κατι ωστε να κυκλωνει το μικροφωνο. Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου