Προς το περιεχόμενο

Μετα το rack τι? Ιδεες για αλλαγη rig


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης rack

 

Μarshall 20/20 (τελικος, λαμπα)

Peavey tg raxx (προενισχυση, λαμπα)

TC electronics m300 (delays-reverbs κτλ κτλ)

Framus 2x12 (eminence delta pro 12)

Για distortion χρησιμοποιω διαφορα πεταλια (κυριως γιδι-tech metalmaster)

 

 

Aπο μουσικους προσανατολισμους παιζω metal, κυριως death, και γενικα ο ηχος που μου αρεσει ειναι ο μοντερνος hi gain.

 

Δυστυχως εχω αλλαξει πολλους ενισχυτες και κανενας δεν μου εκανε τοσο οσο τα πεταλακια, τα οποια βεβαια, απο ενισχυτη, σε ενισχυτη εχουν εντελως διαφορετικο ηχο.

 

 

Παρολο που με καλυπτει το rig μου, με τρωει το GAS και με τρωει κολασμενα.

Σκεφτομαι μιας και παιζει σε καλη τιμη τον peavey 6505+ combo, να κρατησω και την καμπινα ως extension cabinet.

 

Απο εκει και περα σκεφτομαι ποσο ανωμαλος ειμαι να κατσω να πουλησω τον Marshall και την προενισχυση για να παρω τον made in china peavey.

 

Επισης γλυκοκοιταζω τον blackstar

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_head.htm

 

 

Ακουω ιδεες λοιπον για ενισχυτες, αλλα και για φαρμακα μπας και ηρεμησω με το gas.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ηρέμησε  ;D

 

Ο εξοπλισμός σου μου ακούγεται μια χαρά..Πριν προβείς σε κάποια ριζική αλλαγή όμως είσαι βέβαιος ότι έχεις εξαντλησει τα όρια του εξοπλισμού σου?

 

Αρχικά βγάλε το metal master από την μπρίζα..Μια ζωή ψηφιακούρα θα σου βγάζει πίστεψέ με είχα 2 digitech για αρκετό καιρό.

Σου προτείνω να boostαρεις το gain του marshall με ένα καλό overdrive όπως το tubescreamer (αν δε θες να δώσεις 100 ευρώ για το κανονικό πάρε το TS7 που είναι ουσιαστικά το ίδιο κύκλωμα ) ως εξής: βάλε λίγο λιγότερο gain από ότι βάζεις στον ενισχυτή σου,στο πετάλι βάλε tone κατά βούληση και gain σχεδόν 0,και ρύθμισε το level του πεταλιού σου έτσι ώστε να έχεις την ίδια ένταση όπως όταν το έχεις κλειστό.

 

Επίσης γενικά κόψε μπάσα και βάλε μέσα στον ήχο σου.Έτσι θα ακουστεί και ο μπασίστας και εσύ.Τέλος,όταν κόβεις gain κερδίζεις καθαρότητα.Πίστεψέ με με gain στο 6 αν ξέρεις να ρυθμίζεις τον ήχο σου μπορείς να ακουστείς οδοστρωτήρας ,και με κατάλληλη τεχνική μπορείς να δημιουργήσεις την ψευδαίσθηση ότι παίζεις με gain στο 9

 

my two cents  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε ευχαριστω για την απαντηση, εχω δοκιμασει απειρα πεταλια distortion, και δεν μιλαω για behringer, απο hughes n kettner tubeman μεχρι amt και mxr σχεδον οτι εχει να κανει με high gain και μονο το metal master με εχει καλυψει γι αυτο που θελω και παιζω.

Και tubescreamer εχω δοκιμασει.

Δεν εχει gain ο marshall, ειναι τελικος, προφανως εννοεις του Peavey.

 

Επισης απο προενισχυσεις εχω δοκιμασει mesa boogie studio, ada mp1, peavey rockmaster και παλι καμια δεν μου εκανε, με ολες επαιζα με πεταλια μπροστα τους γιάυτο και τις εδωσα και κρατησω την tg raxx και γι αυτο θελω να σταματησω με το rack και να παω σε κεφαλι.

 

Οχι, σιγουρα δεν εχω εξαντλησει τα ορια του εξοπλισμου και σιγουρα ειναι φοβερα μηχανηματα, απλα GAS.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντύπωση μου κάνει ότι σου έκανε μόνο το metal master ..Γούστα είναι αυτά χε χε . Από περιέργεια ποιο είναι το EQ που χρησιμοποιείς ποιές οι ρυθμίσεις σου;

 

 

Κοίτα αν θες να ξεμπερδέυεις μια και έξω υπάρχει και το axe fx..Σίγουρα όχι φτηνή λύση αλλά αν είσαι διατεθειμένος να μαζέψεις τα λεφτά και να μπεις στη διαδικασία του tweaking δεν υπάρχει περίπτωση να απογοητευτείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παιρνεις  τον ηχο σου με ''περιεργο'' τροπο (σ.σ εχοντας δοκιμασει δλδ προενισχυσεις που εχουν gain και μπορεις να βγαλεις καλο ηχο κ παρολα αυτα μενεις στο συγκεκριμενο setup) τοτε δεν μπορω να σε κατευθυνω προς τα καπου. Και για να μην στον χαλασω το GAS αφου ξερεις τι ηχος σου αρεσει κ δεν ψαχνεσαι απλα για νεο gear γιατι δεν προσπαθεις να ακουσεις αν καποιος απο τους ενισχυτες σου κανει σαν ηχοχρωμα???

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dnightshade

Πραγματικα φοβαμαι, επειδη ειναι πολλα τα λεφτα για το axe fx και σκεφτομαι μην απογοητευτω στην φαση αποδοση/τιμη.

Το metal master το χρησιμοποιω κυριως ως εξης

level    6 απο 11

low      8 απο 11

Hi        8 απο 11

morph   7 απο 11

Πραγματικα ειναι οντως περιεργο που απο ολα τα distortion το metal master ειναι το μονο που μου εκατσε.

Στο rig μου ακουγεται καλυτερα απο τα samples της σελιδας

http://www.digitech.com/flash/MetalMasterDemo.php

 

@plusyear

Ειμαι λιγο ανωμαλος, εχεις δικιο.

Ισως η καλυτερη λυση ειναι να μεινω οπως ειμαι, αντε να παρω και καμια αλλη προενισχυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου