Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Μπασσοκαμπίνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω για την χαρά της κατασκευής και μόνο να μπω στη διαδικασία να μαζέψω λεφτά για να φτιάξω μία καμπίνα για μπάσσο... Γενικά είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ αλλά έχω ένα φιλαράκι ηλεκτρονικό οπότε λέω να το παλέψω με τη δικιά του βοήθεια... Θέλω να με βοηθήσετε σε αρκετά πράγματα... Καταρχάς πόσο το υπολογίζετε σε κόστος? Εγώ βρήκα ξύλα από το Praktiker αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλά... Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο (και οικονομικά εφικτό όμως)? Κατόπιν θέλω να βρω ηχεία στα 8ohm. Θα ήθελα silvercone επειδή μου αρέσει η ατάκα που δίνουν.  Σκέφτομαι για καμπίνα 2x10. Πόσα watt να είναι τα ηχεία? Η κεφαλή μου είναι η galien kruger backline 250s (125 watt).... Θα πρέπει να βάλω και κόρνα? Διότι έχω δει στις έτοιμες καμπίνες πως κόρνα έχουν οι 1x15 ενώ οι 2x10 δεν έχουν... Τι παίζει με αυτό? Επίσης έχω μία απορία με το αν θα πρέπει να έχω 2 διαφορετικά ηχεία δηλαδή ένα για τα Μπάσσα και ένα για τα Μεσαία... Αν το κάνω αυτό θα πρέπει να διαχωρίζω το σήμα με splitter σωστά? (κάπως είναι ο όρος για αυτό αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...)

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λέω για την χαρά της κατασκευής και μόνο να μπω στη διαδικασία να μαζέψω λεφτά για να φτιάξω μία καμπίνα για μπάσσο... Γενικά είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ αλλά έχω ένα φιλαράκι ηλεκτρονικό οπότε λέω να το παλέψω με τη δικιά του βοήθεια... Θέλω να με βοηθήσετε σε αρκετά πράγματα... Καταρχάς πόσο το υπολογίζετε σε κόστος? Εγώ βρήκα ξύλα από το Praktiker αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλά... Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο (και οικονομικά εφικτό όμως)? Κατόπιν θέλω να βρω ηχεία στα 8ohm. Θα ήθελα silvercone επειδή μου αρέσει η ατάκα που δίνουν.  Σκέφτομαι για καμπίνα 2x10. Πόσα watt να είναι τα ηχεία? Η κεφαλή μου είναι η galien kruger backline 250s (125 watt).... Θα πρέπει να βάλω και κόρνα? Διότι έχω δει στις έτοιμες καμπίνες πως κόρνα έχουν οι 1x15 ενώ οι 2x10 δεν έχουν... Τι παίζει με αυτό? Επίσης έχω μία απορία με το αν θα πρέπει να έχω 2 διαφορετικά ηχεία δηλαδή ένα για τα Μπάσσα και ένα για τα Μεσαία... Αν το κάνω αυτό θα πρέπει να διαχωρίζω το σήμα με splitter σωστά? (κάπως είναι ο όρος για αυτό αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...)

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων....

 

Για καμπίνα μόνο, δεν χρειάζονται γνώσεις ηλεκτρονικών αλλά ξυλουργικής  ;D

Α ναι, και οπωσδήποτε οι Thiele/Small παράμετροι του μεγαφώνου σε σχέση με το κουρδισμα της καμπίνας.

Ξεκίνα με ίδια μεγάφωνα. Αλλιώς μπλέκεις.......

 

http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=166257.

http://www.geocities.com/SunsetStrip/Bistro/3491/speaker.html

 

Καλό διάβασμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωωω!!! Καλά ε μιλάμε δεν έχω ιδέα... Thanks Κώστα... Κάνα μαγαζί για ηχεία? Ή όπου και να πάω είναι το ίδιο?? Επειδή όπως είπα θέλω silvercone... Τελικά λέω να μην χρησιμοποιήσω crossover (θυμήθηκα τον όρο!!!) γιατί νομίζω πως όντως ο Κώστας έχει δίκιο... Οπότε αφού λύθηκε το θέμα για το πως θα το κάνω έρχετε το άλλο θέμα... Απο που θα αγοράσω τα υλικά???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωωω!!! Καλά ε μιλάμε δεν έχω ιδέα... Thanks Κώστα... Κάνα μαγαζί για ηχεία? Ή όπου και να πάω είναι το ίδιο?? Επειδή όπως είπα θέλω silvercone... Τελικά λέω να μην χρησιμοποιήσω crossover (θυμήθηκα τον όρο!!!) γιατί νομίζω πως όντως ο Κώστας έχει δίκιο... Οπότε αφού λύθηκε το θέμα για το πως θα το κάνω έρχετε το άλλο θέμα... Απο που θα αγοράσω τα υλικά???

 

Κέντρο μεγαφώνου, Κάνιγγος. Κατακουζηνού νομίζω. Είναι μια καλή και ευκολη αρχή.....

Εχω κι άλλη.

Αλλά βρες τι θες πρώτα....... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...Θα επανέλθω με καινούριο μπάσσο, καινουρια καμπίνα και να ζηλευετε όλοι,όλοι,όλοι!!!χαχαχαχαχαχαχα!!! Θενκς Κώστα... Αυτό στην Κατακουζινού το ήξερα οπότε επιβεβεώνεις τις ήδη υπάρχουσες πληροφορίες μου....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μεγάφωνα έχεις σκοπό να βάλεις? Μάρκα?

Μια καλή και φτηνή λύση είναι όπως πάντα το ίντερνετ...  ::)

 

Για την καμπίνα μπορείς να βρεις και κανένα ξυλουργό στην γειτονιά που ίσως σου κόψει κανένα ξύλο.

Για να τα κολλήσεις/βιδώσεις και να τα τρίψεις το'χεις? Γιατί εκεί είναι όλη η δυσκολία.

Αν ξέρεις διαστάσεις και μου πεις, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω με το θέμα των ξύλων. Έχω κάτι ρετάλια 18αρι κόντρα πλακέ σημύδας. Αλλά πρέπει να κοιτάξω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για silvercone... Από μάρκες δεν ξέρω για να πω την αλήθεια... Απλώς έχω στο μυαλό μου την καμπίνα της Hartke με τους Silvercone. Για διαστάσεις υπολογίζω 65x60x55... Για το τρίψημο και το κόλλημα δεν έχω κανένα πρόβλημα... Η χαρά της δημιουργίας ;) Σκεφτόμουνα κόντρα πλακέ θαλάσσης για το ξύλο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόντρα πλακέ σημύδας είναι το λεγόμενο κόντρα πλακέ θαλάσσης  ;)

Στην Ελλάδα όλα τα κοντρα πλακέ τα λένε θαλάσσης. Είτε είναι μαόνι, είτε σημύδας ειτε οτιδήποτε...

Το σημύδας είναι από τα καλύτερα είδη κόντρα πλακέ. Γι'αυτό και όποτε το βρίσκω το προτιμώ...

 

Θα κοιτάξω αν έχω κάτι στις διαστάσεις που θέλεις.... φαντάζομαι κλειστή θα είναι, έτσι?

Αρα θες και πίσω ένα κομμάτι. Αν χρειάζεται κάτι κόψιμο, σε πειράζει? Δηλαδή αν είναι 75 και πρέπει να το κόψεις στα 65... ?

 

Μεγάφωνα με silvercone..... ίντσες? 10"? 12"?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόντρα πλακέ σημύδας είναι το λεγόμενο κόντρα πλακέ θαλάσσης  ;)

Στην Ελλάδα όλα τα κοντρα πλακέ τα λένε θαλάσσης. Είτε είναι μαόνι, είτε σημύδας ειτε οτιδήποτε...

Το σημύδας είναι από τα καλύτερα είδη κόντρα πλακέ. Γι'αυτό και όποτε το βρίσκω το προτιμώ...

Διαφωνώ. Και εξηγώ.

Το θαλάσσης είναι καλό για κιθάρες που θέλεις να "συμμετέχει" και η καμπίνα και να ζεσταίνει λίγο.

Στις μπασοκαμπίνες που διαχειρίζονται διαφορετικές συχνοτικές περιοχές, θέλεις όσο πιο ουδέτερο/νεκρό ξύλο μπορείς. Και εκεί, το χοντρό MDF είναι αδιαμφιλονίκητος νικητής.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι το κόντρα πλακέ είναι καλύτερο απο το MDF (για μπασοκαμπίνα)!

Είπα ότι από τα διάφορα είδη κόντρα πλακέ, προτιμώ τη σημύδα....   με παρεξήγησες! ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου