Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κάρτας ήχου


billy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία χαρά σε όλους

είμαι μουσικός και θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μια κάρτα ήχου γύρω στα 300 ευρώ για να κάνω ηχογραφήσεις μέσω του υπολογιστή μου.

Τα όργανα που θέλω να ηχογραφώ ειναί μια ηλεκτρική κιθάρα ibanez και ένα μικρόφωνο sennheiser.

Επειδή οι γνώσεις μου στους υπολογιστές έιναι περιορισμένες (πρόγραμμα ηχογράφησης cooledit)θα ήθελα κάποια κάρτα ήχου που να κάνει αρκετά καλή ηχογράφηση(καλή παραγωγή χωρίς "φυσίγματα" και hiss)και να έχει midi.

 

ps:o υπολογιστής μου είναι P4 2Ghz με 256 ram ddr και windows xp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία χαρά σε όλους

είμαι μουσικός και θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μια κάρτα ήχου γύρω στα 300 ευρώ για να κάνω ηχογραφήσεις μέσω του υπολογιστή μου.Τα όργανα που θέλω να ηχογραφώ ειναί μια ηλεκτρική κιθάρα ibanez και ένα μικρόφωνο sennheiser.

Επειδή οι γνώσεις μου στους υπολογιστές έιναι περιορισμένες (πρόγραμμα ηχογράφησης cooledit)θα ήθελα κάποια κάρτα ήχου που να κάνει αρκετά καλή ηχογράφηση(καλή παραγωγή χωρίς "φυσίγματα" και hiss)και να έχει midi.

 

ps:o υπολογιστής μου είναι P4 2Ghz με 256 ram ddr και windows xp

 

Για ηχογράφηση σχετικά οικονομική και καλή λύση είναι η Audigy της Creative η οποία έχει καλό midi με soundfonts κτλ κτλ.

 

Κι αργότερα αν θελήσεις να περάσεις στο opensource στρατόπεδο υποστηρίζεται πλήρως από το Linux.

 

φιλικά

 

Σταμάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'στε καλά ρε παίδες που μου απαντήσατε αλλά έχω και μια άλλη απορία αν θέλω να συνδέσω την κιθάρα και το μικρόφωνο κατευθείαν με την

κάρτα ήχου με την Μ - Audio δεν μπορώ(θέλω μίκτη) οπότε αν ξέρετε κανένα μίκτη που μαζί με την κάρτα ήχου να βγένει γύρω στα 300 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω με την λυση της creative (και με τα linux φιλε asrael , τι του λες του ανθρώπου, πας να καταστρέψεις έναν μουσικο και να τον κάνεις κομπιουτερά....!!!!).

Προτεινω Μaudio 2496 (250 euro μπορει και λιγότερο) + μια creative οποια ναναι των 40 euro για midi και soundfonts.Η m audio έχει midi input αλλα δεν έχει μέσα midi synth(wavetable).Aν έχεις καλο pc μπορεις να δουλεύεις software synths kai samplers και να έχεις πολυ καλύτερα όργανα απο αυτα της creative και να τα διαχειριζεσαι πιο ευέλικτα .Software όπως: BATTERY, SAMPLETANK,GROOVE AGENT , TRILOGY(BASS MODULE) KLP θα σε βοηθήσουν να βρεις και να χρησιμοποιήσεις οτι ήχο θέλεις σε οποιο format! Μόνο που σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να φύγεις απο το cooledit και να παςσε logic cubase sonar klp! Aν θές να γραφεις μονο φώνη κιθαρα και λιγουλακι midi καλο το cool edit.

Aπο αυτά που λες δε νομίζω ότι χρειάζεσαι μίκτη αλλα έναν καλο(ανάλογα το πορτοφολι) προενισχυτη μικροφώνου. Οποιος γνωρίζει κατι καλο με λιγα χρήματα ας το γράψει.Μόνο κιθάρα έχεις? οχι ενισχυτη? αν έχεις και ενισχ και σου αρέσει αυτο που βγαίνει τοτε βάζοντας το μικροφωνο στον ενισχ είσαι καλυμμενος με ολα τα παραπάνω που είπαμε. Αλλιως θες di box και μετά μέσω software <<φτιάχνεις>> τον ήχο σου.Αλήθεια αμα συνδεσουμε την κιθάρα στον προενισχυτη μικροφώνου αντι για di box όλα καλα?Ας μου απαντησει καποιος άν ξέρει !Noμίζω ότι θα δουλεψει καλα!Μηπως παίζει τίποτα με τις αντιστασεις και την προσαρμογη του σήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 3 λύσεις για τα χρήματα που διαθέτεις :

 

1) Με εσωτερική κάρτα PCI και προενισχυτή με Instrument input :

M Audio - Delta Audiophile 24/96 (187 euro) + M Audio Audio Buddy(135 euro)

 

2) Με εσωτερική κάρτα PCI + μικρό mixer για το μικρόφωνο + D.I. Box για κιθάρα :

M Audio - Delta Audiophile 24/96 (187 euro)+ Behringer UB802 (70 euro) + Behringer Ultra DI 100 (46 euro)

 

3) Με εξωτερική κάρτα ήχου USB - όλα σε ένα

M Audio Audiosport Duo (306 euro)

 

Δεν κάνω διαφήμιση στην Elina , απλά από όσες κάρτες ήχου εισάγονται στην Ελλάδα η M Audio έχουν την καλύτερη σχέση τιμής / απόδοσης για την απλή δουλειά που τη θέλεις .Αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις εσωτερική κάρτα ήχου και δεν έχεις πρόβλημα να αγοράσεις κάποια κάρτα από το εξωτερικό θα συνιστούσα καλύτερα την Echo Mia Midi η οποία είναι καλύτερη από την Audiophile σε όλους τους τομείς.

 

@ BOODY

Αλήθεια αμα συνδεσουμε την κιθάρα στον προενισχυτη μικροφώνου αντι για di box όλα καλα?

Οχι. Για να μπορέσουμε να ενώσουμε ένα όργανο όπως κιθάρα ή μπάσο απευθείας σε ένα προενισχυτή θα πρέπει να διαθέτει είσοδο instrument input με πολύ υψηλή αντίσταση εισόδου ( Ηι-Ζ όπου Ζ είναι η σύνθετη αντίσταση εισόδου) περίπου από 1Μ Ohm έως 2Μ Ohm , ενώ μία τυπική αντίσταση εισόδου για μικρόφωνα κυμαίνεται γύρω στα 1.6 K Ohm. Έτσι οι περισσότεροι κατασκευαστές προενισχυτών δίνουν και μια είσοδο Hi-Z ακριβώς γι’ αυτό το λόγο. Αυτό στη ουσία δεν είναι τίποτε άλλο από ένα ενσωματωμένο DI Box ( Direct inject).Έτσι υπάρχουν δύο λύσεις. Η χρήση μικρού Mixer για μικρόφωνα με ένα εξωτερικό DI box για ενώσεις "connect" κιθαρας κλπ ή ένας προενισχυτής που να έχει ενσωματωμένα και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Euxaristo re mages,basika koitaxa ligaki tin m-audio sport duo kai mou fanike fantastiki!!Diladi ama tin agoraso kai tin balo pano sto pc mou,kai meta xoso pano kithara kai mic exo gamo tis ixografiseis???Me problimatizei ligo pou einai karta usb...Kai den exo katalabei kala ti ennoei otn leei oti mporei na doulepsei kai san anexartitos preamp gia mic..

Episis endiaferon brika stin 2h protasi tou Dither an kai mperdeuomai ligo sto thema tou mikti ub802.Giati to xreiazomai???to mic den mpainei sto D.I box???episis o miktis mporei na balei effe sto mic??a,kai i karta ixou auti den exei eisodous line in??mono kokkina aspra aux(RCA) eida.pou sindeo ti???

Sorry gia ta greecklish apla biazomouna poly!!!

Filika

O asxetos(apoti fainetai) :) :) :)

Bill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου