Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα και αφαλός?


afiltroi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσωπικα η κιθαρα πολυ χαμηλα δεν μου φαινεται ωραια , και ουτε

καταλαβαινω γιατι ειναι 'μαγκια' .

 

οπου βολευει τον καθενα ,στο να παιζουν τα χερια του σωστα ,

η μαλλον να μπορει να παιξει το maximoum αυτων που μπορει , ειναι

για μενα η σωστη θεση .

 

αλλα ουτως η αλλως γουστα ειναι ολα

 

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εκτός από τον Novoselic παρόμοια περίπτωση είναι και ο Tom Angelripper των Sodom. Το μπάσο του είναι πιο χαμηλά από τα γόνατα..... Τώρα θα μου πείτε πώς παίζει? Ε, η απάντηση είναι απλή-> πολύ απλά δεν παίζει, απλά το φιγουράρει.

 

Από την άλλη έχουμε και φαινόμενα John Entwistle (τι παιχταράς!!) ο οποίος μπορόυσε ανά πάσα στιγμή να ακουμπήσει το μπάσο με τη γλώσσα του, το φορούσε παπιγιόν.

 

Προσωπικά, εγώ συνήθως παίζω με το όργανό μου στο ύψος του αφαλού και ίσως και λίγο παραπάνω (antouan_z δεν υπονοώ τίποτα.... :P :P :P :P :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγά πάλι την έχω λίγο πιο κάτω απο τη ζώνη του παντελονιού.Στα σόλο σηκώνω λίγο το μπράτσο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται με ποια κιθαρα παιζω.αν παιζω με τη μια, τη μοναδικη ESP μου, βρισκεται καπου στο...κεντρο του αφαλου :lol:

 

αν παιζω με την les paul type washburn μου, το κανω α λα slash

 

 

 

 

Οι κιθαρίστες που παίζουν ΠΟΛΥ χαμηλά' date=' είναι δυνατον να το κάνουν επειδή τους βολεύει??? 8O Εγώ πιστεύω ότι ΚΥΡΙΩΣ αυτό γίνεται για το εφέ της υπόθεσης...[/quote']

 

 

υπαρχει ΠΟΛΥ συγκεκριμενος λογος που η κιθαρα βρισκεται εκει.

δες πως οσοι παιζουν χαμηλα, δεν εχουν tremolo τυπου floyd.αυτο δινει ενα κενο στη συγκεκριμενη περιοχη οπου μπορει να μπει ανετα απο πανω το χερι χωρις να δημιουργησει προβλημα.

τωρα, εγω τουλαχιστον, παιζω χαμηλα για τον εξης λογο:οταν παιζεις χαμηλα, το χερι της πενας ειναι σε ευθεια.οταν ειναι σε ευθεια, γινονται λιγοτερα "σπασιματα" στα νευρα(εννοω πως δεν υπαρχει γωνια στο χερι, αρα τα νευρα και οι μυες που ελεγχουν τα δαχτυλα ειναι σε ευθεια) αρα εχω μεγαλυτερη ταχυτητα στην πενα :wink:

το αλλο χερι εχει ακριβως την ιδια κλιση οποτε...απλα αποκτας "καλυτερο" δεξι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ΠΟΛΥ συγκεκριμενος λογος που η κιθαρα βρισκεται εκει.

δες πως οσοι παιζουν χαμηλα' date=' δεν εχουν tremolo τυπου floyd.αυτο δινει ενα κενο στη συγκεκριμενη περιοχη οπου μπορει να μπει ανετα απο πανω το χερι χωρις να δημιουργησει προβλημα.

τωρα, εγω τουλαχιστον, παιζω χαμηλα για τον εξης λογο:οταν παιζεις χαμηλα, το χερι της πενας ειναι σε ευθεια.οταν ειναι σε ευθεια, γινονται λιγοτερα "σπασιματα" στα νευρα(εννοω πως δεν υπαρχει γωνια στο χερι, αρα τα νευρα και οι μυες που ελεγχουν τα δαχτυλα ειναι σε ευθεια) αρα εχω μεγαλυτερη ταχυτητα στην πενα :wink:

το αλλο χερι εχει ακριβως την ιδια κλιση οποτε...απλα αποκτας "καλυτερο" δεξι :wink:[/quote']

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε μένα.Πολλές φορές όταν παίζω riff ή ασκήσεις που θέλουν γρήγορη πένα πονάει ο ώμος μου ενώ αν σηκωθώ όρθιος με χαμηλά την κιθάρα no problem :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα η κιθαρα πολυ χαμηλα δεν μου φαινεται ωραια ' date=' και ουτε

καταλαβαινω γιατι ειναι 'μαγκια' .

 

οπου βολευει τον καθενα ,στο να παιζουν τα χερια του σωστα ,

η μαλλον να μπορει να παιξει το maximoum αυτων που μπορει , ειναι

για μενα η σωστη θεση .

 

αλλα ουτως η αλλως γουστα ειναι ολα

 

alp[/quote']

κατι μας ειπες τωρα 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές όταν παίζω riff ή ασκήσεις που θέλουν γρήγορη πένα πονάει ο ώμος μου ενώ αν σηκωθώ όρθιος με χαμηλά την κιθάρα no problem :D

 

 

αυτο γινεται και γιατι εισαι πολυ σφιγμενος.προσπαθησε να χαλαρωσεις τους μυς του ωμου.χαλαρωσε το χερι και παιξε ενα 20λεπτο με μετρονομο να δεις τι θα γινει.θελει αρκετη προσπαθεια αλλα μετα...πετας :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου