Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση σε Μαγνητες-Ηλεκτρικα Squier Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

 

Πριν αρχισετε να φωναζετε πως το θεμα ειναι χιλιοσυζητημενο θα σας απαντησω πως το γνωριζω, αλλα εχω κατι ωρες τωρα που ξεφυλλιζω το forum κι ακρη δεν βρηκα.

 

Εχω μια ταλαιπωρη Squier Affinity Strat η οποια φωναζει για αναβαθμηση.Δεν αντεχει αλλο.

Αναβαθμηση σε ολα τα ηλεκτρικα της καθως και μαγνητες.

 

Ζητουμενο ειναι να γινει μια all around-hi end κιθαρα (οσο μπορει δλδ), με κρυσταλλινα καθαρα αλλα και με μπολικα γκαζια στον bridge (εδω σκεφτομαι για διπλο σε μεγεθος μονου).

Δεν με ενδιαφερει καθολου να διατηρησει τον strat χαρακτηρα της (που ποτε δεν ειχε αλλοστε) αλλα ουτε και κατι σε vintage.

Ζητουμενο ειναι επισης να ειναι οσο μπορει αθορυβη, οποτε κατι σε noiselles ισως?

Θα παιζει μονο σε ηχογραφησεις σε πεταλιερα κι απο κει καρτα ηχου.Οχι σε ενισχυτη.

 

Ειμαι αρχαριος οσον αφορα μαγνητες και ηλεκτρικα και θα ηθελα τις προτασεις σας.

 

Maximum τα 200€ για ολα μαζι, καθως ειναι ηδη παραπανω απο τα 2πλασια, απ' οσα εδωσα για να την αποκτησω.

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς κρυστάλλινα καθαρά και γκάζια/noiseless/no hum δεν πάνε μαζί. Κατά τ'άλλα, η κιθάρα με ένα σετ σωστούς μαγνήτες μια χαρά strat χαρακτήρα έχει, οπότε μην την υποτιμάς. Εκτός αυτού, καλά θα'ναι πιστεύω να το κάνεις όπως το σκέφτεσαι. Έναν διπλό στη bridge (hot rails, chopper κλπ. που δεν μου'ρχονται τώρα) και δύο μονούς στη middle και neck. Γνώμη μου είναι πως αν θες καλά καθαρά καλύτερα να πας σε true SC στις middle & neck, και να αγνοήσεις το θέμα hum (όπως όλοι σχεδόν οι strat players!). Αλλιώς, αν χρειάζεσαι γκάζια και στη neck το κάνεις καθαρά superstrat το θέμα.

 

Πέραν όλων των άνωθι, μήπως γνωρίζεις τι σκάψιμο έχει η κιθάρα κάτω απ'το pg? Αν είναι βάρκα μπορείς να το κάνεις κατευθείαν HSS με μια αλλαγή pg (ή κόψιμο του ήδη υπάρχοντος  8)).

 

Τα υπόλοιπα βολεύονται μια χαρά με CTS pots και "φρέσκο" επιλογέα και jack.

 

Αν θες βέβαια τη δική μου άποψη, εφόσον αναφέρεις πως θα παίζει μόνο σε πεταλιέρα και μόνο για ηχογραφήσεις δεν πιστεύω πως χρειάζεται να αλλάξεις όλα τα ηλεκτρικά. Με την πεταλιέρα συνήθως μπορείς να φέρεις τον ήχο εκεί που θες. Στη θέση σου θα έριχνα κάποια χρήματα σε ένα σωστό σετάρισμα (μαζί με τρίψιμο τάστων που πιθανότατα χρειάζεται), αλλαγή nut κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φοβερή διαύγεια ήχου και σε καθαρά και σε βρώμικα εγώ προτίμησα να βάλω στη strat μου rockfield. Έβαλα στην bridge ένα rockfield mafia και έναν swc στο neck. Εδώ έχει κλιπάκια για κάθε μαγνήτη. Άκουσε και δες ποιος σε ταιριάζει περισσότερο. Είναι και φτηνοί επειδή είναι σχετικά καινούρια εταιρία αλλά δεν έχει να ζηλέψει σε τπτ απο duncan και dimarzio.

 

http://www.rockfieldpickups.com/

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φοβερή διαύγεια ήχου και σε καθαρά και σε βρώμικα εγώ προτίμησα να βάλω στη strat μου rockfield. Έβαλα στην bridge ένα rockfield mafia και έναν swc στο neck. Εδώ έχει κλιπάκια για κάθε μαγνήτη. Άκουσε και δες ποιος σε ταιριάζει περισσότερο. Είναι και φτηνοί επειδή είναι σχετικά καινούρια εταιρία αλλά δεν έχει να ζηλέψει σε τπτ απο duncan και dimarzio.

 

http://www.rockfieldpickups.com/

 

 

Αν και θα συμφωνήσω απόλυτα για τους rockfield (έχω ένα ζευγάρι SWC και είναι απ'τους καλύτερους μαγνήτες που έχω ακούσει), ο φίλος έχει strat, κι αν δεν είναι universal το routing δεν μπαίνει διπλός, και ο Rockfield έχει μόνο διπλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και γω σε σώμα bullet strat τους έβαλα. τώρα για την affinity δεν ξέρω. Ας βγάλει το pick guard να δει τι χώρος υπάρχει.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλεις καλούς μαγνήτες σε μία squier με αισχος ηλεκτρικά είναι πεταμένα λεφτά.Η γνώμη μου είναι αν θές με 120-130 ευρώ παίρνεις απο e-bay.de  loaded pickguard fender

usa και ησυχάζεις μία για πάντα.

 

πχ.  http://cgi.ebay.de/Fender-Texas-Special-Strat-Stratocaster-Pickups-/150455044610?cmd=ViewItem&pt=Allgemeines_Musikinstrumente_Zubeh%C3%B6r&hash=item2307d1ca02

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλεις καλούς μαγνήτες σε μία squier με αισχος ηλεκτρικά είναι πεταμένα λεφτά.Η γνώμη μου είναι αν θές με 120-130 ευρώ παίρνεις απο e-bay.de  loaded pickguard fender

usa και ησυχάζεις μία για πάντα.

 

πχ.  http://cgi.ebay.de/Fender-Texas-Special-Strat-Stratocaster-Pickups-/150455044610?cmd=ViewItem&pt=Allgemeines_Musikinstrumente_Zubeh%C3%B6r&hash=item2307d1ca02

 

Eπίσεις άν βρείς απο Γιαπωνέζα ,πάλι έχουν ποιοτικά ηλεκτρικά και μαγνήτες.

πχ. http://cgi.ebay.de/Fender-Stratocaster-Pickguard-Contemporary-Strat-MIJ-/290443167741?cmd=ViewItem&pt=Allgemeines_Musikinstrumente_Zubeh%C3%B6r&hash=item439fc307fd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

Δεν εχω την κιθαρα μαζι μου τη δεδομενη στιγμη για να τσεκαρω, αλλα εχω την εντυπωση πως το routing ειναι S-S-S.Ακομη ομως και να κανω λαθος δεν με ενδιαφερει η αλλαγη ή το κοψιμο του pickguard, κι ετσι αποκλειω τους διπλους.

Με ebay δεν θελω να ανακατευτω.

Επισης πιστευω πως με μονους παιρνω καλυτερα καθαρα ή λεω βλακειες?

 

Οποτε ζητω μια γνωμη για εναν διπλο, σε μεγεθος μονου για bridge (μονο για βρωμικα)

και 2 μονους (μονο για καθαρα) σε middle και neck - που θα πρεπει να εχουν και παρομοιο output level για να μην εχω διαφορες σε εντασεις? (η ξαναλεω βλακειες?)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπολικα γκαζια στον bridge (εδω σκεφτομαι για διπλο σε μεγεθος μονου).

 

Ζητουμενο ειναι επισης να ειναι οσο μπορει αθορυβη, οποτε κατι σε noiselles ισως?

 

Νoiseless και γκαζι δεν γινεται... Μακραν οι χειροτεροι μαγνητες που ειχα ποτε οι Noiseless και δεν τους προτεινω με την καμια για την δουλεια που τους θελεις.

 

Αντι αυτου θα σου προτεινω τους Lace Sensor Red, Blue και Silver που θα κανουν την strat σου να ουρλιαξει. Κρυσταλλινα καθαρα και απο γκαζια ο Red αλλο πραμα. Μπορεις να βρεις το σετακι αρκετα φθηνα στο e-bay

http://cgi.ebay.com/Lace-Sensor-Red-Blue-and-Silver-set-Cream-color-/230488892046?cmd=ViewItem&pt=Guitar_Accessories&hash=item35aa35628e#ht_500wt_1154

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νoiseless και γκαζι δεν γινεται... Μακραν οι χειροτεροι μαγνητες που ειχα ποτε οι Noiseless και δεν τους προτεινω με την καμια για την δουλεια που τους θελεις.

 

Αντι αυτου θα σου προτεινω τους Lace Sensor Red, Blue και Silver που θα κανουν την strat σου να ουρλιαξει. Κρυσταλλινα καθαρα και απο γκαζια ο Red αλλο πραμα. Μπορεις να βρεις το σετακι αρκετα φθηνα στο e-bay

http://cgi.ebay.com/Lace-Sensor-Red-Blue-and-Silver-set-Cream-color-/230488892046?cmd=ViewItem&pt=Guitar_Accessories&hash=item35aa35628e#ht_500wt_1154

 

Θεός! Τους είχα ξεχάσει εντελώς τους Lace, και πραγματικά θα ήταν μια πάρα πολύ καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου