Προς το περιεχόμενο

Τι υλικο(βιβλια,βιντεο) πρεπει να δει εξελικτικα ο νεος μπασίστας?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια βιβλία-βιντεο για διάβασμα θα συνιστούσατε?

 

Θελω σε ολες τις κατηγοριες τα πιο αντιπροσωπευτικά.

 

Κατηγορίες      α)Sheet reading(απο αρχαριο σε φουλ προχωρημενο)

                    β)Θεωρίας

                    γ)Τεχνικής

                    δ)Εκπαιδευτικά βίντεο είτε performance

 

Εγω ενδιαφέρομαι για το reading προς το παρον γιατι εκει δεν εχω καμμια ικανοτητα.Τα αλλα τα χω παρακολουθησει κ απ την κιθαρα κ εχω αρκετα σεναρια καλυμμενα.

 

Το reading μιας κ πιστευω πως ειναι το πιο βαρετο σε ολο τον κοσμο θα θελα να αναφερθουν καποια τρικ που βοηθουν σε αυτο ή τουλαχιστον καποιο βιβλιο που σε μπαζει με πιο πολυ ενδιαφερον.

 

Αυτα

 

 

Υ.Γ. Εννοειται πως θα ηταν πιο εγκυρες οι απαντήσεις απο δασκάλους του ειδους ή τουλαχιστον παιχτες με πολυετη εμπειρια στη διδασκαλια κ στο λαιβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς sight reading μπορούσα να κάνω από πολύ μικρή, να ναι καλά τα ωδεία ;)

Παρ όλα αυτά για μια εξέταση πέρυσι χρειάστηκε να το φρεσκάρω λίγο έτσι δανείστηκα από το δάσκαλο μου 2 βιβλία τα οποία βρήκα ότι είναι αρκετά βοηθητικά και στα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Το σημαντικότερο είναι υπομονή και επιμονή αλλά σε εμπιστεύομαι σ αυτά :D

 

1. Music reading for bass - by Wendi Hrehovivcsik. Ξεκινάει από τα πολύ βασικά.

2. Read music for the bass guitar by Francis Darizcuren, επίσης πολύ καλό και ξεκινάει από εντελώς αρχάριο.

 

Μετά σε φουλ προχωρημένο the sky is the limit. Πάρε ότι αγαπάς και άρχισε να το ψάχνεις. Από παρτιτούρες των RHCP μέχρι και τις σουίτες για Cello του Bach.

 

Θεωρία γενικά ότι ισχύει για όποιο άλλο όργανο τα ίδια είναι. Δεν έχω να σου προτείνω κάτι.

 

Τεχνικής υπάρχουν άπειρα. Είχαμε συζητήσει κάποτε για βιβλία από walking bass, έχω ξεθάψει κάποια για slap που έχω, αλλά δεν έχω κάτσει να τα πολύδιαβάσω. Όρεξη να χεις.

Μην περιοριστείς πάντως σε μπασιστικά πράγματα μόνο.

 

Performance. Ψάξε όποιο λάιβ από μπασίστες που σε ενδιαφέρουν Ψάξε σε διαφορετικούς ήχους τους τοπ.

Μου έχουν αρέσει από βίντεο των Earth Wind and fire, μέχρι live των RHCP και το πολύ πρόσφατο απόκτημά μου Jeff Beck live at Ronnie Scott's :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια βιβλια εχει η Carol Kaye.O δασκαλος μου τα χρησιμοποιουσε για εκμαθηση κλιμακων scale practises walking lines κτλ.Κ εκτος αυτου η Carol Kaye εχει γραψει καταπλικτικα ντουετα για ηλ. μπασσο πιστευω αξιζει αν τα βρεις να τουσ ριξεισ μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.studybass.com

Για μένα που είμαι αρχάριος φαίνεται πολύ απλό,αλλά επεξηγηματικό site με θεωρία,αλλά και ασκήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτης Χαραμής-Εισαγωγή στο Ηλεκτρικό Μπάσο

 

Με είχε βοηθήσει πολύ όταν άρχιζα. Βασικά πράγματα, κατανοητά για αρχάριους. Ριξέ του μια ματια.

 

Για πιο προχωρημένο επίπεδο υπάρχουν άπειρα όπως είπε και η Evilnye, αλλά αν θες μπορείς να κοιτάξεις το Jim Stinett - Creating Jazz Bass Lines (κυρίως Walking Bass) που είναι μέτριας δυσκολίας.

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  :)

φίλε trigga

Για side reading μονο μπορω να σου προτείνω τα εξής πράγματα και αν σε ενδιαφέρουν διαλέγεις .

1.Μεθοδος Simadl ειναι για κοντραμπάσο αλλα εχει πολυ ξεκάθαρα τις θέσεις του μπάσου

κλίμακες διαστήματα κλπ.Ετσι και αλλιώς θα ερχισεις διάβασμα στην 1 και 1/2 θεση του οργάνου.

2. Ray Brown bass method .Αφού ασχολείσαι με jazz θα δεις πολλά μυστικά σε αυτο το βιβλίο περα οτι εχει κλίμακες ακόρντα κοινός τα πάντα.

3. Θα πάρεις ένα πεντάγραμμο , θα γράψεις αριστερά το κλειδί του F στη συνέχεια θα το συμπληρώνεις με σκόρπιες νότες και θα προσπαθήσεις να τις διαβάζεις σε γρήγορο ρυθμό

ωστε να εξοικειωθεί το ματι σου .

Μετα μπορείς να ακολουθήσεις τον τρόπο εκμαθήσεις  side reading του Jaco Pastorius

που για να μαθει να διαβάζει έκανε το εξής .

Έπαιρνε οποιαδήποτε απλη παρτιτούρα οπως είναι τα jazz standards η οποιαδήποτε pop

standard και προσπαθούσε να τα παίξει αργά μεχρι που άρχισε να εξοικειώνετε σιγά  σιγά .

Αν δε ξέρεις τις νότες στο μπάσο μια καλη λυση ειναι να παίρνεις μια νοτα καθε φορα στη e χορδή του μπάσου  και να προσπαθείς να τη βρεις  στην αρχή αργα και μετά ποιο γρήγορα στις άλλες χορδές του μπάσου .Αυτό είναι πολυ καλη ασκ. οσοι την εφάρμοσαν σε 2 μήνες το είχαν καταφέρει .

Για δεξι χερι ο καλύτερος τρόπος ειναι να βρεις ενα βιβλίο για τύμπανα και να κανεις

τις ασκήσεις για paradiddles για το δεξι χερι .Δυο τρια η και τέσσερα δάχτυλα εξάσκηση.

 

Απο βιντεο ψαξε το John Patitucci Bass Guitar Lessons & Techniques video

είναι πολύ καλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς sight reading μπορούσα να κάνω από πολύ μικρή, να ναι καλά τα ωδεία ;)

 

A ει σε παιδί του ωδείου Ευη

ετσι εξηγούνται όλα :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου