Προς το περιεχόμενο

Η λεπτομέρεια...


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Έπεσε το μάτι μου στο θέμα για τα πολυφωνικά, αναλογικά, κλπ...

 

Και, ΑΜΕΣΩΣ (όπως είμαι σίγουρος ότι κι ο Μαραθών έκανε), σκέφτηκα... γιατί αναλογικό; Έχουμε φτάσει στο σημείο να έχουμε τα πάντα σε Η/Υ... Το αναλογικό... πέθανε!

 

Και μετά, έκατσα και σκέφτηκα... ρε μπάς...;

 

Προσωπικά, ομολογώ ότι είμαι συνθέτης πάνω απ'όλα, με γνώσης μουσικής τεχνολογίας (midi κυρίως). Και στη σύνθεση κάποια πράγματα τα καταλαβαίνω χωρίς να τα καταλαβαίνουν οι άλλοι.

 

Λοιπόν, κάποιες... λεπτομέρειες, αναρωτίεμαι, αν πραγματικά υπάρχουν, ή έτσι τα λέμε...

 

Πχ.

 

Έχει πραγματική διαφορά μία RMΕ από μία Lynx?

Έχει διαφορά το analogue, απο το digital?

και για να το τραβήξω:

Έχει διαφορά ένας πραγματικός λαμπάτος από ένα amp simulation (guitar rig?)*?

 

Ή μήπως τελικά, όλα έχουν να κάνουν με την χρήση που κάνουμε, και τη μουσική που γράφουμε;

 

Έγω, ένα πράγμα μπορώ να απαντήσω τελικά (αφού ασχολούμαι): Υπάρχει ΜΙΚΡΗ διαφορά μεταξύ midi και live πλέον... ευτυχώς ή δυστυχώς... δε μπορώ εύκολα να ξεχωρίσω ένα midi rendering πιάνου, από μία πραγματική ηχογράφηση. Όχι απόλυτα, αλλά... κατά κύριο λόγο.

 

* Το αφεντικό (yameth) σε προσωπική συζήτηση μου είπε ότι έχει ξεγελάσει κόσμο επ'αυτού. Και φυσικά ο Μάραθων είναι γνωστός... υπολογιστάκιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λεπτομερειες υπαρχουν και κανουν τη διαφορα.

Τωρα,αν αξιζει τον κοπο?

Οχι,δεν αξιζει αν δεν εχεις το χωρο,τα χρηματα και την τεχνογνωσια.

Ο μεσος ακροατης(το 95% του πλανητη τετοιοι ειναι)

αυτο που θελει βασικα,ειναι ενα καλο τραγουδι.

Τα αλλα δεν τον νοιαζουν.

Η διαφορες υπαρχουν για τους γνωστες.

(Που πολλες φορες χανουν και την ουσια...τη μουσικη.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Το αφεντικό (yameth) σε προσωπική συζήτηση μου είπε ότι έχει ξεγελάσει κόσμο επ'αυτού.

Eάν εννοείς ότι και ο σεβαστός Νέστωρ άκουσε Dοbro κιθάρα και παραδέχθηκε ότι δεν θα το καταλάβαινε έαν δεν του έλεγα ότι είναι πιάνο...

Επί προσωπικού τώρα, εγώ δεν ακούω διαφορές...αλλά η γνώμη μου δεν μετράει γιατί με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα και όχι (τόσο) το μέσο, είμαι μεγάλος και κουφός και...

γνωστός... υπολογιστάκιας....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές σε κονβερτορες υπάρχουν RMΕ - Lynx μπορεί ελάχιστες αλλα υπαρχουν.

Τωρα στα software νομίζω οτι εύκολα μπορεί να ξεγελαστεί κάποιος στο σημείο που βρίσκεται η τεχνολογία σήμερα .

Ταπεινή μου γνώμη ειναι  οτι αν εχει κάποιος κάποια παλιά μηχανήματα  και δουλεύουν

όλα καλα .Αλλιώς καλό είναι να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία σωστά  απο τη στιγμή

που μας παρέχει τόσες δυνατότητες αρκεί να μην το παρακάνουμε λόγο πληθώρας .

Ετσι και αλλιως το μόνο που μετράει στο αποτέλεσμα ειναι η γνωση, η αισθητική , η δεξιοτεχνία, η αντίληψη , το συναισθημα κλπ

(προς θεού δε χρειάζεται ενας καλλιτέχνης να τα εχει ολα αυτα ) άπλα κάποια απο αυτα να εχει δίνουν το πραγματικά καλό  αποτέλεσμα ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει πραγματική διαφορά μία RMΕ από μία Lynx?

Έχει διαφορά το analogue, απο το digital?

και για να το τραβήξω:

Έχει διαφορά ένας πραγματικός λαμπάτος από ένα amp simulation (guitar rig?)*?

 

Ή μήπως τελικά, όλα έχουν να κάνουν με την χρήση που κάνουμε, και τη μουσική που γράφουμε;

 

 

 

Διαφορα ισως δεν υπαρχει στην αναπαραγωγη αλλα σιγουρα υπαρχει στην αισθηση οταν χρησιμοποιεις το πραγματικο μουσικο οργανο με ενα virtual.

 

Σιγουρα η ευκολια και οι δυνατοτητες με την τεχνολογια ειναι υπερ των μουσικων φτανει να μην ξεχναμε οτι εαν δεν εχουμε μουσικη παιδεια και εξασκηση με το πραγματικο μουσικο οργανο δεν προκειται να παμε και πολυ μακρια αφου στην πρωτη συναυλια θα φανει η ανικανοτητα αναπαραγωγης ολων αυτων που γραψαμε στον υπολογιστη μας.

 

Θελω να ελπιζω οτι δεν θα φτασουμε να κανουμε και virtual συναυλιες

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΒΧ. Τέλος.

 

Ή πιο αναλυτικά:

 

 

στη σύνθεση κάποια πράγματα τα καταλαβαίνω χωρίς να τα καταλαβαίνουν οι άλλοι

 

Θα μπορούσε να σου πει κάποιος: Έλα μωρέ, ιδέα σου είναι, τι μας λες τώρα.

 

Και τότε εσύ θα απαντούσες: Μα κοίτα, εδώ π.χ. έχουμε μη βηματική λύση της διαφωνίας, ή διπλασιασμό προσαγωγέα ή την τάδε "επιστημονικά τεκμηριωμένη" (με ή χωρίς εισαγωγικά ) άποψη περί ενός ενδεχόμενου "λάθους" ( τα εισαγωγικά εδώ αφορούν την πλευρά της τέχνης).

 

 

Και πάμε στα ηχητικά: Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι "Ναι φίλοι μου, εδώ καταλαβαίνω ξεκάθαρα ότι έχουμε να κάνουμε με μπομπίνα υπεροδηγημένη μέσα από κονσόλα του 1962".

 

Και αντίστοιχα θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος: Έλα μωρέ, ιδέα σου είναι, τι μας λες τώρα.  

 

Ποια θα είναι η επιστημονική τεκμηρίωση του mr Golden Ears?

 

 

Ιδού:

 

 

 

ΑΒΧ test. Όλα τα άλλα είναι συζητήσεις καφενείου και να 'χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή? Αυτό ρωτάει (νομίζω) ο Νικόλας

 

Eπειδη δυστυχως ειμαι κολλημενος με τα παλια..

Ακου ενα hammond του Lord σε κομματια των Purple και ακου τα γνωστα vst που τα χουμε κανει ολοι τσιχλοφουσκες...

Ακου το Sultans of swing σε βινυλιο και μετα σε cd..

Aν δεν ακουσεις διαφορα,θα πει οτι εισαι ενας ευτυχισμενος μουσικος...

Ασε με μενα στη δυστυχια μου... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο μενα. Νομιζω πως το θεμα δεν ειναι να ξεγελαστουν καποιοι απο ενα project. Το θεμα ειναι να κανεις αυτο το project οσο καλυτερο γινεται. Τι εννοω: Εννοειται πως μπορει να ξεγελαστει καποιος απο μια ηχογραφηση. Μαλιστα μπορει μια δουλεια με virtual οργανα να ακουστει καλυτερη απο μια αλλη με real. Αλλα πως ακουγεται το ιδιο project στις δυο εκδοχες του στο δημιουργο ? Για παραδειγμα, δουλευα ενα project ενος φιλου. Καναμε το demo αρχικα και μεχρι να γραφτουν τα τυμπανα, εννοειται οτι τα καναμε ολα με software. Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο θα ελεγα. Αφου γραφτηκαν ομως πραγματικα drums, μπηκαμε στο studio να γραψουμε ''κανονικα''. Ok, εκει φανηκε μεγαλη διαφορα. Θα μπορουσε ο δισκος να βγει με τα vst, και σιγουρα θα ξεγελουσε καποιους και σιγουρα θα αρεσε σε καποιους. Καλα, ομως, που δεν το καναμε, γιατι θα ηταν ενα επιπεδο παρακατω απο αυτο που θα μπορουσε να ειναι και που τελικα εγινε. Αφησαμε καποια vst που δε γινοταν αλλιως(πχ κατι περιεργα εφε) αλλα γενικα η δουλεια εγινε με ''αληθινα'' οργανα και μηχανηματα.

Μια δευτερη τοποθετηση υπερ του real ειναι τα live. Δεν ξερω ποσοι το δοκιμασατε ή ποσοι ακουσατε  live με virtual ενισχυτες κλπ, αλλα για μενα απλα ''δε δουλευει''! Αλλη αισθηση, αλλος ηχος αλλη συμπεριφορα.

Τα vst, midi, software κλπ ειναι μια χαρα. Δεν ειμαι εναντιον. Μπορεις να κανεις πολλα πραγματα, μπορεις να γραψεις δισκο αποκλειστικα με vst, και μπορει να βγει και πολυ καλος. Κανε ομως ενα πειραμα(αν εχεις το χρονο και τα μεσα, γιατι για ακριβως αυτο το λογο εχουν εξαπλωθει τα vst) και συγκρινε την ιδια δουλεια με vst και με real instruments. Ισως τελικα να υπαρχει διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ελπιζω οτι δεν θα φτασουμε να κανουμε και virtual συναυλιες

Γιατί?

 

Ακου ενα hammond του Lord σε κομματια των Purple και ακου τα γνωστα vst που τα χουμε κανει ολοι τσιχλοφουσκες...

Εάν το τέστ το έκανε ο Lord...θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε

 

Eπειδη δυστυχως ειμαι κολλημενος με τα παλια..

Ακου το Sultans of swing σε βινυλιο και μετα σε cd..

Και όμως...πραγματικά ;) ;) αυτό το δίσκο είχα ακούσει το 1983 και...πέταξα το πικαπ και δεν ξαναπλησίασα δίσκο...

Επαναλαμβάνω δεν είμαι παράδειγμα...δεν ακούω (ή αδιαφορώ για) τις διαφορές

 

Eπειδη δυστυχως ειμαι κολλημενος με τα παλια..

Αυτό το καταλαβαίνω...και εγώ δεν πετάω τα παλιά μου παιχνίδια ;D

 

και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ παιχνίδια τα αναλογικά...εάν και έγχορδος το όνειρό μου είναι να έχω ένα παλιό Rhodes και ένα Minimoog...περισσότερο από μία Gibson του 65

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου