Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

31278_397136282041_636347041_3966019_4827708_n.jpg

Αυτό +1 behringer tuner

H σειρά είναι:

Dunlop Bass Wah -> Behringer Tuner -> Boss Bass Overdrive -> Ibanez Echo Delay DE7 -> Ibanez Phaser PH7 -> Boss Bass Synthesizer -> Fame 10band EQ -> Behringer BDI

Αυτά προς το παρών...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τυχαινει να εχω αρκετα πεταλια, σκεφτομουν παλιοτερα την εναλλακτικη του pedalboard, αλλα για να ειμαι ειλικρινης, δε βρισκω και πολυ το νοημα της.

Να διευκρινησω οτι εκτος απο καποια που ειναι στανταρ σε καθε προβα & live,(vibe, echo/delay, tremolo) δεν χρησιμοποιω παντα τα ιδια.

Αλλαγες γινονται λογω κιθαρας, ποιο ταιριαζει με ποια, με ποιο ενισχυτη κλπ...

 

Η ερωτηση μου λοιπον, ειναι,

"ειναι τοσο απαραιτητο ενα pedalboard τελικα...?"

Δεδομενου οτι αναλογως τιμης καποια κοστιζουν οσο να παρεις ενα ακομα καλο πεταλι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου λοιπον, ειναι,

"ειναι τοσο απαραιτητο ενα pedalboard τελικα...?"

 

Όχι ρε συ, τι απαραίτητο, απλά βάζεις τα πετάλια που χρησιμοποιείς στο live σε μια σακούλα, μαζί με τα καλώδια και τα τροφοδοτικά τους και όταν πας να παίξεις τα συνδέεις εκείνη την ώρα.  ;D

 

Ιδού και από μένα μια (κακής ποιότητας δυστυχώς) φωτογραφία από την "πεταλιέρα" με τα πετάλια που μου έχουν μείνει.

 

IKEA pedalboard, κόστους όσο ένα πακέτο τσιγάρα.  ;D

 

 

 

 

DSC00174.thumb.JPG.a5190f3ffe61085923449ce7144bd7d2.JPG

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι αντιθετος στο να παρει καποιος, απλα καποιες εταιρειες ζητανε ενα ποσο το οποιο ειναι αντιστροφως αναλογο της "υπηρεσιας" που παρεχουν.

Συν οτι ο κυριως λογος για μενα, (παρα το οτι ωρες, ωρες το σκεφτομαι...) ειναι οτι δεν τα χρησιμοποιω ολα σε καθε live η προβα, οπως προειπα.

Οποτε δεν θα ηταν περιττο να αλλαζω καθε λιγο το τι εχω στο board?

Και ομοιως καποιος που δεν τα χρησιμοποιει ολα καθε φορα?

 

 

 

Όχι ρε συ, τι απαραίτητο, απλά βάζεις τα πετάλια που χρησιμοποιείς στο live σε μια σακούλα, μαζί με τα καλώδια και τα τροφοδοτικά τους και όταν πας να παίξεις τα συνδέεις εκείνη την ώρα.  ;D

Με εξαιρεση τη σακουλα, οπου πρωτον, αντι αυτης χρησιμοποιω μια τσαντα και τα μεταφερω με τα κουτια τους και δευτερον με εξαιρεση τα τροφοδοτικα, καθως χρησιμοποιω μονο μπαταριες, εκτος απο πεταλια που ειναι απαραιτητο λογω λυχνιων κλπ..

Κατα τ'αλλα, απο το '98 αυτο κανω...

Και δεν εχω παραπονο απο κανενα πατωμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου λοιπον, ειναι,

"ειναι τοσο απαραιτητο ενα pedalboard τελικα...?"   

 

Για τους άλλους δεν ξέρω πάντως εμένα με έχει "σώσει" κ πιστεύω πολλούς που χρησιμοποιούν αρκετά πετάλια...

Γλυτώνεις την φασαρία:

1.Έχεις γρήγορο στήσιμο-ξεστήσιμο όταν ανεβαίνεις σε live.

2.Δέν μπερδεύονται τα καλώδια.

3.Τα πετάλια είναι λιγότερο ευάλωτα σε φθορές.(εάν θέλεις να πουλήσεις κ κανένα είναι σαν καινούρια) ;)

4.Υπάρχει μια "τακτοποίηση" κ ευκολία γενικά. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι αντιθετος στο να παρει καποιος, απλα καποιες εταιρειες ζητανε ενα ποσο το οποιο ειναι αντιστροφως αναλογο της "υπηρεσιας" που παρεχουν.

Συν οτι ο κυριως λογος για μενα, (παρα το οτι ωρες, ωρες το σκεφτομαι...) ειναι οτι δεν τα χρησιμοποιω ολα σε καθε live η προβα, οπως προειπα.

Οποτε δεν θα ηταν περιττο να αλλαζω καθε λιγο το τι εχω στο board?

Και ομοιως καποιος που δεν τα χρησιμοποιει ολα καθε φορα?

 

Αν χρησιμοποιείς "απλό" velcro (όχι βιομηχανικό) και σε μικρή ποσότητα, το να "επανασχεδιάσεις" την πεταλιέρα σου είναι piece of cake. Όσο για το κόστος, μπορείς να βρεις πάμφθηνες λύσεις. Επειδή είσαι νέος στο forum, μάλλον έχασες το θέμα με το IKEA pedalboard ®  ;) :)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159319.0

 

 

Με εξαιρεση τη σακουλα, οπου πρωτον, αντι αυτης χρησιμοποιω μια τσαντα και τα μεταφερω με τα κουτια τους και δευτερον με εξαιρεση τα τροφοδοτικα, καθως χρησιμοποιω μονο μπαταριες, εκτος απο πεταλια που ειναι απαραιτητο λογω λυχνιων κλπ..

Κατα τ'αλλα, απο το '98 αυτο κανω...

Και δεν εχω παραπονο απο κανενα πατωμα...

 

Ok, πολλοί το κάνουν, αν έχουν 3-4 πεταλάκια. Όμως δες: κάποια στιγμή χρησιμοποιούσα 10 πετάλια, εκ'των οποίων τα 4 δούλευαν μόνο με τροφοδοτικό (proprietary το καθένα). Αν έκανα αυτό που λες, θα έπρεπε να πηγαίνω 40 λεπτά πριν την υπόλοιπη μπάντα στο live.  ;) Και είναι αρκετοί σ'αυτή την κατάσταση.

 

Τα 160κάτι ευρώ που έδωσα για την Tonetrunk σ'αυτή την περίοδο, πραγματικά δεν τα θεώρησα πεταμένα λεφτά... πανάλαφρη, με δική της τσάντα μεταφοράς, όλα νοικοκυρεμένα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου λοιπον, ειναι,

"ειναι τοσο απαραιτητο ενα pedalboard τελικα...?"

Δεδομενου οτι αναλογως τιμης καποια κοστιζουν οσο να παρεις ενα ακομα καλο πεταλι...?

 

αν χρησιμοποιεις 3-4 πεταλια οχι δεν ειναι,αν εισαι οπως ημουν εγω (χρησιμοποιουσα 17 πεταλια) ειναι μαλλον...απαραιτητη (προτιμω πριν τα live για 2 ωρες να ξεκουραζομαι παρα να στηνω πεταλια και μετα τα live να πινω μπυρες αντι να μαζευω πεταλια ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι η Tonelab ειναι για κιθαριστες ;)

 

Ναι έχεις δίκιο..¨οταν χρησιμοποιώ και κουβαλάω την Tonelab είμαι κιθαρίστας, αντίθετα όταν κουβαλάω και παίζω με το pedalboard νιωθω αρσηβαρίστας ζογκλέρ κλακετίστας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(χρησιμοποιουσα 17 πεταλια)

 

Ο χορός του Ζαλόγκου δηλ. (έπρεπε να είχες κ άνθρωπο να σου πατάει μερικά) ;D ;D ;D

 

(προτιμω πριν τα live για 2 ωρες να ξεκουραζομαι παρα να στηνω πεταλια και μετα τα live να πινω μπυρες αντι να μαζευω πεταλια Grin)

 

Συμφωνώ απολύτως(αντί για κούρασει...ξεκούρασει) ;)

 

pedalboard13-6_WxAkG_17340.jpg.80dd198639010e624bee9ec9689c6346.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου