Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή 2 κάναλου πεταλιου overdive/DISTORTION


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλα τα πετάλια που προτείνατε ακούγονται καλά στο youtube , πιο πολύ μου κάθετε το blackstar:

[flash=200,200]

.

ο τύπος σε αυτό το  review παίζει να έφτιαξε και όλους τους ήχους που υπάρχουν :)

saturator δελεαστικό.

και του jam  πολύ δελεαστικό επίσης .

θα πρέπει να ακούσω απο κοντά , γιατι όλα τα πετάλια ακούγονταν φοβερά .

    μπερδεύτηκα πιο πολύ απ όσο ήμουν .

ίσως και το 2 overdrive vox cooltron. ίσως πάλι μιας και δε ξέρω ακριβώς τι θέλω να πρέπει να πάρω κατι σα το

dm4 line6 μεταχειρισμένο μέχρι να καταλάβω πιο συγκεκριμένα τη θέλω .

μπερδεύτηκα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα σου πρότεινα αυτά  τα δύο από fulltone

 

1) http://www.thomann.de/gr/fulltone_gt500.htm

(πιστεύω αυτό είναι ποιό κοντά σε αυτό που θές)

 

2) http://www.thomann.de/gr/fulltone_fulldrive_mosfet.htm

(αυτό λειτουργεί με mosfet, ωραίο για blues καταστάσεις)

 

Υπάρχει επίσης και αυτό από Jam Pedals

http://www.jampedals.com/index.php?page=tubedreamer&hl=el_GR

(το διπλό όμως)

http://www.jampedals.com/index.php?page=tubedreamer&hl=el_GR

 

3) http://www.jampedals.com/index.php?page=tubedreamer&hl=el_GR

δεν θα έλεγα όμως οτι έχει ογκώδες distortion απλά άκου γιατί είναι ωραίο πετάλι και μπορεί να σου κάνει

 

Πιστεύω ότι από τα τρία το 1'ο θα σου αρέσει περισσότερο  ,να σου πω την αλήθεια τα άλλα δυο τα έβαλα γιατί δύσκολα κάποιος καταλαβαίνει απο ενα thread τι ακριβώς θέλει ο άλλος το 1'o (κόκκινο) ακούγεται ιδανικό σε σχέση με την περιγραφή σου, επίσης έχει την δυνατότητα με switch να βάζεις μπροστά η πίσω το booster από το distortion, πολύ καλό πετάλι ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Χrusopsaro.Είχα τον Laney vc30 "210" και ήθελα πιό πολύ gain,oπότε κατέφυγα στο Jam Tubedreamer + (μετα απο πολλά άλλα overdrive & distortion πετάλια) και ήμουνα καταενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα.Aλλά δυστιχώς δεν μου έκανε το πεταλάκι όταν άλλαξα ενισχυτή, ακουγόταν κάπως ψυχρό οπότε αναγκάστηκα να το δώσω.Αυτό που μπορώ να σου πώ πάντως ειναι ότι ο Laney VC δουλέυει άψογα με το συγκεκριμένο πετάλι και όχι μόνο,γενικά δέχεται και ακούγονται πανέμορφα τα πετάλια που μπαίνουν απο μπροστά απ'αυτόν.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο το θεμα που ανοιξες ορεξη να εχεις να δοκιμαζεις...Ας τα παρουμε ενα ενα...

 

Carl Martin Plexitone: Πεταλι με ΦΟΒΕΡΕΣ δυνατοτητες και το βασικοτερο 3 σε 1... Το πιο ωραιο ειναι οτι το boost λειτουργει και αυτονομα και ειναι απο τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ που εχω ακουσει... Ειναι ομως vintage oriented...Με μονους μαγνητες και το gain περα απο τις 2 η ώρα πως να στο πω ψιλοκλανει... Κοινως δεν συνεργαζεται (και πολυ λογικα) καλα με μονους οταν ανεβαινει πολυ το gain...

Με humbuckers οσο ανοιγεις το gain τοσο πιο πολυ το απολαμβανεις... Ωραιος ηχος με εξαιρετικες αρμονικες και ωραιο ηχοχρωμα...

Η εντυπωση που μου εχει αφησει στα 2 χρονια που το χρησιμοποιω ειναι οτι παιζει καλα ΜΟΝΟ με καλους ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ενισχυτες. Εκει που το απολαυσα ειναι καρφι σε ενα Cornford MK50... Σε τρανζιστορ οταν το ακουω ειναι 7/10 φορες ΧΑΛΙΑ...

Δε θα βασιζομουν σε αυτο αν επαιζα live σε αγνωστων λοιπων στοιχειων εξοπλισμο... Θα το βρεις Διαμαντοπουλο.

 

Fulltone GT-500: Και αυτο ειναι πολυ ωραιο... Λιγο πιο ΜΟΝΤΕΡΝΟ απο το Plexitone, με ενα ομως distortion καναλι καθως το δευτερο λειτουργει πιο πολυ ως mild overdrive, και clean boost. Μπορει να σου αρεσει πιο πολυ απο το αλλο οποτε δοκιμασε το... Hi Hi gain... ;)

 

Τ-REX Dr Swamp: Ισως να ειναι αυτο που χρειαζεσαι...2 καναλια απολυτα ανεξαρτητα και παραμετροποιησιμα...Μπορει να σου δωσει απο mild overdrive ηχους μεχρι πολυ distorted...πολυ ωραιο το feature που το ανοιγεις και το κλεινεις και απο τα 2 switches... Απο τα καλυτερα πεταλια για αυτο που θες τσεκαρε το ΣΙΓΟΥΡΑ. Λογικα θα το βρεις στο guitar store.

 

Tech 21 Tri AC: Δοκιμασε το, σου δινει απο βρετανικους Marshallesque hi gain ηχους μεχρι boogie style lead...Το καλο του ειναι οτι αποθηκευει 3 presets...

 

Πεταλια που πρεπει να αποφυγεις:

 

Tubedreamer '88: Ναι ειναι 3 σε ενα, ναι ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ αλλα ειναι vintage οσο δεν παει και αν θες distortion δε θα σου φτασει...Το ειχα για καποιο διαστημα και συνεργαζεται καλυτερα με μονους κατ'εμε...Οτι πρεπει να blues jazz rock αλλα μεχρι εκει...

 

VOX Satchurator: Οτι χειροτερο εχω ακουσει προσωπικα...ΔΕΝ εχει 2 καναλια αλλα ενα + ενα switch more που σου δινει λιγο περισσοτερο gain. Το ειχα και το πεταξα μεσα σε 1 μερα... Θα το βρεις στον Καγμακη.

 

Fulltone Fulldrive: Ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, αλλα δεν ξερω και αυτο κατα ποσο θα σου φτασει...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσουμε και το Ibanes Jemini αν και είναι λίγο τσιμπιμένο για αυτά που προσφέρει.

Μήπως να πάρεις 2 χωριστά πετάλια καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το blackstar είναι πάρα πολύ καλό με πολύ ωραίο ζεστό vintage ήχο.Το μόνο μείον του είναι ότι τα knobs είναι καβάλα το ένα πάνω στο άλλο και το tweaking ειναι λιγο προβληματικό ειδικά on stage.

Για το plexitone συμφωνώ απόλυτα με τον GK παραπάνω,

Το ibanez steve vai λίγα πράγματα απο ήχο-δυνατότητες

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ibanez steve vai λίγα πράγματα απο ήχο-δυνατότητες

 

Ξεχασα να το αναφερω...Συναγωνιζεται ευκολα το Satchurator για το πιο αδιαφορο πεταλι που εχω δοκιμασει ποτε... Απορω πως δεχτηκε ο Vai που εχει φοβερο lead ηχο να βαλει το ονομα του σε αυτο το πραμα...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο φιλος GK the Greek το Fulltone Fulldrive 2 MOSFET ειναι εξαιρετικο πεταλι...Πιστευω ενα απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν,low to medium overdrive και για vintage καταστασεις...Και με μονους και με διπλους ειχα πολυ καλο αποτελεσμα.Το συστυνω ανεπιφυλακτα αλλα δεν θα σου φτασει για παραπανω φασεις απο medium overdrive χωρις βοηθεια απο αλλο πεταλι ή gain ενισχυτη...Παντως για low to medium φασεις,δηλαδη για blues,blues-rock και rock το πεταλι δεν υπαρχει :P

 

 

Στα συν του και το booster που νομιζω οτι λειτουργει και αυτονομα...

 

Επισης καλα λογια εχω ακουσει και για το Fulltone OCD χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια.Αν ξερει καποιος ας μας πει...

 

Επισης και για Metal φασεις ενα πολυ καλο πεταλι συμφωνα με κριτικες που εχω διαβασει και μου εχουν ειναι το ελαχιστα γνωστο BIYANG Metal End.Ειναι τρανζιστορατο και οπως μου εχουν πει συνεργαζεται πολυ καλα με λαμπατους...Eιναι σχετικα φτηνο και θα το βρεις στο Αγγλικο Ebay.Αν αγορασεις και απο πωλητη με καλο feedback δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

 

Καλες αγορες :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσότερα πετάλια ακούγονται γαμάτα !

τα fulltone /  jekyll/Hyde /swamp / jam/ carl martin /blackstar.

Τα πετάλια του jam ήταν μια σκέψη μιας και για πάρτη μου μέχρi overdrive με ήχο σπασμενης τελικής πάω.

και παίζω με το volume αλλα και το wah (σε σταθερά σημεία για να αγριέυει λίγο τα μπάσα).

επειδή όμως ψάχνω ξανά μπάντα θα χρειαστώ και ένα καλό , ευέλικτο distortion.

Ο ενισχυτής μου έχει πολύ ωραίο καθαρό και εξήσου ωραίο vintage overdrive αλλά στις εντάσεις που παίζω δέν βγάζει πολύ ψυχή θέλω κάτι που να ακούγεται όπως όταν τα δίνει όλα ένας λαμπάτος , όπως ας πούμε όταν σπάει ένας καλός μικρός.αλλά εννοείται χωρίς να κουφαθώ.

το άλλο κανάλι να αναλάβει να με εκσυγχρονίσει λίγο . να βγάλει πολύ τις αρμονικές και να δώσει όγκο κ.τ.λ. οχί σε φάση thrash αλλα να έχει όγκο και δύναμη .

επίσης δέν θέλω να χάσει την πολύ καλή ανταπόκριση στις δυναμικές που έχει τώρα το λιτό setup μου.

Επίσης να είναι και λίγο boutique λίγο μουράτο , στα όρια της τιμ́ης μου φυσικά.

  Τα περισσότερα που μου στιλάτε είναι μέσα , αρκεί να τα ακούσω τώρα ...

    χαμός :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου