Προς το περιεχόμενο

dw -αξιζουν τοσο πολυ τελικα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια μια και το επαναφερατε το θεμα να πω οτι η DW εβγαλε καινουρια πιο οικονομικη σειρα την Performance series.Κοντα στο 2χιλιαρο για πενταρι σετ στο Θωμα

Εχει κανεις τον Bill Gates μπαρμπα ? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Xα.Δεν έχεις αναγκη εσύ μια χαρά εισαι με την ludwig εκει.

Θα μας αφησεις καμια μέρα να την κοπανήσουμε λιγάκι?? ;D ;D ;D ;D

Πολύ ευχαρίστως, αν και τώρα έχω στημένη τη Gretsch. Σε κανα-δυο βδομάδες θα την ξεστήσω για κάποια live, και θα επανέλθει στο ντραμ ρουμ (βλ. σαλόνι) μία από τις Ludwig, οπότε είσαι καλοδεχούμενος!

Προς το παρόν πάρε ένα teaser...

 

Σόρυ για το οφτόπικ. Παρακαλώ συνεχίστε...

BS1.JPG.ea80e4b6f6ec67724a9fed45feee4304.JPG

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μια και το επαναφερατε το θεμα να πω οτι η DW εβγαλε καινουρια πιο οικονομικη σειρα την Performance series.Κοντα στο 2χιλιαρο για πενταρι σετ στο Θωμα

 

Λένε τίποτα? Σε σχέση με τον ανταγωνισμό ( Pearl MCX - Tama Starclassic κτλ) πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"all Shells Timbre Matched what means that every drum is ear-matched to belong together for life"

 

Αυτό είναι γραμμένο στο Θωμά, σε κάποια από τα... φθηνούλια ;D σετ της DW. Αυτό, αξίζει τα παραπάνω χρήματα; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που θα έχει ο ήχος; Ή απλά θα έχεις να το λες και να σε κοιτάνε όλοι με την έκφραση "δε μας χέζεις ρε Νταλάρα; Εγώ δεν ακούω τίποτα!";

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιότερο θρεντ:

...μπορεί να σου δώσει ένα σημείο αναφοράς, αλλά η νότα αυτή ισχύει για το κέλυφος όταν είναι τελείως γυμνό. Από τη στιγμή που θα προστεθούν βασάκια, στεφάνια, mounts κ.λπ., η νότα θα αλλάξει. Α μη τι άλλο, με αυτό τον τρόπο η DW εξασφαλίζει ότι τα κελύφη, δηλαδή τα αντηχεία, ενός σετ είναι σε διαφορετικό τόνο μεταξύ τους. (Δεν είναι πολύ σπάνιο το κέλυφος ενός μικρότερου τυμπάνου να είναι σε χαμηλότερο τόνο από αυτό ενός μεγαλύτερου, παρά τη διαφορά μεγέθους. Το ξύλο ως οργανικό υλικό συχνά συμπεριφέρεται απρόβλεπτα).

Για μένα πάντως, το περιβόητο timbre-matching της DW από μόνο του δεν θα ήταν κριτήριο. Υπάρχουν πάρα πολλοί - πιθανότατα όλοι οι υπόλοιποι - κατασκευαστές που δεν ακολουθούν αυτή τη λογική και τα σετ τους είναι εξαιρετικά.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιότερο θρεντ:Για μένα πάντως, το περιβόητο timbre-matching της DW από μόνο του δεν θα ήταν κριτήριο. Υπάρχουν πάρα πολλοί - πιθανότατα όλοι οι υπόλοιποι - κατασκευαστές που δεν ακολουθούν αυτή τη λογική και τα σετ τους είναι εξαιρετικά.

 

I see... Πάντως κάποιος μου έλεγε και για κάποια άλλη εταιρία (θα σας γελάσω με επωνυμία, την έχω ξεχάσει) η οποία το κάνει αυτό σε χειροποίητα τύμπανα

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εντάξει,εγώ δεν έχω καταλάβει με ποίον τρόπο η DW,καθορ'ιζει τη νότα το

υ κελύφους.Να μας το πει κι εμάς, να κουρδίζουμε τα τύμπανά μας

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε τίποτα? Σε σχέση με τον ανταγωνισμό ( Pearl MCX - Tama Starclassic κτλ) πάντα..

 

Δεν έχω προσωπικη αποψη .Στην Ελλάδα ? ??? ??? ??? ???

να ρωτησουμε τον Tony ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εντάξει,εγώ δεν έχω καταλάβει με ποίον τρόπο η DW,καθορ'ιζει τη νότα το

υ κελύφους.Να μας το πει κι εμάς, να κουρδίζουμε τα τύμπανά μας

Δεν το καθορίζει η DW. Όταν τα κελύφη είναι εντελώς γυμνά (πριν τα βάψουν, τρυπήσουν, βάλουν βασάκια κ.λπ.), τα χτυπάνε με το χέρι για να βρουν τη θεμελιώδη νότα τους σαν αντηχεία (ο John Good διατείνεται ότι αυτή τη δουλειά την κάνει ο ίδιος, για όλα τα τύμπανα των ακριβών σειρών της DW). Έτσι, όταν ταιριάζουν ένα σετ φροντίζουν να αποτελείται από κελύφη με "καλά" μεταξύ τους διαστήματα, δίνοντας κατά προσέγγιση ένα σημείο αναφοράς για το που είναι το sweet spot κάθε τυμπάνου όταν τελικά κουρδιστεί.

 

Βέβαια, όπως λέω και πιο πάνω από τη στιγμή που μπαίνουν τα σιδηρικά, πιθανότατα αυτή η νότα έχει πάει περίπατο, και προσωπικά δεν είμαι σίγουρος αν η διαδικασία έχει τόσο μεγάλη σημασία όσο λέει η DW…

 

Καλές ρεβεγιόν!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, να πούμε ότι ΟΛΕΣ οι high-end σειρές τυμπάνων είναι εξαιρετικές, είτε λέγονται DW, είτε Pearl, είτε Tama, Yamaha, Sonor κλπ κλπ - γι' αυτό άλλωστε πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για να τις πάρεις. Από εκεί και πέρα, η κάθε εταιρία επιδιώκει να κρατάει κάποια δικά της χαρακτηριστικά (ηχητικά ή/και κατασκευαστικά) ώστε να διαφοροποιείται από τους ανταγωνιστές της. Το ζήτημα είναι ποιά από αυτά σου κάνουν εσένα - και αν τα χρειάζεσαι ή όχι. Ζήτημα ποιότητας δεν τίθεται πάντως για καμμία εταιρία σε αυτά τα επίπεδα.

 

Θα διαφωνήσω ότι η DW δεν έχει δικό της χαρακτήρα - στα δικά μου αυτιά, τουλάχιστον. Το εάν αξίζει τα λεφτά αυτά ή όχι είναι σχετικό. Στη χώρα μας, τα μουσικά είδη θεωρούνται είδη πολυτελείας, επομένως έχουν υψηλή φορολογία, συν την έλλειψη ελέγχου στις τιμές κλπ, άρα το κόστος είναι πολύ υψηλότερο από άλλες χώρες (αυτό βέβαια επηρεάζει όλες τις εταιρίες, και όχι μόνο τη συγκεκριμένη).

 

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να επικεντρωθείς στο τί χρειάζεσαι πραγματικά - και στο τί σου πάει. Όλοι θα θέλαμε να παίζουμε με το "τάδε" σετ, όλους μας τρελλαίνει ο ήχος του "τάδε" μοντέλου (ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε), όμως το χρειάζεσαι πραγματικά??? Έχω παίξει με super high-end μοντέλα που δεν μου έλεγαν και τίποτα ιδιαίτερο ("ναι, ωραίο είναι, αλλά δεν κόβω και τις φλέβες μου") και με μοντέλα που δεν τα πιάνει το μάτι σου, όμως είχαν πολύ καλύτερο ήχο στο δικό μου αυτί. Γιατί να δώσω λοιπόν τόσα λεφτά για DW όταν μπορώ να έχω καλό ήχο (και ποιότητα) σε χαμηλότερη τιμή??

 

Τώρα, αν μου πεις ότι "δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό"... τότε σκάσ'τα άφοβα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου