Προς το περιεχόμενο

dw -αξιζουν τοσο πολυ τελικα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει εαν κρίνω απο ενα collector's series maple ταμπουρο που εχω η ποιοτητα φαινεται και ακουγεται απο μακρια.Αλλα κοντα 3 χιλιαρο κατ'ελαχιστο για ενα σετακι ? Εχει κανεις εμπειρία ?

Ειναι value for money το περιβοητο custom που τοσο διαδιδουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενταξει εαν κρίνω απο ενα collector's series maple ταμπουρο που εχω η ποιοτητα φαινεται και ακουγεται απο μακρια.Αλλα κοντα 3 χιλιαρο κατ'ελαχιστο για ενα σετακι ? Εχει κανεις εμπειρία ?

Ειναι value for money το περιβοητο custom που τοσο διαδιδουν ?

 

δεν υπάρχει value for money για αυτές τις εταιρίες....

 

είναι σα τις φεράρι..........

 

δηλαδή οι τιμές τους ορίζονται απο περιορισμένη παραγωγή - όνομα και  ζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τύμπανα, και πάνω-κάτω το ίδιο ακριβά με τις τοπ σειρές των περισσότερων μεγάλων εταιρειών.

 

Τώρα αν αξίζει να δώσεις ένα τριχίλιαρο-και-λίγα-λέω για ένα καινούργιο σετ οποιουδήποτε κατασκευαστή, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει, εκτός αν θέλεις κάποια τρελή καστομιά σε χρώμα, ξύλα, διαστάσεις κ.λπ., κάτι που η DW, η Pearl και κανά-δυο άλλοι το κάνουν.

 

Αλλά αυτή είναι μόνο η γνώμη μου, και καταλαβαίνω απόλυτα τη χαρά του να ανοίγεις τα κουτιά και να μυρίζεις την ...καινουργίλα  8).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα τύμπανα και το hardware είναι απο τα πολύ καλά. Όμως λόγω του οτι φτιάχνονται στην αμερική, πράγμα που σημαίνει πιό μικρή παραγωγή και μεγαλύτερο κόστος εργατικών, η τιμή τους είναι κάπως πιό τσιμπιμένη απο τα αντίστοιχα ασιατικά.

Προσωπικά δε θεωρώ οτι ένα high end σετ Pearl, Tama ή Yamaha έχει να ζηλέψει το οτιδήποτε σε ενα DW.

Πάντως επειδή μιλάμε για πολλά λεφτά και για τα μεν και για τα δε, εκεί αυτό που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο είναι το γούστο του καθενός. Ακούς όσα περισσότερα μπορείς και απο εκεί και πέρα όποιο σου ''μιλήσει'' καλύτερα το παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο ολα αυτα που εχω διαβασει και ακουσει μου εχει κατσει οτι τα dw ειναι η πλεον κλασσικη λυση στα τυμπανα.Δηλαδη θες κατι που θα σε βγαλει ασπροπροσωπο για χρονια ? dw the drummer's choice οπως λενε.

 

Βεβεια το value for money ειναι πολυ αοριστη εννοια ουσιαστικα.Αλλιως το ερμηνευει ο καθενας.Το θεμα ειναι πως μπορεις να ''ζυγισεις'' τη διαφορα στον ηχο σε ενα σετ των 500 και ενα των 5000.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα...... να μην σε βγαζουν χρόνια τα pearl reference/masters, sonor delite/designer, yamaha BCAN/MCAN/PHX/RC tama  Starclassic/Bubinga και και και...... κρίμα......... ;D ;D ;D ;D ;D ;) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο ολα αυτα που εχω διαβασει και ακουσει μου εχει κατσει οτι τα dw ειναι η πλεον κλασσικη λυση στα τυμπανα.

 

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι κλασσικα τυμπανα,πως θα μπορουσαν αλλωστε να ειναι οταν η DW ειναι μια ΝΕΟΤΑΤΗ εταιρεια στον χωρο με ΕΛΑΧΙΣΤΗ παραδοση (ουτε 35 χρονια δεν φτιαχνουν τυμπανα οταν αλλες εταιριες ειναι πανω απο 100 ετων) ,αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τυμπανα,σιγουρα ομως δεν ειναι ουτε καλυτερα (αλλα ουτε και χειροτερα) απο τα αλλα,πανακριβα,σετ αλλων εταιρειων.

 

Το hardware τους ειναι οντως, μαζι με αυτο της ΤΑΜΑ, το καλυτερο που υπαρχει.

 

Σε τετοια επιπεδα τιμων ΟΛΑ τα σετ που προσφερουν ολες οι κορυφαιες εταιρειες ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ,οποτε ειναι καθαρα θεμα γουστου ποιο θα προτιμησεις.

 

Προσωπικα παντως δεν μου αρεσουν & τοσο πολυ  μια και δεν εχουν "προσωπικοτητα" στον ηχο τους κατι που αλλα τυμπανα (π.χ.Gretsch,Ludwig) εχουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα...... να μην σε βγαζουν χρόνια τα pearl reference/masters, sonor delite/designer, yamaha BCAN/MCAN/PHX/RC tama  Starclassic/Bubinga και και και...... κρίμα......... ;D ;D ;D ;D ;D ;) !

 

Εννοειται οτι και αυτες οι σειρες ειναι καταπληκτικες.Ισως το αρχικο ερωτημα θα επρεπε να ηταν εαν ΟΛΕΣ οι ακριβες σειρες των εταιρειων αξιζουν τελικα.

Εγω προσωπικα απλα κολλησα με τα dw, ισως φταιει αυτο το σετακι του Neil Peart που πωλειται 27 χιλιαρικα...μονο :o

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι και αυτες οι σειρες ειναι καταπληκτικες.

Εγω προσωπικα απλα κολλησα με τα dw, ισως φταιει αυτο το σετακι του Neil Peart που πωλειται 27 χιλιαρικα...μονο :o

 

 

 

το σετακι αυτο εχει hardware επιχρυσο και 456 τυμπανα οποτε λογικα πωλειται τοσο

 

Ισως το αρχικο ερωτημα θα επρεπε να ηταν εαν ΟΛΕΣ οι ακριβες σειρες των εταιρειων αξιζουν τελικα.

 

φυσικα και αξιζουν,ποτε δεν φτιαχνονταν καλυτερα τυμπανα απο αυτα που φτιαχνονται σημερα,in fact στο θεμα "ποιοτητα κατασκευης και υλικων" τα περισσοτερα παλαια "κορυφαια" σετ μοιαζουν απλα ...αγιοβασιλιατικα μπροστα σε ενα κορυφαιο σημερινο σετ (ΕΧΩ παλαιο "κορυφαιο" σετ & ξερω πολυ καλα τι σου λεω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου