Προς το περιεχόμενο

dw -αξιζουν τοσο πολυ τελικα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα...... να μην σε βγαζουν χρόνια τα pearl reference/masters, sonor delite/designer, yamaha BCAN/MCAN/PHX/RC tama  Starclassic/Bubinga και και και...... κρίμα......... ;D ;D ;D ;D ;D ;) !

 

+1

 

Ξέχασες τα sonor SQ2(τις ίδιες customies προσφέρει όπως και η dw), tama starclassic bubinga elite omnitune,Gretsch new classic,yamaha recording custom....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το hardware τους ειναι οντως, μαζι με αυτο της ΤΑΜΑ, το καλυτερο που υπαρχει.

 

το hardware της DW κατεμε αν κρίνω και από το 9002 που είχα μπορεί να είναι καλό αλλά είναι πανάκριβο, ενδεικτικά το 9002 μπορει να ειναι καλό αλλά πχ δε σπαει σε 2 πεταλια τη στιγμη που όλα της Pearl Tama κτλ γινονται 2 πεταλια. Αλλά περα απο τα πεταλια που μπορει να ειναι Hardware αλλα διαφορετική κατηγορία όλα τα αλλα εχουν απαραδεκτες τιμές

 

της Tama είναι πολύ VFM

 

της Pearl ότι και να λέμε είναι η καλύτερη επίλογη σε σχέση ποιότητα/τιμή (σειρά 2000)

 

αλλά τις Customιές που προσφέρει η Gibraltar και ειδικά στις τιμες που ταχει δεν τη βαζει κατω καμια απο τις 3 εκτός από τα πετάλια

 

κατά την ταπεινη μου αποψη τα παραπάνω...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hardware της DW κατεμε αν κρίνω και από το 9002 που είχα μπορεί να είναι καλό αλλά είναι πανάκριβο, ενδεικτικά το 9002 μπορει να ειναι καλό αλλά πχ δε σπαει σε 2 πεταλια τη στιγμη που όλα της Pearl Tama κτλ γινονται 2 πεταλια. Αλλά περα απο τα πεταλια που μπορει να ειναι Hardware αλλα διαφορετική κατηγορία όλα τα αλλα εχουν απαραδεκτες τιμές

 

της Tama είναι πολύ VFM

 

της Pearl ότι και να λέμε είναι η καλύτερη επίλογη σε σχέση ποιότητα/τιμή (σειρά 2000)

 

αλλά τις Customιές που προσφέρει η Gibraltar και ειδικά στις τιμες που ταχει δεν τη βαζει κατω καμια απο τις 3 εκτός από τα πετάλια

 

κατά την ταπεινη μου αποψη τα παραπάνω...

 

Και εγώ gibraltar hardware, χρησιμοποιώ και ειλικρινα, έχει τρομερο hardware se rack, βασεις κτλ κτλ...

Τα πεταλια της είναι άλλη ιστορία αλλά σιγουρα η gibraltar έχει το φτηνότερο direct drive διπλοπεταλο..και ας μην είναι axis....

Οff topic τελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι αναγνωρισμένη και καταξιωμένη εταιρία με χιλιάδες φανατικούς.

 

Έχω πολύ μικρή εμπειρία απο drums αλλά αναγνωρίζω τη μπότα και το ταμπούρο τους απο μακριά... και θα διαφωνήσω ότι δεν έχουν character. Οι βάσεις, τρίποδα κλπ που χρησιμοποιούν δεν είναι για πολλές αλλαγές σε περίπτωση που τη μοιράζεσαι με άλλον, σε studio κλπ.

Περισσότερο set and forget παρά να στήνεις - ξεστήνεις συνεχώς.

 

Το θέμα είναι ότι σήμερα, με ενα ποσό γύρω στα 1000-1300 αγοράζεις μια σεβαστή drums, κάτι που ήταν αδύνατον πριν απο χρόνια.

Απο εκεί και πέρα, για να "χτυπήσεις" μια drums αυτού του οικονομικού ποσού, η γνώμη μου είναι ότι οι σημαντικές διαφορές ξεκίνανε απο το παραπάνω ποσό ...επι τρία.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Επαναφερω το θεμα γιατι προσφατα ακουσα αυτο το σετ...

 

 

 

και πολυ απλα ειναι ισως τα καλυτερα τυμπανα που εχω ακουσει....ever....

 

οποτε ναι.....αξιζουν... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τα κελύφη της Classics σειράς είναι φτιαγμένα από τα ίδια ξύλα (μαόνι/polar και re-rings από κελεμπέκι) και με την ίδια "φιλοσοφία" που έφτιαχναν τα τύμπανα πριν από 40 χρόνια, πριν γίνει της μόδας το all-maple… Δεν εκπλήσσομαι λοιπόν που σου άρεσε το συγκεκριμένο σετ. ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα επειδη το δικο μου σετ ειναι 3 Ply Ludwig θα σου πω οτι δεν ακουσα ακριβως τον ιδιο ηχο ,φυσικο αλλωστε μια και τα Ludwig ειναι maple/poplar/maple & τα dw ειναι mahogany/poplar/mahogany.....αλλα και με ενα παλιο σετ Slingerland που ειναι  mahogany/poplar/mahogany που το συνεκρινα παλι δεν ακουσα ιδιο ηχο (φυσικο αλλωστε μια και τα Slingerland εχουν die cast hoops)....

 

Εχουν κατι "δικο" τους αυτα τα τυμπανα.... και αν ημουν ο...Bill Gates θα παραγγελνα ενα ωραιο.... 26χ14,12χ8,16χ16 σετακι... ;D...επαιξα και το ταμπουρο της σειρας (οχι το solid maple του βιντεο αλλα αυτο που ειναι mahogany/poplar/mahogany ) και επαθα

μεγαλη πλακα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό, μια και οι τεχνικές κατασκευής των κελυφών έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ όλα αυτά τα χρόνια. Πάντως με έβαλες στην πρίζα, και θα ήθελα να ακούσω ένα σετ. Για να αγοράσω ούτε λόγος βέβαια, αφού, όπως διαπίστωσα την τελευταία φορά που κοίταξα το υπόλοιπο του λογαρισμού μου, ούτε εγώ είμαι ο B. Gates. ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό, μια και οι τεχνικές κατασκευής των κελυφών έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ όλα αυτά τα χρόνια. Πάντως με έβαλες στην πρίζα, και θα ήθελα να ακούσω ένα σετ. Για να αγοράσω ούτε λόγος βέβαια, αφού, όπως διαπίστωσα την τελευταία φορά που κοίταξα το υπόλοιπο του λογαρισμού μου, ούτε εγώ είμαι ο B. Gates. ;D

 

Xα.Δεν έχεις αναγκη εσύ μια χαρά εισαι με την ludwig εκει.

Θα μας αφησεις καμια μέρα να την κοπανήσουμε λιγάκι?? ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου