Προς το περιεχόμενο

Subdivisions: focus on Neil Peart


The Genius Loci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Δε μιλάει κανείς?

 

Ντράμμερς? Πως σας φαίνεται τεχνικά το κομμάτι? Ειδικά ως Έλληνες ντράμμερς?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς... ζητάς να ακούσεις?  ;D

Το κομμάτι είναι υπέροχο, τεχνικά είναι ψηλά και δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Τα λέω σαν "Έλληνας ντράμμερ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς... ζητάς να ακούσεις?  ;D

Το κομμάτι είναι υπέροχο, τεχνικά είναι ψηλά και δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Τα λέω σαν "Έλληνας ντράμμερ".

 

Θα σου πω που πήγαινε το "Έλληνας ντράμμερ".  :)

 

Το κομμάτι ξεκινάει με 7/8... και με αρκετούς ντράμμερ που έχω μιλήσει, τους φαίνεται δύσκολο να το κρατήσουν...

 

Δηλαδή από Καλαματιανό... δεν...  ;D

 

Σίγουρα είναι "αλλού" τεχνικά, αλλά φαντάζομαι και πολύ καλό "benchmark" για κάποιον ντράμμερ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω που πήγαινε το "Έλληνας ντράμμερ".  :)

 

Το κομμάτι ξεκινάει με 7/8... και με αρκετούς ντράμμερ που έχω μιλήσει, τους φαίνεται δύσκολο να το κρατήσουν...

 

Δηλαδή από Καλαματιανό... δεν...  ;D

 

Σίγουρα είναι "αλλού" τεχνικά, αλλά φαντάζομαι και πολύ καλό "benchmark" για κάποιον ντράμμερ.

 

 

 

To θέμα δεν είναι ότι το time signature, είναι 7/8...

Καθε time signature αλλωστε απλά σου δείχνει πως σκέφτεσαι, πως μετράς, και πόσο μεγαλύτερο ή μικρότερο σε σχέση με 4/4 είναι το μέτρο...

Το θέμα είναι τι παίζει σε 7/8....

Τεχνικά και μουσικά το κομμάτι είναι υπέροχο...

Αλλα όταν μιλαμε για drummers έχω δει πιο τεχνικούς απο neil part...

Kαι οταν μιλάς για Έλληνες drummers, Μην νομίζεις ότι είμαστε τόσο κουλοί...

Δεν είμαστε 30 χρόνια πισω που η έννοια ωδείο υπήρχε μόνο στο λεξικό...

Περαν αυτού υπάρχουν πληθώρα πληροφοριών...να εκμεταλευτεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οταν μιλάς για Έλληνες drummers, Μην νομίζεις ότι είμαστε τόσο κουλοί...

Δεν είμαστε 30 χρόνια πισω που η έννοια ωδείο υπήρχε μόνο στο λεξικό...

Περαν αυτού υπάρχουν πληθώρα πληροφοριών...να εκμεταλευτεις...

 

Κάθε άλλο παρά νομίζω ότι είστε κουλοί.  ;)

 

Το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα, γιατί όντως έχω δει αρκετούς ντράμμερ να μην μπορούν να κρατήσουν άνετα σύνθετα time signatures, τα οποία στο κάτω κάτω βρίσκονται στη μουσική μας παράδοση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στις μερες μας υπαρχει ελλειψη απο καλους ντραμερς που να μπορουν να βαλουν ομορφα πραγματα και σε 'περιεργα' η λιγοτερο συνηθισμενα time signatures.

Και δυστυχως απο οτι βλεπω στους νεους κοιτανε περισσοτερο ολοι την ταχυτητα. και χανουν σε ολα τα αλλα που ειναι κ η ουσια.

 

[ολα αυτα για οσον αφορα στους 'ελληνες' και στους κουλους]  ;D

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στις μερες μας υπαρχει ελλειψη απο καλους ντραμερς που να μπορουν να βαλουν ομορφα πραγματα και σε 'περιεργα' η λιγοτερο συνηθισμενα time signatures.

Και δυστυχως απο οτι βλεπω στους νεους κοιτανε περισσοτερο ολοι την ταχυτητα. και χανουν σε ολα τα αλλα που ειναι κ η ουσια.

 

[ολα αυτα για οσον αφορα στους 'ελληνες' και στους κουλους]  ;D

 

Θα συμφωνήσω αν και νομίζω ότι δεν είναι μόνο ελληνικό το χαρακτηριστικό αυτό. Γενικότερα υπάρχει μια τάση για περισσότερα και πιο τεχνικά ενώ δεν έχουμε καταλάβει καλά καλά τα βασικά. Αν έχεις εμπεδώσει τα βασικά μπορείς να παίξεις και τα περιέργα time signatures σωστά κάποια στιγμή με λίγη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις εμπεδώσει τα βασικά μπορείς να παίξεις και τα περιέργα time signatures σωστά κάποια στιγμή με λίγη προσπάθεια.

 

Μα ωρε παιδιά, αυτό λέω... γιατί για έναν Έλληνα να είναι περίεργο signature τα 7/8? Πέρα από οποιαδήποτε τεχνική ικανότητα και δεξιοτεχνία.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί για έναν Έλληνα να είναι περίεργο signature τα 7/8?

 

Γιατι ο ελληνας πλεον οταν ξυπνησει το πρωι θα ανοιξει το ραδιοφωνο και θα ακουσει ξενη η και ελληνικη μουσικη που πλεον ολα ειναι στα 4/4, δεν θα ακουσει καλαματιανους.

 

παντως πιστευω οτι οσοι μικροι πηγαινανε σε διαφορα πανηγυρια κλπ τους εχει μεινει στο υποσυνειδητο ο ρυθμος και αμα τον 'πιεσεις' λιγο βγαινει ανετα [χωρις βεβαια να καταλαβαινεις οτι ειναι 7/8] γιατι απλα εχεις ακουσει μικρος πολλα κομματια.

 

ακομα και στα ζειμπεκικα που εχουν ενα παραπανω τεταρτο νομιζω, η κατι τετοιο [δεν εχω κατσει ποτε να το ψαξω με μετρημα γιατι βγαινει αυθορμητα  :P] περιμενει το αυτι σου να ακουσει αυτο το εξτρα  ;D

 

υ.γ. μιλαω τωρα για ατομα της ηλικιας μου. οσον αφορα στους μεγαλυτερους σαφως και θα εχει διαφορα, αλλα καλως η κακως απτην γενια μου θα βγουν οι μελλοντικοι μουσικοι.

[πολυ μελο ακουστηκε αυτο  :P]

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου