Προς το περιεχόμενο

Strat tremolo set-up - στέκει αυτό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ ο Carl Verheyen δίνει ένα δικό του τρόπο για σετάπ του τρέμολο. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι στέκει από πλευράς φυσικής.

Τι λέτε; Χαρίλατρε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι υπάρχουν πολλά "κενά" στην ερμηνεία που δίνει, όπως για παράδειγμα όταν αναφέρει ότι οι μπασες (τυλιχτές) χορδές έχουν τόσο μεγαλύτερη τάση από τις ατύλιχτες που να απαιτείται σχεδόν διπλάσια επιμήκυνση του ελατηρίου πίσω από τις τυλιχτές. (Π.χ. σε ένα σετ 10-46 οι τασεις στις 2 ΜΙ είναι περίπου ίσες).

Πέρα από αυτό, η γέφυρα κινείται σαν συμπαγές σώμα και η κίνησή της δεν εξαρτάται από το που είναι τα ελατήρια και τι τάση έχουν. Απλά περιστρέφεται γύρω απο τον αξονα που ορίζουν τα 2 σημεία επαφής του fulcrum με τα αντίστοιχα posts. Παρεπιπτόντως, οι τασεις των χορδών ΔΕΝ είναι ίσες με τις τάσεις των ελατηρίων. Οι ροπές των ελατηρίων είναι αντίθετες από τις ροπές των χορδών (ως προς τον άξονα που λέγαμε). Επίσης, δεν νομίζω ότι μπορεί να επιτευχθεί αυτό που λέει με τα διαστήματα (ημιτόνιο στην ΜΙ, τόνος στην ΣΙ κλπ) με ρύθμιση των ελατηρίων. ::)  

Δεν ξέρω αν κερδίζει κάτι με την πλάγια ρύθμιση του clamp αλλά σίγουρα δεν κερδίζει όσα νομίζει.  :)

 

Ωραία το χειρίζεται το τρέμολο παντως  :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η γεφυρα ΔΕΝ κινειται σαν συμπαγες σωμα τοτε ο μοχλος θα επρεπε να ειναι τοποθετημενος στο πισω μερος και αναμεσα στην 3η και 4η χορδη και οχι στο πλαι!  :P

(μπορει να λεω και βλακειες αλλα αυτο ηταν το πρωτο που σκεφτηκα ;D)

αρα ολες οι στρατ και τα παραγωγα τους ειναι λαθος ;D ;D ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Π.χ. σε ένα σετ 10-46 οι τασεις στις 2 ΜΙ είναι περίπου ίσες)

 

εδω μπορουμε να δουμε και ποση ειναι ακριβως (σε standard tuning)

 

 

http://store.daddario.com/category/145784/EXL110_Regular_Light_10-46

 

όταν αναφέρει ότι οι μπασες (τυλιχτές) χορδές έχουν τόσο μεγαλύτερη τάση από τις ατύλιχτες που να απαιτείται σχεδόν διπλάσια επιμήκυνση του ελατηρίου πίσω από τις τυλιχτές.

 

δε λεει κατι τετοιο ομως,και αν παρατηρησεις προσεκτικα θα δεις οτι τα ελατηρια των τυλιχτων ειναι περισσοτερο σφιγμενα κατα 10%-20% περισσοτερο απο των plain (οσο περιπου ειναι και η διαφορα στο tension δηλ.)

 

παντως επειδη το εχω δοκιμασει αυτο το σετ-απ (το ιδιο ακριβως κανει και ο Jeff Beck ο οποιος ειναι και ο βασιλιας του strat-trem) οντως δουλευει θελει ομως 3-4 ωρες για να το πετυχεις (ισως και περισσοτερο) και φυσικα πρεπει να χρησιμοποιεις μετα την ιδια ακριβως ΜΑΡΚΑ (& gauge) χορδων (μια και οι διαφορετικες μαρκες εχουν & διαφορετικο tension)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι υπάρχουν πολλά "κενά" στην ερμηνεία που δίνει, όπως για παράδειγμα όταν αναφέρει ότι οι μπασες (τυλιχτές) χορδές έχουν τόσο μεγαλύτερη τάση από τις ατύλιχτες που να απαιτείται σχεδόν διπλάσια επιμήκυνση του ελατηρίου πίσω από τις τυλιχτές. (Π.χ. σε ένα σετ 10-46 οι τασεις στις 2 ΜΙ είναι περίπου ίσες).

 

+1 Οι τάσεις είναι περίπου ίδιες σε ένα σετ. Οι χορδές δε βγάζουν όλες την ίδια νότα :)

 

 

Ωραία το χειρίζεται το τρέμολο παντως  :)  

 

εκνευριστικό δεν είναι όταν καποιος λέει κάποια ψιλο-αμφίβολα επιχειρήματα και μετά παίζει τόσο φοβερά; Σαν κάτι παιχταράδες που λενε αλλ' αντ' άλλων ακόρντα - κλίμακες κλπ.  ;D άντε να τους πείσεις ότι έχουν άδικο...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο ανθρωπος παιζει τοσο καλα οσο κακο ειναι το κουρεμα του.... ;D (δηλ.παιζει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ;D ;D)

 

 

 

Επιμενω οτι εχει δικιο και οτι δεν λεει κατι εξωφρενικο

 

η συνολικη ταση των τυλιχτων  χορδων σε ενα δετ απο 10αρες ειναι 25,12 κιλα & των plain 21,86 δηλ.εχουν  μια διαφορα 15% ,τοσο περιπου ειναι και η διαφορα στα μηκη των ελατηριων,εξαλλου οπως σας ειπα το εχω δοκιμασει και οντως δουλευει ( προτιμω των ηχο της strat οταν η γεφυρα ακουμπαει στο σωμα αλλα και παλι σε ολες μου τις στρατ περιπου σαν και αυτον το ρυθμιζω δηλ. με τα ελατηρια των τυλιχτων χορδων πιο σφιγμενα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις. Εμένα η απορία μου είναι αυτό που επισημαίνει και ο Χαρίλατρος:

Πέρα από αυτό, η γέφυρα κινείται σαν συμπαγές σώμα και η κίνησή της δεν εξαρτάται από το που είναι τα ελατήρια και τι τάση έχουν. Απλά περιστρέφεται γύρω απο τον αξονα που ορίζουν τα 2 σημεία επαφής του fulcrum με τα αντίστοιχα posts.

Για να το πω μπακάλικα όπως το καταλαβαίνω, παίζει σημασία η συνολική τάση των ελατηρίων και όχι η επι μέρους, έτσι;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πω μπακάλικα όπως το καταλαβαίνω, παίζει σημασία η συνολική τάση των ελατηρίων και όχι η επι μέρους, έτσι;

 

αυτο θελει να πει ο Χαριλατρος ;D,στην ΠΡΑΞΗ ομως παιζει και η επι μερους ταση των ελατηριων.

 

αλλωστε μπορεις να το δοκιμασεις και μονος σου (οπλισου με ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονη... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. "Θα το κάνω κι εγώ. Θα περάσω ευχάριστα το απόγευμά μου"*

 

 

*για τους 40ρηδες της παρεάς που δεν έχουν ακόμα alzheimer και θυμούνται τα παιδικά προγράμματα της ΕΙΡΤ και της ΥΕΝΕΔ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου