Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο πιατίνι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους συμφουρίτες!

 

Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.

Έχω ένα hi-hat (πολύ καλό) εδώ και κάποιους μήνες και χθές πήρα ένα πανί (στεγνό, απαλό και... ανοιχτόχρωμο) για να το σκουπίσω λίγο γιατί υπάρχουν σημαδάκια από της μπακέτες και είδα μετά οτί πάνω στο πανί είχε μείνει ένα πρασσινοπό χρώμα.

 

Και ρωτάω τα εξής.

 

-είναι περίεργο το οτι αφήνουν σημαδάκια οι μπακέτες? μπορεί να μου κάνουν πρόβλημα ή κάτι? (υπ όψιν πως παίζω σχεδόν αποκληστικά με το tip στο hi-hat)

 

-να ανησυχήσω για το πράσσινο? (τα τύμπανα είναι στο ημιυπόγειο σπίτι μου που δυστυχώς τον τελευταίο καιρό έχει βγάλει λίγη υγρασία...)

 

Α! και κάτι που θυμήθηκα τώρα! έχω βγάλει τις ετικέτες που έιχαν τα πιάτα από μέσα, αλλά έχει μείνει κόλλα. το χαλάει? με τι να τη βγάλω?

 

Αυτά!

 

γεια...εχω το zildjian k/z HH και είναι γεμάτο από τέτοια σημάδια από τις μπαγκέτες....φαντάζομαι όττ δημιουργούνται επειδή είναι τραντίσιοναλ.......σε άλλο ΗΗ που έχω που είναι μπρίλιαντ τα αντίστοιχα σημαδάκια είναι πολύ πολύ λιγότερα.......

 

τώρα το πράσινο που βγαίνει είναι το μέταλλο του πιατινιού....μάλλον πρέπει να το καθαρίζεις χαλαρώτερα και καλύτερα με χλιαρό νερό.......

 

επίσης το μέταλλο αφαιρείται σε τραντίσιοναλ πιατίνια που δεν έχουν τα επιπλέον κόβερς των μπρίλιαντ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, γιατί ο παλιός τσίγκος που είχα και ήταν brilliant δεν άφηνε σημάδια, και μάλιστα τον καιρό που είχα πρωτοξεκινήσει και το κοπάναγα αγρίως! :P

 

ΟΚ, θα το προσέξω πιό πολύ και από τώρα θα πάρω να τα βάζω σε θήκη!

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :D

 

Όποιος έχει να προσθέσει κάτι, please do...

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίξεις μην το βάλεις κατευθείαν στην θήκη. Άστο να ηρεμήσει,σκούπισε ιδρώτες και βρωμιά και αφού φ΄υγει κάθε ίχνος υγρασ'ιας βάλτ στην θήκη. Ειδάλλως θα χειτοτερέψεις την κατάσταση. Το πρασίνισμα εκτός από το αισθητικο μέρος κακό δεν είναι και κάνει τον ήχο πιο σκοτεινό. Πιο επικίνδυνο για το πιατίνι είναι το παίξιμό σου παρά η υγρασία....  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ευχομαι να καταφερεις να το χαλασεις απο το παιξιμο!!!!! αυτο θα σημενει οτι εχεις γινει πολυ καλος ντραμερ!! γιατι για να χαλασει το hihat απο το χτυπημα ειναι πολυ δυσκολο, ποσο μαλον με το hihat που εχεις που δε μασαει τιποτα.

Για αυτο βαρατε τα πιατινια σας και μη λυπαστε ουτε ενα ευρω απο αυτα που εχετε δωσει (και πιστεψτε με εχω δωσει πολλα) αλλα πιατινι ή hihat δεν εχω χαλασει απο παιξιμο και ας μη τους φερομαι καθολου καλα. το μονο που κανω ειναι συντηρηση και μακρια απο υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίξεις μην το βάλεις κατευθείαν στην θήκη. Άστο να ηρεμήσει,σκούπισε ιδρώτες και βρωμιά και αφού φ΄υγει κάθε ίχνος υγρασ'ιας βάλτ στην θήκη. Ειδάλλως θα χειτοτερέψεις την κατάσταση. Το πρασίνισμα εκτός από το αισθητικο μέρος κακό δεν είναι και κάνει τον ήχο πιο σκοτεινό. Πιο επικίνδυνο για το πιατίνι είναι το παίξιμό σου παρά η υγρασία....  ;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! πάντως δεν παίζω βίαια! :P

 

 

τα reference ομως δεν κανει να τα εχεις στην υγρασιαααα  :'(

 

Χε,χε! Ναι, το ξέρω. Το βάζω σε μια hardcase όταν σταματάω. Δεν ξέρω αν κάνει τπτ το σπουδαίο. Ας αντέξει κανα χρόνο που θα είμαι εδώ ακόμα  8)

 

 

Σου ευχομαι να καταφερεις να το χαλασεις απο το παιξιμο!!!!! αυτο θα σημενει οτι εχεις γινει πολυ καλος ντραμερ!! γιατι για να χαλασει το hihat απο το χτυπημα ειναι πολυ δυσκολο, ποσο μαλον με το hihat που εχεις που δε μασαει τιποτα.

Για αυτο βαρατε τα πιατινια σας και μη λυπαστε ουτε ενα ευρω απο αυτα που εχετε δωσει (και πιστεψτε με εχω δωσει πολλα) αλλα πιατινι ή hihat δεν εχω χαλασει απο παιξιμο και ας μη τους φερομαι καθολου καλα. το μονο που κανω ειναι συντηρηση και μακρια απο υγρασια.

 

Thanks! Ας γίνω εγώ καλός drummer και θα σας πάρω από ένα hi-hat δώρο!  :P

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιατινια πρεπει να περνιουνται ΜΟΝΟΝ με ειδικο λαδι.......

αλλα δεν ακουσα απο  κανεναν ''''ντραμερ'''' ;D εδω μεσα, να κατεχει την απλουστερη των απλουστερων συντηρηση......

Απιστευτο.!!!!javascript:void(0);

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιατινια πρεπει να περνιουνται ΜΟΝΟΝ με ειδικο λαδι.......

αλλα δεν ακουσα απο  κανεναν ''''ντραμερ'''' ;D εδω μεσα, να κατεχει την απλουστερη των απλουστερων συντηρηση......

Απιστευτο.!!!!javascript:void(0);

 

http://store.drumbum.com/drums/media/cymbal-cleaner-polish.jpg

κανει και για βαζελινη....

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιατινια πρεπει να περνιουνται ΜΟΝΟΝ με ειδικο λαδι.......

αλλα δεν ακουσα απο  κανεναν ''''ντραμερ'''' ;D εδω μεσα, να κατεχει την απλουστερη των απλουστερων συντηρηση......

Απιστευτο.!!!!javascript:void(0);

 

δε πειράζει φίλε μου εσυ που είσαι ''Ο ΝΤΡΑΜΜΕΡ'' μας εδωσες τη σοφία σου. σε ευχαριστουμε κεχαριτωμένε με τα λάδια Σου...ακουσεκει ''ΜΟΝΟΝ'' ''ειδικό'' λάδι...δηλαδή ελαιόλαδο δεν κάνει ή οι εταιρίες που βγαζουν όλα τα καθαριστικα ειναι χαζές ή όσοι χρησιμοποιουμε μπρασσο δε ξερουμε τι κάνουμε...τέσπα τακουσαμε κιαυτο...ειδικό λάδι για πιατίνια MONON...το MONON  το εκλαμβανω ως χιουμορ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πειράζει φίλε μου εσυ που είσαι ''Ο ΝΤΡΑΜΜΕΡ'' μας εδωσες τη σοφία σου. σε ευχαριστουμε κεχαριτωμένε με τα λάδια Σου...ακουσεκει ''ΜΟΝΟΝ'' ''ειδικό'' λάδι...δηλαδή ελαιόλαδο δεν κάνει ή οι εταιρίες που βγαζουν όλα τα καθαριστικα ειναι χαζές ή όσοι χρησιμοποιουμε μπρασσο δε ξερουμε τι κάνουμε...τέσπα τακουσαμε κιαυτο...ειδικό λάδι για πιατίνια MONON...το MONON  το εκλαμβανω ως χιουμορ

 

αφου σε ενοχλει η  προσωπικη μου αποψη και ειρωνευεσαι τον λογο μου (για την δυσφορια του  οτι το ''ακουσες, κι αυτο'',για το αν ειμαι ''κεχαριτωμενος'',για σαλατικα) σου συνιστω εσενα ειδικα να το χρεισιμοποιησεις ΜΟΝΟΝ σαν βαζελινη....

 

Τελος, σου παραθετω το σαιτ μπας και μαθεις οτι την ταραμοσαλατα την τρωνε...

http://store.drumbum.com/drums/cymbals-cymbal-cleaning-cleaners.htm

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου