Προς το περιεχόμενο

''Live until you die..''


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείως υποκειμενική γνώμη, για τις μίξεις σου γενικότερα:

 

Από τη στιγμή που, φαντάζομαι, δεν έχουν περάσει mastering, προσπάθησε να τους δώσεις λίγο "αέρα" στο master, ώστε να μην γίνεται σώνει και καλά "ραδιοφωνικό" το mix. Καλύτερα δηλαδή να έχεις ένα λιγώτερο "τσακίζω κόκκαλα"  :P mix, αλλά με δυναμικές και να αφήσεις στο mastering να κάνει τη δουλειά (ίσως και με διαφορετικές μίξεις, για ραδιόφωνο, CD, κλπ).

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι Σταύρο και αν έχεις ακούσει παλιά hard rock βινύλια, αλλά (επαναλαμβάνω, υποκειμενική γνώμη) ίσως θα έπρεπε να στοχεύεις σε έναν τέτοιο ήχο στις μίξεις που κάνεις εσύ. Η "τσίτα" είναι εύκολο να προστεθεί στο master, δύσκολο δε να αφαιρεθεί.  ;)

 

Genius..μιλαμε εχεις πεσει μεσα 100%...

Ξερεις τι γινεται?

Εχω κανει τη βλακεια να μην εχω αφησει περιθωρια για μαστερινγκ γιατι δεν το χα σκοπο

και ηθελα να τ ακουω εγω με ολες τις δυνατοτητες μιας home παραγωγης..

Ως εκ τουτου..τα τιγκαρισα σε limiting kai compression για να παρω ενταση (τσακιζω κοκκαλα οπως πετυχημενα ειπες..)μεσω του wave hammer απο το Sound Forge και τωρα...δεν αναπνεουν καθολου..

Εχω κανει και το τραγικο (αν θελει καποιος το παραπανω..)να παρεμβαλλω εναν dbx

μεταξυ κονσολας και pc για το μαστερ recording με 1:1 βεβαια και threshhold στο ''0''

αλλα και λιμιτερ στο ''0'' παλι,γιατι μου δινει 'body'' και ''δενει'' μπασο-τυμπανα

κι ας ειναι προγραμματισμενα...

Aν παω για μαστερινγκ κατι,θα μιξαρω αλλιως..

ΟΜΩΣ..Μου ειπε καποιος..μαστερας,οτι ειναι δυνατη η αποσυμπιεση και επαναπροσαρμογη σε δυναμικες και ενταση..

Αμφιβαλλω βεβαια αλλα επειδη δεν φτανουν οι γνωσεις μου εκει,λεω..μακαρι.

(Αν τα παω ολα για μαστερινγκ καποια στιγμη..)

Αν ξερεις κατι επι του θεματος,πες μου.

Σ ευχαριστω για την πολυτιμη συμβουλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Kάτσε... τα μεμονωμένα κανάλια τα έχει "κάψει" με outboard εφφέ? Ας πούμε τα φωνητικά είναι ήδη κομπρεσσαρισμένα με hardware "φέτα"?

 

Δεν έχω τις γνώσεις να σε συμβουλεύσω για το αν γίνεται να "αποσυμπιεστεί" μια μίξη και πως... Ωστόσο αν έχεις τα original κανάλια χωρίς καμμία επεξεργασία, δεν είναι τίποτα να κάνεις μια νέα μίξη.

 

Η πιο safe διαδικασία πάντως (από την εποχή... της ταινίας) είναι να κρατιέται πάντα ένα τελείως dry κανάλι (σε ό,τι αφορά στις δυναμικές, δηλ. όχι compression/limiting, και ασφαλώς σε ό,τι αφορά στο "χώρο", reverb, delays, κλπ). Το τι θα ακούει, για παράδειγμα, ο τραγουδιστής στα ακουστικά του (πιθανώς compression και λίγο βάθος) δεν έχει να κάνει με το τι γράφεται.

 

Εξάλλου, ακόμα και "τότε", στην αναλογική εποχή  ;D, μιας και ανέφερες ότι χρησιμοποιείς αναλογική κονσόλα, εύκολα θα μπορούσες να κάνεις bounce ένα dry track, χρησιμοποιώντας  pre effects, σε ένα άλλο. Καλά, σε ένα DAW δεν το συζητάμε καν, αστείο πράγμα... ούτε βέβαια για τα post effects.

 

Ελπίζω να μη σε παίρνει από κάτω με τέτοια σχόλια, γιατί η κατάσταση δεν είναι και τραγική. Την περίπτωση remix δες την εξάλλου και σαν μια ευκαιρία να επαναπροσδιορίσεις και μουσικά/καλλιτεχνικά το τελικό "προϊόν".  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτσε... τα μεμονωμένα κανάλια τα έχει "κάψει" με outboard εφφέ? Ας πούμε τα φωνητικά είναι ήδη κομπρεσσαρισμένα με hardware "φέτα"?

 

Ελπίζω να μη σε παίρνει από κάτω με τέτοια σχόλια, γιατί η κατάσταση δεν είναι και τραγική. Την περίπτωση remix δες την εξάλλου και σαν μια ευκαιρία να επαναπροσδιορίσεις και μουσικά/καλλιτεχνικά το τελικό "προϊόν".  ;)

 

 

 

Οι κιθαρες δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ compression.O marshall ουτως η αλλως βγαζει αρκετο ''self compression'' στα gain καναλια του...απλα πηρα ενα καλο σε ενταση σημα κοβοντας λιγο τα μπασα ΑΝ επαιζα σε κανενα κομματι με muting(Heavy kουφιες  :P)

 

Φωνες και μπασο περνανε μεσω μιας TL-AUDIO και φευγουν κομπρεσσαρισμενα.

Με την φωνη δεν γινοταν αλλιως αφου..γκαριζουμε ασχημα μιλαμε.. :o

ΗχοΓραφω καπως παραδοξα ξερεις..θα τα πουμε καποια στιγμη αν βολεψει...

Tεσπα..δε νομιζω να παω ποτε για μαστερινγκ...

 

Μην ανησυχεις δεν με παιρνει απο κατω καθολου..γνωμες θελω...αν ηταν θα τ ακουγα μονος,θα λεγα ''καλο ειναι'' και θα αυτο'ι'κανοποιουμουν... ;)

Ασε που οι αυστηρες γνωμες ειναι παντα γονιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ compression.O marshall ουτως η αλλως βγαζει αρκετο ''self compression'' στα gain καναλια του...απλα πηρα ενα καλο σε ενταση σημα κοβοντας λιγο τα μπασα ΑΝ επαιζα σε κανενα κομματι με muting(Heavy kουφιες  :P)

 

Φωνες και μπασο περνανε μεσω μιας TL-AUDIO και φευγουν κομπρεσσαρισμενα.

Με την φωνη δεν γινοταν αλλιως αφου..γκαριζουμε ασχημα μιλαμε.. :o

ΗχοΓραφω καπως παραδοξα ξερεις..θα τα πουμε καποια στιγμη αν βολεψει...

Tεσπα..δε νομιζω να παω ποτε για μαστερινγκ...

 

Μην ανησυχεις δεν με παιρνει απο κατω καθολου..γνωμες θελω...αν ηταν θα τ ακουγα μονος,θα λεγα ''καλο ειναι'' και θα αυτο'ι'κανοποιουμουν... ;)

Ασε που οι αυστηρες γνωμες ειναι παντα γονιμες..

 

Σώπα βρε, τι αυστηρές γνώμες... τα κομμάτια μια χαρά ακούγονται, σε επίπεδο mp3, και όλοι καταλαβαίνουν "τι θέλεις να πεις". Όσο για το mastering και μια επαγγελματική μίξη, ποτέ μη λες ποτέ! Εγώ σου βάζω στοίχημα δημοσίως (μπύρες στην παραλία στο Παλιό  :P) ότι θα τα κάνεις πιο σύντομα απ'ότι νομίζεις!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώπα βρε, τι αυστηρές γνώμες... τα κομμάτια μια χαρά ακούγονται, σε επίπεδο mp3, και όλοι καταλαβαίνουν "τι θέλεις να πεις". Όσο για το mastering και μια επαγγελματική μίξη, ποτέ μη λες ποτέ! Εγώ σου βάζω στοίχημα δημοσίως (μπύρες στην παραλία στο Παλιό  :P) ότι θα τα κάνεις πιο σύντομα απ'ότι νομίζεις!

 

;) ;) ;) Αμε!!!

 

Η αληθεια ειναι οτι εχει αρχισει να με τρωει λιγο η ιδεα..αλλα θελει και φραγκακια..

Με π@%$ες αυγα δε βαφονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλαμβανω χωρο για video clips.(με νοτιο ανεμο εχουμε κατι κυματα που και στο εβερεστ θα ψαρευεις τσιπουρες) ;) Αλλα θελει ψαροκαλαμο αλα στρατ και οχι lp;D ;D ;D ;D ;D

ΥΓ την αποψη μοθ τη ξερεις, αλλα ενα χω να πω επειδη χαθηκαμε.

Που τη βρηκες τη φωναρα ρε μαγκα?το λεει η ψυχουλα της.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο ρεφραίν, θα ακουστεί λίγο μ@λ@κία αυτό που θα πω αλλά έτσι το άκουσα, μου φερε κάτι από Swing Out Sisters, Lisa Stansfield or something. Είναι λίγο 80s ποπ η μελωδία σε αντιδιαστολή με το ροκ του κομματιού. Πολύ ωραίο.

Λοιπόν εμένα μου θύμισαν περισσότερο τους Mother's Finest. Και η Αρετή όταν λέει το Live until you die μου φέρνει στον Coverdale. Kαι μη μου πείτε ότι το σκληρό ριφ δεν σας πάει προς Whitesnake?

Άλλο ένα +. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παραπάνω να προσθέσω τώρα εγώ... τα έγραψαν όλα οι υπόλοιποι ...Από μένα συγχαρητήρια και στους δυο ( μου θύμισε κι εμένα Lisa Stansfield η Αρετή :)) Πολύ χαίρομαι όταν ακούω να συμμετέχουν τόσο ωραίες γυναικείες φωνές :D. Ξαναμπράβο και για το σεμνό χαρακτήρα σου Σταύρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου