Προς το περιεχόμενο

''Live until you die..''


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω..

Σπυρο,greg+9,Ιγνατιε,Νικολας,Κοrgius...

Ρε παιδια..πειτε μου κατι αν εχετε χρονο κ διαθεση..

Δεν ειναι λιγο παραμορφωμενο-μπουκωμενο?

Οχι τιποτα αλλο..να μην ξαναμιξαρω...

(το κανω χειροκινητα σε αναλογικη κονσολα βλεπεις..ααχ καταραμενο automation)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Σταύρο: Δεν πήγα στούντιο σήμερα, και έτσι δε μπορώ να ακούσω από σοβαρά ηχεία. Μόλις μπορέσω θα σου πω τι καταλαβαίνω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ρωτας εμας..μιξαρε το οπως εσυ επιθυμεις..ακουσε το στα μονιτορ σου...στο αμαξι...σε ηχοσυστημα φιλου...και ολα οκ!

προσωπικη σου δουλεια ειναι...προσεγμενη ειναι..ευηχη ειναι....και οπως βλεπεις...απεκτησες και κοινο...

Προχωρα!

 

αλλωστε οταν ολοκληρωθει..(cd ή βινυλιο)..θα περασει κι απο αλλες κονσολες.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω..

Σπυρο,greg+9,Ιγνατιε,Νικολας,Κοrgius...

Ρε παιδια..πειτε μου κατι αν εχετε χρονο κ διαθεση..

Δεν ειναι λιγο παραμορφωμενο-μπουκωμενο?

Οχι τιποτα αλλο..να μην ξαναμιξαρω...

(το κανω χειροκινητα σε αναλογικη κονσολα βλεπεις..ααχ καταραμενο automation)

 

Να πω εγώ ντροπαλά μέχρι να πάει στο στούντιο του ο Νικόλας και ακούσεις ολοκληρωμένη άποψη..."μπουκώνει" λιγάκι όπως λες εξαιτίας του μπάσου, το έχεις κομπρεσσάρει? Ίσως να δοκίμαζες να κόψεις λίγο τις συχνότητες <100-150 Ηz, και ΙΣΩΣ να το χαμήλωνες λιγάκι? Εν τέλει βέβαια, είναι και θέμα γούστου! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο: Δεν πήγα στούντιο σήμερα, και έτσι δε μπορώ να ακούσω από σοβαρά ηχεία. Μόλις μπορέσω θα σου πω τι καταλαβαίνω. :)

 

Σ ευχαριστω Νικολας!

Θα περιμενω το πορισμα σου με ενδιαφερον μιας και θα τ ακουσεις και στο στουντιο.

 

Korgius:Καλη αποψη κι αυτη αλλα νομιζω οτι στο θεμα ''ηχος'' υπαρχει και μια αντικειμενικοτητα που εμεις που προσπαθουμε να τα κανουμε ολα(παιχτες-τραγουδιστες-παραγωγοι-ηχοληπτες)καπου θολωνουμε,κουραζομαστε και δεν μπορουμε παντα να τη δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εγώ ντροπαλά μέχρι να πάει στο στούντιο του ο Νικόλας και ακούσεις ολοκληρωμένη άποψη..."μπουκώνει" λιγάκι όπως λες εξαιτίας του μπάσου, το έχεις κομπρεσσάρει? Ίσως να δοκίμαζες να κόψεις λίγο τις συχνότητες <100-150 Ηz, και ΙΣΩΣ να το χαμήλωνες λιγάκι? Εν τέλει βέβαια, είναι και θέμα γούστου! ;)

 

Θενκσ Σπυρο!

Εχεις δικιο...

Ναι ειναι κομπρεσσαρισμενο...

Οπως λες,θελει χαμηλωμα ΟΛΟ το μαστερ μιξ. :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκσ Σπυρο!

Εχεις δικιο...

Ναι ειναι κομπρεσσαρισμενο...

Οπως λες,θελει χαμηλωμα ΟΛΟ το μαστερ μιξ. :-\

 

 

Βασικά, εννοούσα μόνο το μπάσο! Το κομμάτι το έβαλα και το άκουγα δυνατά από ακούστικα τα οποία έχουν λίγο presence παραπάνω στις πιο μπάσες συχνότητες...(γιαυτό και το "ΙΣΩΣ" ;D ). Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει το master mix level!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε .wav ξεπερναει το οριο του site ετσι?

 

Ναι...και αναγκαστηκα να το κανω mp3 στα 160 Kbps...

Θα περιμενω το πορισμα σου korgius!

 

Σπυρο δεν ξερω..εχω θολωσει λιγο τοσες μερες στα μιξαρισματα..ξερεις εσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελείως υποκειμενική γνώμη, για τις μίξεις σου γενικότερα:

 

Από τη στιγμή που, φαντάζομαι, δεν έχουν περάσει mastering, προσπάθησε να τους δώσεις λίγο "αέρα" στο master, ώστε να μην γίνεται σώνει και καλά "ραδιοφωνικό" το mix. Καλύτερα δηλαδή να έχεις ένα λιγώτερο "τσακίζω κόκκαλα"  :P mix, αλλά με δυναμικές και να αφήσεις στο mastering να κάνει τη δουλειά (ίσως και με διαφορετικές μίξεις, για ραδιόφωνο, CD, κλπ).

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι Σταύρο και αν έχεις ακούσει παλιά hard rock βινύλια, αλλά (επαναλαμβάνω, υποκειμενική γνώμη) ίσως θα έπρεπε να στοχεύεις σε έναν τέτοιο ήχο στις μίξεις που κάνεις εσύ. Η "τσίτα" είναι εύκολο να προστεθεί στο master, δύσκολο δε να αφαιρεθεί.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου