Προς το περιεχόμενο

Που παρουσιαζεσαι???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παρουσιάστηκα στην Σπάρτη τον Νοέμβριο του 2005, στο ΚΕΕΜ. Το Σώμα Εφοδιασμού Μεταφορών είναι όπως λέει Σώμα και όχι Όπλο. Τι σημαίνει αυτό; Ότι 8 στις 10 θα περάσεις καλύτερα απ' ότι να πήγαινες τεθωρακισμένα, πυροβολικό ή πεζικάριος. Πολύ απλά γιατί στις μονάδες, οι φαντάροι κάνουν περιφεριακές δουλειές. Εγώ έκανα σκοπιά και εστιατόρια στο Κουφόβουνο Διδυμοτείχου ή σκοπιά και φούρνους όταν ήμουν στο Καποτά στο αρτοποιείο.

Επίσης στο κέντρο, όταν πέρασε ένας γαλονάς με έναν φαντάρο και ρωτάγανε "ποιος ξέρει να παίζει μουσική", σήκωσα το χέρι μου και είπα "εγώ, ξέρω να παίζω κρουστά". Ούτε μπάσο, ούτε κιθάρα, ούτε τραγούδι, αυτά που πραγματικά ήξερα. Κρουστά και μπήκα στην μπάντα να παίζω εμβατήρια. Έτσι κάπως, με πολλές πρόβες και εξόδους πέρασε η βασική.

Μετά σκοπιά, εστιατόρια, σκοπιά, ύπνο και πάει λέγοντας.

Στην 12μηνη θητεία της εποχής, εγώ έκανα 9 μήνες ως προστάτης. Μπορώ να πω ότι η σκοπιά ήταν ξεκούραση, ηρεμία και ώρα για μουσική, σκέψη και πάει λέγοντας. Κατά τα άλλα η θητεία είναι μια τρύπα στη ζωή του άντρα. Αποκόπτεται από επαγγελματικές επιλογές, βγαίνει από τον ρυθμό του και τα λοιπά και τα λοιπά.

Τι μένει; 2-3 άνθρωποι που γνωρίζει και αξίζουν. 4-5 αστείες αναμνήσεις, 1-2 τόποι που πιθανά να μην έβλεπε.

Λίγες συμβουλές για οποιονδήποτε που πάει να υπηρετήσει την "μαμά πατρίδα". Να μην γίνεται η αιτία που χώνονται οι συνάδελφοι του φαντάροι, να μην φαίνετε πολύ στα μάτια των μονιμάδων και να μην του μπει ποτέ η ιδέα ότι είναι κάτι παραπάνω από ένας δωρεάν εργάτης για τα μερεμέτια του ελληνικού στρατού. Και για όσους πάνε έφεδροι, επειδή το έζησα κι αυτό, να δω έφεδρο αξιωματικό να ρίχνει φυλακή σε φαντάρο οπλίτη που παρουσιάστηκαν μαζί, ότι και ο έφεδρος αξιωματικός είναι ένας αναλώσιμος φαντάρος και τίποτα ανώτερο από τους υπόλοιπους φαντάρους.

Αυτά και καλό υπόλοιπο σε όσους παρουσιάζονται.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλά τα είπες Παπαλάμπραινά μου (Και πιθανότατα έχεις και το πιό κλασμένο nick στην ιστορία, σε πάω). 8)

 

Εκ μέρους της 297, της πιό κακομαθημένης σειράς που είδε ποτέ ο στρατός...μέχρι την επόμενη. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Εγώ παρουσιάστηκα στην Σπάρτη τον Νοέμβριο του 2005, στο ΚΕΕΜ. Το Σώμα Εφοδιασμού Μεταφορών είναι όπως λέει Σώμα και όχι Όπλο. Τι σημαίνει αυτό; Ότι 8 στις 10 θα περάσεις καλύτερα απ' ότι να πήγαινες τεθωρακισμένα, πυροβολικό ή πεζικάριος. Πολύ απλά γιατί στις μονάδες, οι φαντάροι κάνουν περιφεριακές δουλειές. Εγώ έκανα σκοπιά και εστιατόρια στο Κουφόβουνο Διδυμοτείχου ή σκοπιά και φούρνους όταν ήμουν στο Καποτά στο αρτοποιείο....

 

Τι μου θυμίζεις....

Εγώ φίλε γνωρίζω και τους δύο κόσμους.... Παρουσιάστηκα Σπάρτη τον Μάιο του 2004 στο ΚΕΕΜ. Όλα μέλι γάλα. Και γααααα ... μπιμπ τα στρατόπεδα!!! Όλα τα ωραία κρατούν λίγο όμως!!!! Μετά την πρώτη άδεια ορκωμοσίας, μπαίνοντας ξανά στο ΚΕΕΜ μας μαζεψαν στον 2ο λόχο του 2ου τάγματος (άχρηστη πληροφορία....) και μας ανακοίνωσαν τις μετατάξεις.... Μάντεψε....  :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

 

Δόκιμος Τεθωρακισμένων Αυλώνα..... Φίλε μάυρη μαυρίλα πλάκωσε!! Η μέρα με την νύχτα.... Μερικούς μήνες μετά βρήκα σειρούλες που είχαν παραμείνει στα ΣΕΜ, τόσο στο Κουφόβουνο, αφού έμενα Διδυμότειχο, όσο και αργότερα στου Καποτά από όπου προμηθευόμασταν ψωμί στον Αυλώνα....

 

Τι να λέμε, τα παληκάρια είχαν περάσει ζωάρα...  Ειδικά η Σπάρτη είναι από τα καλύτερα στρατόπεδα... ;D ;D Ο φίλος που παρουσιάστηκε τον Αύγουστο λογικά θα πέρασε φίνα....

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια. Αλλοίμονο. Να μην παίζουμε κάτι μετά την εκπαίδευση μέσα στο θάλαμο των βρωμοποδαρέων; Και στην επιθεώρηση την βάζεις ................. που;

Αν έχεις και ντραμς, πάρτη. Θα στριμωχτεί λίγο ο Δοίκας αλλά θα τη χωρέσεις στο γραφείο του.

Από την άλλη έτσι που έχουν εξελιχτεί τα πράγματα, μπορεί .......... ποιός ξέρει .........

 

Mε το παραπάνω post μου ρθε φλασια απ το ένδοξο μηχανικον,

πηγαίναμε στα τιμημένα μαγειρεία του Ναυπλίου (ίσως μετά από εκπαίδευση)

και λίγο πριν φτάσουμε σκάει βρόχα, στο υποστεγο ήταν η μπαντα

για προβα, και ο πληκτρας όταν φτάναμε αρχίζει να παίζει eye of the tiger!

σουρίαλ σκηνικό

 

όσο για το αν ειναι καλά καπου ή οχι

αυτό είναι και θέμα καθαρης τύχης ανάλογα

με τους εκάστωτε μονιμάδες/δικοιτάδες κλπ δημόσιους υπαλλήλους

 

έτυχε να περάσω κ από αυλώνα κ ακούγονταν διάφορα (γραφικά και μη) πριν παω,

με λίγο χιούμορ, κάμποση εως πολλή γραψαρχιδινη και σχετικά καλό κόσμο

γυρω σου (και οχι ξιπασμένους κομπλεξικούς που κανουν κλίκες) περνάει

πιο καλα ο χρόνος

 

γι' αυτους που λεν ότι τι ειν 9 μηνες μπρος σε 18, 32, κ 10ετιες ξερω γω

που καναν οι παπούδες μας σε πολυ χειρότερες συνθήκες,

για μένα είναι αρκετά εως πολυ υποκειμενική άποψη, ειδικά απ τη

στιγμη που οι σημερινοι νέοι στην πλειοψηφία τους(θελω να πιστεύω) δεν καταναλώνουν αμάσητο το παραμύθι σχετικά με μαμαδες πατριδες, εχθρών εξ' ανατολας, δυσμας και απ οπου αλλού φανταστούμε ή μας υπαγορέψει ο κάθε gun dealer, και έχουν 10 φορες παραπάνω επιγνωση την ματαιότητα του όλου concept.

Kαι γω κατασκήνωση έλεγα πριν μπω, αλλά όπως και να το κάνεις δεν είν ωραίο

πράμα να σαι πακιστανός του ελληνικού δημοσίου 2000 κ πλεον χρόνια μετα Χριστον

βλέποντας καταστάσεις και νοοτροπίες 1930, σαπιλα, κοροιδια και άλλα καλά του ΕΣ,

μπορεί να ναι λιγότερος χρονος, παραμένει χαμενος και κακως αξιοποιημένος,

ειδικά με τις συνθηκες (οικονομικες κυριως) που επικρατούν σήμερα, που ειν αρκετα

χειρότερα από παλιότερα, μεγάλη τροχοπέδη στην επαγγελματική σταδιοδρομία...

 

δε νομίζω ότι μαθαίνεις και πολλά(παλιοτερα κάτι ψιλα μάθαινες), εκτός κ αν πας 18,

αλλά και πάλι με λάθος τρόπο τα μαθαίνεις, και τ' όλο συστημα διαιωνίζει

επικίνδυνα τον λαμογισμο

 

θέμα λουφα: ότι σας δυσαρεστεί αποφυγετε το, αλλά καλό είναι να κάνετε και κάτι που και που για να περνάει η ώρα και μην πηζει ο εγκέφαλος και χώνετε κόσμο 24/7, με μέτρο λοιπόν :)

έτυχε να χω ένα τυπα μαστερ λουφαδόρο στη μονάδα, οχι απλό μαστερ ΓΚΡΑΝΤ μαστερ,

η ενσάρκωση του φιδιού κυριολεκτικά, χέλι κροταλιας μπλάκ μαμπα κλπ, αλλά απ την απόλυτη απραξία δεν μπορώ να πω οτι είχε και την καλύτερη διάθεση

 

για το θέμα βυσματος, αν έχεις βυσμα διάβενε (αρκει να μη σε κρεμάσει :P & φας ξενερα), αμα δεν είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει μην ασχοληθείς καν,

υπάρχουν βέβαια πάντα περιπτώσεις αβυσματικές που με δόση τύχης περάσαν

καλά σχετικά και βρέθηκαν σε βυσματικές θέσεις/καταστάσεις

 

anyway θυμάμαι ναυπλιο που μας μίλαγε ο big chief του στρατοπέδου κ μας

έλεγε να μην παίρνουμε και τις γιαγιάδες μας τηλέφωνο  ;D για καλύτερη μεταχειρηση,

επίσης θυμάμαι και το μπλάνκο που έπεφτε στις υπηρεσίες μετά από τηλεφωνήματα

με σήμα καμπάνα, τέτοια καλά έμαθα αργότερα είχε και στις διαβιβάσεις στην

ωραία Καλαμάτα αν ενθυμούμαι καλως, αργότερα στη μονάδα είχε σήμα που*ανα  :D

 

μην ξενερώνετε όσοι ακούτε πυροβολικά και μην ενθουσιάζεστε όσοι ακούτε

μηχανικό, είναι ρευστη η υπόθεση, αμα μπορείτε να μάθετε πραγματα inside information για το που θα πάτε λίγο καιρό πριν πάτε, καλό είναι, θα σας βοηθήσει να προσαρμοστείτε καλύτερα

 

καληνύχτα Ελλάδα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου