Προς το περιεχόμενο

αλλαγή ταστιέρας σε ακουστική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά παιδιά,

 

έχω αυτήν την κιθάρα

 

http://www.martinguitar.com/guitars/choosing/guitars.php?p=i&m=000X1RGT

 

και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Έχω σκοπό να αλλάξω το κόκκαλο σύντομα και μου πέρασε απο το μυαλό να αλλάξω και ταστίερα. Θα της ταίριαζε μια έβενος και πιστεύω πως θα απογειωνόταν ο ήχος . τι λέτε? αξίζει τον κόπο? δεν έχω σκοπό να την πουλήσω ή να την αλλάξω, θέλω να την κάνω όσο το δυνατών γίνεται καλύτερη!!!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά είναι σαν να θες να πάρεις ένα φθηνό entry level αμάξι μιας ακριβής εταιρείας και να θες να αλλάξεις το τιμόνι για να "απογειωθεί" η οδηγική του συμπεριφορά.  :P

 

Γνώμη μου, αλλά μην πειράζεις την ταστιέρα. Κόκκαλο it's ok...  ;)

Μusic is food for the soul!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πιστεύω πως θα απογειωνόταν ο ήχος . τι λέτε?

 

οτι κανεις λαθος,αν ηταν να απογειωοταν ο ηχος απο μια φλυδα ξυλου παχους λιγων χιλιοστων ολοι θα ειχαμε κιθαρες αεροπλανα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι κανεις λαθος,αν ηταν να απογειωοταν ο ηχος απο μια φλυδα ξυλου παχους λιγων χιλιοστων ολοι θα ειχαμε κιθαρες αεροπλανα..... ;D

 

Περπει να ερθεις απο Talkbass μια βολτα εσυ. Ηταν τις προαλλες καποιος luthier/tech που ισχυριζοταν πως 9 στα 10 μπρατσα της Warmoth ακουγονται ψοφια και για αυτο φταιει το ξυλο του fretboard. Λεει μαλιστα οτι τη σημασια των ξυλων την ειχε συζητησει καμποσες φορες με τον Leo Fender... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περπει να ερθεις απο Talkbass μια βολτα εσυ. Ηταν τις προαλλες καποιος luthier/tech που ισχυριζοταν πως 9 στα 10 μπρατσα της Warmoth ακουγονται ψοφια και για αυτο φταιει το ξυλο του fretboard. Λεει μαλιστα οτι τη σημασια των ξυλων την ειχε συζητησει καμποσες φορες με τον Leo Fender... ;D

 

θα εχει καπνισει ΠΟΛΥ πραμα τα παλικαρι στα νιατα του..... ;D

 

στην ακουστικη κιθαρα εξω απο τη πλακα εχει σημασια η ταστιερα (μια εβενινη ταστιερα θα δωσει εναν πιο πριμο ηχο λογω σκληροτητας,οχι βεβαια πως αυτο ειναι καλυτερο σωνει και καλα,υπαρχουν απιστευτες ακουστικες κιθαρες με rw) ,αλλα σε ηλεκτρικο οργανο και μαλιστα..ΜΠΑΣΟ ...μη τρελλαθουμε κι ολας..... ;D

 

πως 9 στα 10 μπρατσα της Warmoth ακουγονται ψοφια

 

εχω ενα μπρατσο  Warmoth στο σπιτι μου και προσπαθω εδω και..ωρα να το...ακουσω αλλα δεν ακουω...τιποτις... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα μπρατσο  Warmoth στο σπιτι μου και προσπαθω εδω και..ωρα να το...ακουσω αλλα δεν ακουω...τιποτις... ;D ;D

 

Φίλοσ. Μου φαίνεται δεν νοιώθεις τι λέμε. Δεν μπορείς να το ακούσεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΟΦΙΟ!

 

8)

 

thanks για τις απαντήσεις παιδιά, θα αλλάξω το κόκκαλο απλά!!!

 

Φίλε μου, το nut της κιθάρας σου είναι Corian, που έχει πολύ καλές ακουστικές ιδιότητες, και εν'πάσει περιπτώσει, παρόμοιες με του κόκκαλου. Το δε saddle είναι tusq.

 

Αν θέλεις να τ'αλλάξεις για λόγους πειραματισμού, προχώρα, σίγουρα πάντως αν δεις διαφορά θα είναι από την ποιότητα του "κοψίματος" του nut, για τις χορδές που χρησιμοποιείς (11άρες, 12άρες, κ.ο.κ).

 

Θα πρότεινα κατά βάση ένα πολύ καλό setup (αν δεν έχεις κάνει), που θα φέρει την κιθάρα και παιχτικά στα μέτρα σου ακριβώς, και, κυρίως, να αλλάζεις τις χορδές συχνά. Θα ήμουν πλούσιος αν μου έδιναν 5 ευρώ για κάθε φορά που άκουγα το "η ακουστική μου ακούγεται ψόφια, μάλλον πρέπει να πάρω καλύτερη!", και είχαν να αλλάξουν χορδές τρεις μήνες.  ::)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοσ. Μου φαίνεται δεν νοιώθεις τι λέμε. Δεν μπορείς να το ακούσεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΟΦΙΟ!

 

8)

 

Φίλε μου, το nut της κιθάρας σου είναι Corian, που έχει πολύ καλές ακουστικές ιδιότητες, και εν'πάσει περιπτώσει, παρόμοιες με του κόκκαλου. Το δε saddle είναι tusq.

 

Αν θέλεις να τ'αλλάξεις για λόγους πειραματισμού, προχώρα, σίγουρα πάντως αν δεις διαφορά θα είναι από την ποιότητα του "κοψίματος" του nut, για τις χορδές που χρησιμοποιείς (11άρες, 12άρες, κ.ο.κ).

 

Ακριβώς, η σωστή έκφραση είναι '' θέλω να κόψω ένα κόκκαλο στα μέτρα της κιθάρας μου, για τις χορδές που βάζω δηλαδή.

 

 

Θα πρότεινα κατά βάση ένα πολύ καλό setup (αν δεν έχεις κάνει), που θα φέρει την κιθάρα και παιχτικά στα μέτρα σου ακριβώς, και, κυρίως, να αλλάζεις τις χορδές συχνά. Θα ήμουν πλούσιος αν μου έδιναν 5 ευρώ για κάθε φορά που άκουγα το "η ακουστική μου ακούγεται ψόφια, μάλλον πρέπει να πάρω καλύτερη!", και είχαν να αλλάξουν χορδές τρεις μήνες.  ::)

 

έκανα setup πριν έναμιση μήνα και αλλάζω χορδές κάθε ένα μήνα τουλαχιστον γιατι παίζω καθημερινά και πολύ, και είναι η κιθάρα που χρησιμοποιώ στα live. Δέν είπα οτι δέν μου αρέσει ο ήχος της κιθάρας μου πάντως. Απλά αναρωτιέμαι, μιά και το υλικό της ταστιέρας δεν είναι ακριβώς ξύλο αλλά συνθετικό υλικό (Black Richlite), κατά πόσο θα άξιζε τον κόπο να κάνω αυτή τη μετατροπή. :)

 

Απο ότι φαίνεται, δεν αξίζει τον κόπο...

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου