Προς το περιεχόμενο

αλλαγή ταστιέρας σε ακουστική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά αναρωτιέμαι, μιά και το υλικό της ταστιέρας δεν είναι ακριβώς ξύλο αλλά συνθετικό υλικό (Black Richlite), κατά πόσο θα άξιζε τον κόπο να κάνω αυτή τη μετατροπή. :)

 

Απο ότι φαίνεται, δεν αξίζει τον κόπο...

 

Η Martin έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια από χρόνια, για εναλλακτικά υλικά οργανοποιίας. Ό,τι και να σου πουν διάφοροι "παραδοσιακοί" οργανοποιοί, αυτό είναι μια σωστή τάση.

 

Εξάλλου, ακριβώς επειδή είναι συνθετικό υλικό, μπορεί ο κατασκευαστής να ελέγξει όλες τις παραμέτρους του, π.χ. την πυκνότητά του, αλλά και να το κάνει πλήρως ομοιογενές (πράγμα που μπορεί να μην ισχύει στο φυσικό ξύλο). Επομένως γλυτώνεις και από κάποια παραδοσιακά προβλήματα, π.χ. dead notes.

 

Και στις ηλεκτρικές ισχύει: Ταστιέρες με συνθετικό υλικό χρησιμοποιεί για παράδειγμα η Hagstrom, και έχει πετύχει απόδοση όπως με τον έβενο, αλλά με πλήρη ομοιογένεια. Η δε Flaxwood φτιάχνει ΟΛΟΚΛΗΡΗ την κιθάρα από συνθετικό υλικό.

 

Απλά μη σε ανησυχεί, ειδικά από τη στιγμή που σου αρέσει η κιθάρα σου.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αλλάζω χορδές κάθε ένα μήνα τουλαχιστον

 

Ε,πως να μην ειναι ψοφια,οι χορδες τις ακουστικης μετα απο 5-6 ωρες παιξιματος ειναι για ΠΕΤΑΜΑ.

 

Ακριβώς, η σωστή έκφραση είναι '' θέλω να κόψω ένα κόκκαλο στα μέτρα της κιθάρας μου, για τις χορδές που βάζω δηλαδή.

 

Γιατι?

 

Το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ nut που εχει η κιθαρα σου σου δημιουργει καποια προβληματα (δηλ.ξεκουρδισμα,τριξιματα κτλ)?

 

Ακομα και με "τρελλα" μεγεθη χορδων να παιζεις μπορεις ανετα να πειραξεις τα αυλακια του,αληθεια με τι μεγεθος χορδων παιζεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,πως να μην ειναι ψοφια,οι χορδες τις ακουστικης μετα απο 5-6 ωρες παιξιματος ειναι για ΠΕΤΑΜΑ.

 

κατ'αρχήν, εγώ δεν είπα οτι η κιθάρα είναι ψόφια. Αλλά και έτσι να ήταν δεν θα άλλαζα χορδές κάθε 2 μέρες...

 

Το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ nut που εχει η κιθαρα σου σου δημιουργει καποια προβληματα (δηλ.ξεκουρδισμα,τριξιματα κτλ)?

 

Ακομα και με "τρελλα" μεγεθη χορδων να παιζεις μπορεις ανετα να πειραξεις τα αυλακια του,αληθεια με τι μεγεθος χορδων παιζεις?

 

11άρες έχω αυτός που την πήρα μου απαγόρεψε δια ροπάλου να βάλω 12άρες (που θέλω) γιατι το κόκκαλο είναι κομμένο για 10ρες αλλά και επειδή μπορεί να χαλάσω την κιθάρα. Εγώ θα την κάνω πάντως την δοκιμή. Ξεκουρδίσματα δεν έχω, ούτε πρόβλημα με το action

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11άρες έχω αυτός που την πήρα μου απαγόρεψε δια ροπάλου να βάλω 12άρες (που θέλω) γιατι το κόκκαλο είναι κομμένο για 10ρες αλλά και επειδή μπορεί να χαλάσω την κιθάρα. Εγώ θα την κάνω πάντως την δοκιμή. Ξεκουρδίσματα δεν έχω, ούτε πρόβλημα με το action

 

Πηγαινε τη κιθαρα σου σε εναν καλο μαστορα να την σεταρει σωστα για 12αρες,οι 11αρες ειναι "λιγες" για σοβαρο ακουστικο ηχο,θα σου κοψει και το nut σωστα (δεν χρειαζεται να το αλλαξει) και θα εισαι μια χαρα.

 

κατ'αρχήν, εγώ δεν είπα οτι η κιθάρα είναι ψόφια. Αλλά και έτσι να ήταν δεν θα άλλαζα χορδές κάθε 2 μέρες...

 

τοτε no harm done,παντως αν θες πραγματικα τον καλυτερο δυνατο ηχο σε ακουστικη κιθαρα πρεπει να αλλαζεις πολυ συχνα χορδες (και πολυ συχνα δυστυχως δεν ειναι καθε μηνα...)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε τη κιθαρα σου σε εναν καλο μαστορα να την σεταρει σωστα για 12αρες,οι 11αρες ειναι "λιγες" για σοβαρο ακουστικο ηχο,θα σου κοψει και το nut σωστα (δεν χρειαζεται να το αλλαξει) και θα εισαι μια χαρα

 

 

πιστεύεις ότι μπορεί να χαλάσουν τα ξύλα, το καπάκι ή το πίσω (που δεν είναι και μασίφ αλλά HPL) απο τις 12ρες? Να φουσκώσει το ξύλο απο την τάση?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαλούσαν έτσι εύκολα οι ακουστικές...

 

Από το παραπάνω λινκ της Μάρτιν, δύο τρια κλικ πιο πέρα.

 

Q: Is it safe to use medium-gauge strings on my scallop braced guitar?

A: Yes it is safe. All of our six-string guitars designed for steel strings have been tested to withstand the tension of a medium gauge string. However, since each top is unique, take note if the top starts to raise abnormally. If this happens, go back to the lighter-gauge strings.

 

http://www.martinguitar.com/strings/faq.html

 

(Οι medium είναι 13άρες)

 

Ως γενική παρατήρηση και χωρίς διάθεση να "σου την πω", όταν κάποιος αγοράζει μια κιθάρα, είναι καλό να διαβάζει πέντε πράγματα για να ξέρει τι παίρνει...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καπάκι ή το πίσω (που δεν είναι και μασίφ αλλά HPL)

 

Αρα ειναι ΠΟΛΥ πιο γερο απο το μασιφ. ;)

 

Οι ακουστικες δεν χαλανε ετσι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου