Προς το περιεχόμενο

μαγνητες για gibson sg special faded


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.ως εδώ αυτός είναι ο εξοπλισμός που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.

 

οποτε με αυτον το εξοπλισμο δεδομενα οτι και να βαλεις σοβαρες διαφορες δεν θα ακουσεις στον ηχο σου...οσο για τον μαρσαλ εξαρταται τι μουσικη παιζεις... εγω ας πουμε που ειμαι μεταλας οι μαρσαλ δεν μου αρεσουν καθολου... πες μας τι μουσικη παιζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η αλήθεια είναι ότι για να δείς μεγάλη διαφορά χρησιμοποιόντας καλό εξοπλισμό όπως hi-end πετάλια και μαγνήτες θές ένα ''καλό'' λαμπάτο ενισχυτή. Απο προσωπική εμπειρία έχω να πώ πως αλλάζοντας τους μαγνήτες στην κιθάρα μου, κατάλαβα μεγάλη διαφορά όταν την έπαιξα στον Laney Lc-15 που είχα σπίτι και όχι σε έναν φτηνιάρη κακής ποιότητας marshall που έπαιζα σε ένα studio που πηγαίναμε τότε  ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, κατάλαβα μεγάλη διαφορά όταν την έπαιξα στον Laney Lc-15 που είχα σπίτι και όχι σε έναν φτηνιάρη κακής ποιότητας marshall που έπαιζα σε ένα studio που πηγαίναμε τότε  ;D

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1 για ενισχυτή...

 

βασικά η σειρά αγορών νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι

α. ενισχυτής  β. κιθάρα γ. μαγνήτες (αν δε σου αρέσουν οι stock) δ. μεγάφωνα (πάλι αν δε σου αρέσουν τα stock).

 

Επίσης η Gibson δεν έβγαλε ποτέ κακούς μαγνήτες. Απλά μπορεί να μην ανταποκρίνονται στο ιδιαίτερο γούστο κάποιων. Περίμενε όμως να τους ακούσεις σε καναν ενισχυτή της προκοπής.

 

Αν επιμένεις να τους αλλάξεις για την εμπειρία (καλή είναι), πές μας τί είναι ακριβώς αυτό που δεν σου αρέσει στο set που φοράει άυτή τη στιγμή η κιθάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας ξεκινήσουμε πρώτα από το είδος της μουσικής που παίζω.κυρίως metal(deftones,tool,korn)τέτοια φάση.μπορεί και λίγο χαλαρότερη..αυτό που θα ήθελα είναι καλύτερα καθαρά και λίγο καλύτερο distortion.γιατί αυτό που έχω δεν με ικανοποιεί και τόσο.1ον γιατί κάθε φόρα σφυρίζει σαν πούτανα η κιθάρα παρόλο που ρυθμίζω και  τα knobs της στο χαμηλότερο volume και το master του ενισχυτή η της κεφαλής που θα έχω την κιθάρα.2ον δεν βγάζει τόσο ωραίο ήχο όσο θα ήθελα για αυτή τη φάση που την θέλω.κ 3ον τα καθαρά είναι απλά ικανοποιητικά εώς ψιλο-fail διότι όταν είχαμε κάνει μπάντα reggae o άλλος κιθαρίστας που είχε ακριβώς την ίδια κιθάρα με διαφορετικούς μαγνήτες όμως έβγαζε ήχο σε gg.ενώ ο δικός μου ήχος δεν ήταν τόσο ικανοποιητικός οσο θα το ήθελα να είναι.με πιάνετε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το σφυριγμα εχω να πω οτι φταει

 

- πολυ γκειν

- καθεσαι απεναντι απο ενυσχητη

- κακης ποιοτητας καλλωδιο ( το πιο πιθανο για μενα ειναι αυτο )

- καποιο προβλημα στην συνδεσμολογια των μαγνητων απο πεσιμο της κιθαρας

 

κατι απο τα παραπανω ευθυνεται για το σφυριγμα...μπορει και συνδυαστικα

 

οσον αφορα την αλλαγη λοιπον και αφου δεν σε επεισα να μην το κανεις εχω να προτεινω οτι για την φαση που το θες οι burstbuckers 1 ,2 ειναι οτι πρεπει... γενικα ειμαι εντελως κατα του να βαλεις αλλη μαρκα περαν των gibson . οχι οτι δεν θα παιζει ωραια με ενα σετ jb-59 ας πουμε που παιζεις οτι θες αλλα μετα προσωπικα παντα σε ψυχολογικο τομεα εμενα με χαλαει... εξαλλου οι burstbuckers ειναι απιστευτη μαγνητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν φταίνε οι μαγνήτες φίλε.IMHO δές τις ρυθμίσεις σου γενικότερα και τσέκαρε μήπως έχεις κάνενα πρόβλημα με τη γείωση της κιθάρας. δεν είναι λογικό να σφρίζει

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

OK λοιπόν. Μπορείς να πάς σε ένα setάκι Seymour Duncan Jazz Neck/JB Bridge που είναι λίγο πιο high-fi υποθέτωντας πάντα ότι η κιθάρα σου ή το set-up σου δεν υποφέρει κάπου αλλού όπως αναφέρουν παραπάνω οι συμφορουμίτες.

 

Πρόσεχε πάντως εκτός από γειώσεις-καλώδια κλπ και τα πολύ "δυνατά" πετάλια στην είσοδο του ενισχυτή, αν χρησιμοποιείς τέτοια.

 

Εναλλακτικά, αν η κιθάρα σου φαίνεται ήδη πολύ bright, σε ένα set Seymour Duncan Pearly Gates Neck / Custom Custom Bridge (είναι λίγο πιο high gain και πιο ζεστοί και dark).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειχα και γω προβλημα με το σφυριγμα και τελικα ΗΤΑΝ τα νικελ καπακια των μαγνητων.Τα εβγαλα και ολα ηταν super.Δοκιμασε τον εξοπλισμο σου με μια αλλη κιθαρα και αν το σφυριγμα ειναι ΜΟΝΟ στη Gibson τοτε ειναι αυτο που σου ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου