Προς το περιεχόμενο

pay 2 play ( η νεα μοδα , υποθετικα ερχομενη στην Ελλαδα)


jose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω να την αφησω..μιας και για μενα για 8 χρονια βιοποριστικο ηταν.

8 λόγοι παραπάνω λοιπόν...... ;)

Η εμπειρία σου και η άποψή σου θα ήταν σημαντική.

 

1. Η εμπειρια σου θα ειναι παραδειγμα για τους αλλους. Οποιος ενδιαφερετε μπορει να μαθει για τον ιδιοκτητη αν σου στελει π.μ

 

2.Ο λογος που προτεινα το βιβλιο ειναι για να εισαι οσο πιο προετοιμασμενος γινεται. Βεβαια αν ειχατε καποιο εγγραφο συμφωνητικο ισως θα μπορουσατε να ξελασπωσετε γιατι δεν θα δεχοταν να το υπογραψει οποτε δεν θα κανατε το live

 

Το κοινο δεν το απασχολει τι συμφωνιες υπαρχουν, θελει απλα να πληρωσει καποια λογικη τιμη για να περασει καλα.

 

Βεβαια η συμπεριφορα του ιδιοκτητη δεν ηταν σωστη αλλα πρεπει να ειστε και εσεις πιο προετοιμασμενοι

 

Νικος

Καλά τα λέει ο Νίκος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Παιδιά μην πολύ τρελαίνεστε ..... με τέτοια θέματα

αν κάποιος δεν έχει τη μουσική για κυρίως επάγγελμα και παίζει σε μπαράκια γιατί γουστάρει και περνάνε όλοι καλά , το μόνο  πράγμα που δεν πρέπει να σκέφτεται ειναι

τα φράγκα .

Προσγειωθείτε γιατι τα λεφτουδάκια μολις αρχίσουν να σκάνε μύτη  οι μπάντες ,αγάπη και η συλλογικότητα των μουσικών αρχίζει να καταρρέει  :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.η καρδουλα μου, η υγεια μου, οι παλιοι συνεργατες, το συνδικατο και το στομαχι μου τους ξερει τους 8 λογους.

2. Ο Νικος μια χαρα τα λεει..και η θεωρια μια χαρα τα λεει..και η πραξη δυστυχως διαφορετικα αλλα μια χαρα τα λεει.

 

Το θεμα διαφοροποιειται οταν εχεις να κανεις με δουλεια και οταν εχεις να κανεις με απλες ζωντανες εμφανισεις συγκροτηματος.

Κυκλοφορουν μπαντες που παιζουν σε μονιμη βαση 20 με 24 λαιβ τον μηνα και ειναι πληρωμενα ολα.

Κυκλοφορουν και μπαντες που παιζουν 2-6 λαιβ το μηνα και ειναι πληρωμενα ολα...απο την τσεπη τους.

Δεν προσθετω στα παραπανω τους μεμονωμενους μουσικους που πανε οπου τους ζητηθει και παιζουν οτι τους ζητηθει.

 

Αλλο η εργασια..αλλο η δουλεια...αλλο η ανιδιοτελης ενασχοληση με το χομπυ.

 

Αυτο ειναι το παιχνιδι..καλο ειναι που συζητειται,καλο ειναι να μαθαινουν οι νεοτεροι ..καλο ειναι να βγαινουν τα απλυτα στη φορα.

 

η Τεχνη τεχνας κατεργαζεται...(καλα το γραψα?)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδιά μην πολύ τρελαίνεστε ..... με τέτοια θέματα

αν κάποιος δεν έχει τη μουσική για κυρίως επάγγελμα και παίζει σε μπαράκια γιατί γουστάρει και περνάνε όλοι καλά , το μόνο  πράγμα που δεν πρέπει να σκέφτεται ειναι

τα φράγκα .

Προσγειωθείτε γιατι τα λεφτουδάκια μολις αρχίσουν να σκάνε μύτη  οι μπάντες ,αγάπη και η συλλογικότητα των μουσικών αρχίζει να καταρρέει  :'( :'( :'(

Θοδωρή αυτή είναι η μία κατηγορία στην οποία εμπίπτω αλλά

α) Δεν είναι όλοι έτσι. Κάποιοι ζούνε ή τέλος πάντων βασίζονται σε αυτά τα έσοδα

β) Κάνουμε πολύ κακό σε αυτούς ποικιλοτρόπως  ;)

 

η Τεχνη Πενία τεχνας κατεργαζεται...(καλα το γραψα?)

Το ίδιο είναι  ;) ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1 συμφωνω. Ισως το παθημα μου να γιναι μαθημα σε εμενα κ η εμπειρια μου να διδαξει αλλους που θελουν να παιξουν εκει κ να βρουν αλλου. Ελπιζω μονο να μην ειναι στο πμ καποιος απ τους ιδιοκτητες προσποιουμενος τον μουσικο . χαχα

Στο 2 διαφωνω. Γιατι για να ισχυσει το συμφωνητικο πρεπει να ειναι προιον εννομης πραξης που σημαινει οτι ο μουσικος δινει δελτιο παροχης υπηρεσιων κ φορολογειται οπως κ το καταστημα, κ ο μαγαζατορας πληρωνει σε καθε μουσικο το μινιμουμ που προβλεπεται απο τη νομιμη συμβαση για τα νυχτοκαματα. Αρα με τη καμια δεν δεχεται κατι τετοιο γιατι θα μπει κατα 90% μεσα. Οποτε τι συμφωνητικα να λεμε κλπ...

 

Ποσο προετοιμασμενοι να ειμαστε? Τι μπορουμε να κανουμε εαν μας εκλεψε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε jose, εγώ σε καταλαβαίνω. Παίζω metal εδώ και χρόνια και η αντιμετώπιση της μπάντας μου εντός της Ελλάδας από τους εκάστοτε μαγαζάτορες (όχι όλους) είναι τουλάχιστον απογοητευτική. Άλλες φορές δεν έχει το μαγαζί εξοπλισμό της προκοπής, άλλες πληρώνεις ακόμα και την μπίρα σου, άλλες δεν παίρνεις τίποτα και όλα μαζί και άλλα πολλά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ξεχνάν πως εσύ θα του φέρεις την πελατεία τους εκείνο το βράδυ. Ακόμα και χάλια να παίξεις, οι φίλοι σου ήρθαν για σένα και όχι για το μαγαζί του. Ο μαγαζάτορας που δεν σέβεται τις μπάντες που παίζουν στο μαγαζί του είναι σαν τις μπάντες που δεν σέβονται το κοινό τους. Χωρίς τον ένα δεν έχει λόγο ύπαρξης ο άλλος.

 

Έξω από την Ελλάδα, αν και η εμπειρία μου δεν είναι μεγάλη, τα πράγματα φαίνονται πολύ πιο διαφορετικά. Ρώμη που έπαιξα πριν λίγο καιρό όχι μόνο ο μαγαζάτορας ήταν εντάξει στο χρηματικό αλλά μας έκανε το τραπέζι στον πάνω όροφο του μαγαζιού του, μας κέρασε πολλά λίτρα αλκοόλ και ο ηχολήπτης ήταν στην ώρα του. Τώρα θα μου πεις και στην Ελλάδα τους ξένους τους προσέχουμε. Εγώ θα πω μόνο πως ξέρω ότι έχουμε γίνει ρόμπα σε αρκετές επώνυμες μπάντες.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο προετοιμασμενοι να ειμαστε? Τι μπορουμε να κανουμε εαν μας εκλεψε?

Καλη συνεχεια με περισσοτερη εμπειρια την επομενη φορα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους κύριους λόγους που συρθήκαμε μέχρι εδώ.

Γιατι είμαστε όλοι λεβέντες Έλληνες που ο λόγος μας, συμβόλαιο.

Απλώς διαφοροποιείται με τις εξελίξεις.... ;)

 

Βρε συ Κώστα, επειδή για μερικούς το ζήτημα είναι σοβαρό (βλ. βιοποριστικό) άσε λίγο τη πλάκα.

 

Δηλαδή? Συμφωνητικό για gigs των 100 ατόμων? ... no man.... τουλάχιστον σε τέτοια θέματα θα παραμείνω ρομαντικός και θα βασιστώ στην καλή διάθεση.

 

Άλλωστε νομίζω ότι οι λεβέντες πηδάμε ο ένας τον άλλο ως επί το πλείστον ενυπόγραφα με συμφωνητικά και υπουργικές αποφάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσα θεματα εχουν ανοιχτει για αυτο το θεμα..

ενα θεμα να ανοιχτει που να λεει ''σκεφτομαστε να βγουμε να παιξουμε..τι να προσεχουμε..που να εστιασουμε...κ.τ.λ.'' (παραδειγμα ειναι ο τιτλος) δεν εχει βγει.Συγγνωμη αν δεν βρηκα στην αναζητηση παλαιοτερο θεμα.

Κατοπιν εορτης βγαινουν ολα.

 

Τα μαγαζια με τα ''μαγαζα'' και οι ιδιοκτητες με τους ''καταστηματαρχες'' εκει θα ναι παντοτε.

 

Ευχομαι σε ολους, να χτυπαει το τηλεφωνο και να σας καλουν να παιζετε..και οχι να πηγαινετε να κλεινετε εσεις την εμφανιση.

 

Ειλικρινα το ευχομαι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ευχομαι σε ολους, να χτυπαει το τηλεφωνο και να σας καλουν να παιζετε..και οχι να πηγαινετε να κλεινετε εσεις την εμφανιση.

 

Ειλικρινα το ευχομαι.

 

Όνειρο Θερινής Νυκτός :) :)

 

αναφέρομαι σε αυτούς που δουλεύουν σαιζόν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου