Προς το περιεχόμενο

Vintage 80's Super Strats Teaser Thread 2


anjelinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να χαίρεστε όλοι τις κούκλες που έχετε φέρει  :)  Δεν έχω ξαναγράψει σε αυτό το tread αλλά πιστέψτε με το παρακολουθώ με αμείωτο ενδιαφέρον.

Κάποιες ερωτήσεις για να το πάμε λίγο παρακάτω.

1) Σε προηγούμενη σελίδα γράψατε ότι για bridge μαγνήτη απο Seymour Duncan κερδίζει ο TB5 hands down γι αυτο το ειδος. Σε μια κιθάρα με ΗSS με τι θα τον συνδυάζετε μπροστα (neck & middle) ? Προτείνετε και Single-coil και Minibucker. Γενικά ότι σας έχει κάτσει καλά στο αυτί για αυτό το είδος, οποιαδήποτε μάρκα.

 

 

 

 

Λοιπν επειδη  εχω hss και εχω τον TB-5 θα σου πω αυτα που εχω δει εγω............μην συνδιασεις ΤΒ-5 με dimarzio αδικος κοπος δεν ταιριαζουν ηχητικα με κανεναν..........εχω δοκιμασει τον fast track 1,chopper,pro track...........με ολους τους συνδιασμους με τον καθεναν να μπαινει middle και neck αλλα δεν εκατσε κανενας................απο ολους αυτους σε περιπτωση που επιμενεις πιο καλος ειναι ο pro track neck........και middle ο fast track-1 ή βαζεις 2    fast track-1 αλλα σου ξανα λεω μην το κανεις ...ο duncan εχει πολυ διαυγεια ενω οι dimarzio οχι .....με αποτελεσμα να μην ταιριαζουν............εγω εβαλα παλι τον ssl-5 middle οπου στη θεση 2 παιζει  με τον tb-5 split και neck θα βαλω τον lil 59 οπου στη θεση 4 θα παιζει split με τον ssl-5 ....για χρηση με τον lil'59 προτεινεται και ο duckbucker MIDDLE αλλα δεν τον εχω ακουσει με τον TB-5 

 

 

 

 

 

ετσι θα εχουμε θεση

1)TB-5

2)TB-5 split,ssl-5

3)ssl-5

4)lil'59 split,ssl-5

5 )lil'59

 

τον ssl-5 τον προτεινε ο duncan μετα απο μειλ μου για χρηση με τον TB-5 εαν εχεις καποιον αλλον duncan για middle δοκιμασε απλα να ειναι λιγο πιο hot απο vintage γιατι θα εχεις διαφορα στο volume.Eιχα βαλει και εναν vintage middle αλλα ειχαμε θεμα στην ενταση.

 

 

 

 

Στην charvel που εχω tb-5 bridge και duncan 59 neck ταιριαζουν απιστευτα....και οταν παιζουν μαζι ειναι τελειοι.Οποτε πιστευω και στην hss διαταξη θα ειναι μια χαρα.Το κακο ειναι οτι κατεληξα να εχω 2 κιθαρες με τους ιδιους μαγνητες......αλλα βαρεθηκα να ψαχνω και να αλλαζω μαγνητες.........αφου αυτοι ταιριζουν ετσι ...ετσι θα γινει..........

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=dcMo0JW7wI8

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 710
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παλιοτερα ειχα συνδιασει πολυ ωραια τον TB5 με Little 59 αλλα και hot rails. Ειδικα με τον δευτερο για τα γουστα μου ηταν σουπερ

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον προλαλησαντα σε παρα πολλα, με μονη διαφορα οτι δεν μου αρεσει κανενας dimarzio, εκτος του super distortion... Δεν λεω οτι δεν ειναι καλοι, απλα στα αυτια μου παντα υπολειπονται του ανταγωνισμου...

Τελικα οι μαγνητες ειναι θεμα 60% γουστου, 20% ξυλων και 20% ενισχυτη, ξερω οτι πολλοι θα αντιδρασουν, αλλα στον ηχο δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα, ειναι σαν τις γυναικες... ξανθες, μελαχρινες, αδυνατες, γεματουλες, κοντες, ψηλες.... διαφορετικα γουστα...

Νομιζω οσο προχωραει η τεχνολογια, τοσο αποπροσανατολιζομαστε ψαχνοντας τον τελειο ηχο που στο τελος χανουμε την ουσια...και εκει που εχεις τα παντα-ολα, σκαει ενας τυπος 15 χρονων με μια squier που δεν εχει ακουσει ποτε καμμια μπαντα και παιζει τις καλτσες του και δεν ξερεις απο που να φυγεις.... ;D ;D

Δεν λεω ειμαι υπερ του ψαξιματος για το holy grail τονε, αλλα απο τοτε που μπλεχτηκα με  ιντερνετια και λοιπα, παιζω ολο και πιο λιγο...

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον προλαλησαντα σε παρα πολλα, με μονη διαφορα οτι δεν μου αρεσει κανενας dimarzio, εκτος του super distortion... Δεν λεω οτι δεν ειναι καλοι, απλα στα αυτια μου παντα υπολειπονται του ανταγωνισμου...

Τελικα οι μαγνητες ειναι θεμα 60% γουστου, 20% ξυλων και 20% ενισχυτη, ξερω οτι πολλοι θα αντιδρασουν, αλλα στον ηχο δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα, ειναι σαν τις γυναικες... ξανθες, μελαχρινες, αδυνατες, γεματουλες, κοντες, ψηλες.... διαφορετικα γουστα...

Νομιζω οσο προχωραει η τεχνολογια, τοσο αποπροσανατολιζομαστε ψαχνοντας τον τελειο ηχο που στο τελος χανουμε την ουσια...και εκει που εχεις τα παντα-ολα, σκαει ενας τυπος 15 χρονων με μια squier που δεν εχει ακουσει ποτε καμμια μπαντα και παιζει τις καλτσες του και δεν ξερεις απο που να φυγεις.... ;D ;D

Δεν λεω ειμαι υπερ του ψαξιματος για το holy grail τονε, αλλα απο τοτε που μπλεχτηκα με  ιντερνετια και λοιπα, παιζω ολο και πιο λιγο...

 

 

+100000000000 σε ολα ειδικα για την αποψη σου για τους dimarzio,και για τον πιτσιρικα με κατι καλτσες τις ποδοσφαιρικες  ;D..............αλλα γενικα συνεχιζω και παιζω απλα τρωω πολλα λεφτα σε ασημαντα τελικα πραγματα................οπως να δοκιμασω ολους σχεδον τους dimarzio ..........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανο(Diablo) πληρωνω για να σε διαβαζω αμα λαχει  :D

 

Ετσι ειναι,πανω κατω συμφωνω κ με τον Αντωνη.

 

Βεβαια δεν υπαρχει ανθρωπος που να ξερει λιγοτερα απο middle & neck μαγνητες εδω μεσα απο'μενα,οποτε αδερφε Aki '82 ακου καλυτερα τα παιδια :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια δεν υπαρχει ανθρωπος που να ξερει λιγοτερα απο middle & neck μαγνητες εδω μεσα απο'μενα,οποτε αδερφε Aki '82 ακου καλυτερα τα παιδια :)

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, αυτο το μαυρο πανω απο τον μαγνητη μου ειναι ΑΛΛΟΣ ΜΑΓΝΗΤΗΣ...?

και πως το επιλεγω? το χτυπαω με την πενα και ειναι...νεκρο.. ::) ::)

help...

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες συμφωνω με ολους αλλα φαντασου diablo οταν μιλαμε για μια silo με τοσο ωραιο μανικι και playability και να μη μπορω να τη χαρω στο maximum λογω των απαραδεκτων κατ εμε "custom" dimarzio που φοραει τοτε μιλαμε σιγουρα για αλλαγη pups γιατι εκει υστερει η κιθαρα . Κατα τα αλλα παιζουμε οσο περισσοτερο μπορουμε και μονοι και σε μπαντες και παει λεγοντας.

Τα σετ που έχω στα υποψιν μου ειναι ένα αυτό που προτεινε ο Αντωνης (το οποιο το συζητουσα συμπτωματικα και με ενα φιλο) η μια παραλλαγη να βαλω τους cool rails

middle και neck. Για τους οποιους btw δεν έχω βρει πουθενα κανένα αξιόπιστο clipακι na τους ακουσω. Πιστεύω λόγω κεραμικών μαγνητών θα θυμίζουν τους cruiser που φοράει η AT300 που έχω στην οποία μου κάθονται καλά στο αυτί.

Thanx guys !  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου