Προς το περιεχόμενο

tascam us-122L - direct monitoring απορια για αμεση αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα πραγματα ειναι απλα.

 

πηρα το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ μοντελο της εν λογω καρτας στο σπιτι για δοκιμη με το λαπτοπ την MARTIN hd28 και ενα shure ksm27 που διαθετω.

 

αμεση εγκατασταση και απροβληματιστη συνεργασια με το sonar 5 producer edition.

 

αυτο που με χαροποιησε ιδιαιτερα ειναι οτι βαζοντας "on" το διακοπτακι που γραφει "DIRECT" , ακουγα το σημα της κιθαρας που προκειται να ηχογραφηθει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την ηδη ηχογραφημενη.

αυτο που με λυπησε - και με ξενερωσε- ειναι οτι το μοντελο της δοκιμης που εχω δανειστει ειναι η US-122 (αυτη με την μπλε λωριδα χρωματος στη μεση) , ενω αυτη που κυκλοφορει τωρα ειναι η US-122 L........στην οποια δεν βλεπω τετοιο διακοπτακι επανω της....

εχει ομως ενα περιστρεφομενο ποτενσιομετρο που αν το γυρισεις τερμα αριστερα ακους αυτο που ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ν ηχογραφησεις , χωρις latency , ενω αν το γυρισεις τερμα δεξια ακους την εξοδο usb του κομπιουτερ με τα ηδη ηχογραφημενα tracks.

λεει βεβαια στα χαρακτηριστικα της "zero latency" αλλα ΟΧΙ direct monitoring , οπως η παλια.

 

τι να κανω? υπαρχει πουθενα κανα κομματι απο την "παλια" US-122?????????

 

ΜΠΟΡΩ να κανω δουλεια με την καινουρια?

ποιος την εχει δουλεψει και ξερει να μου πει εγκυρα??

 

ειμαι στο τελευταιο σταδιο να την παραγγειλω , αλλα θελω απαντηση εγκυρη στο ερωτημα μου.

 

ευχαριστω

 

υ.γ. αν το προβλημα μου δεν λυνεται με την 122L , αλλα λυνεται με την 144 , δεν εχω προβλημα. εχουν ελαχιστη διαφορα στην τιμη.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

;) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν την εχει την καρτουλα αυτη??? ???

αλλη προταση απο m audio με direct monitoring??

 

Την είχα δοκιμάσει εγώ. Νομίζω ότι το ποτενσιόμετρο που ανέφερες, στραμένο εντελώς στη μία θέση, είναι το αντίστοιχο του direct που λες.

 

Αλλά, αν την έχεις στα χέρια σου, ποιο είναι το πρόβλημα στο να αποφασίσεις αν σου κάνει;

 

Η 144 δεν λύνει το "πρόβλημα" που αναφέρεις, απλά έχει το midi.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αποφασισει οτι μου κανει , η "παλια" ομως.

 

ηθελα να σιγουρευτω οτι ισχυει και για την καινουρια 122 L.

 

δηλαδη αν το εχω στραμμενο τερμα αριστερα , θα ακουω και την κιθαρα που παιζω realtime αλλα και τα προηχογραφημενα tracks??

η θα πρεπει να το γυρισω σιγα-σιγα προς τα δεξια , ΑΡΑ θα αρχιζει να μου χτυπαει την πορτα το latency??

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν το εχω στραμμενο τερμα αριστερα , θα ακουω και την κιθαρα που παιζω realtime αλλα και τα προηχογραφημενα tracks??

η θα πρεπει να το γυρισω σιγα-σιγα προς τα δεξια , ΑΡΑ θα αρχιζει να μου χτυπαει την πορτα το latency??

 

Τερμα αριστερα ακους μόνο το σημα της κιθαρας η του μικροφωνου realtime.

Γυρνοντας προς τα δεξια , αρχίζει να πεφτει η ενταση του realtime και να αυξάνεται η ενταση απο την εξοδο του προγραμματος ηχογράφησης (π.χ. cubase)

Έχοντας φτάσει στην μέση έχεις σημα 50-50.

Τερμα δεξια ακους μόνο την εξοδο του προγραμματος ηχογράφησης (π.χ. cubase).

 

Εγω συνηθως το έχω τερμα δεξια και έχω ενεργο το monitor στο κανάλι που ηχογραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα.οπως το φανταστηκα δηλαδη.

 

φιλε Locrian , απο latency τι ακους στο 50-50?? ?? ??

 

(παρεπιπτοντως ποσταρω ενα προχειροτατο mp3 με 2 tracks ακουστικης στην πολλη βιασυνη (και αρκετα λαθακια) που ηχογραφησα μονο και μονο για πειραματικους λογους λειτουργικοτητας της καρτας που εχω δανειστει.)

 

αλλες εμπειριες?

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Locrian , απο latency τι ακους στο 50-50?? ?? ??

 

Κάτι σαν πολύ χαμηλό chorus.

Νομιζω πως θα μπορουσες να το προσομοιωσεις γράφωντας κάτι σε ενα καναλι και να βάλεις ενα delay γυρω στα 18ms στην ρυθμιση normal latency (αν θυμαμαι καλα, θα το δω όταν μπορέσω και θα σου πω ακριβως) που είναι το latency εξοδου. Tο latency είσοδου είναι ρυθμιζόμενο και πέφτει σχεδον 2ms χωρις προβληματα στο PC μου , απλό P4 3Ghz multithread 1GB Ram.

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπισει κάποιο πρόβλημα.

 

Για διάβασε και αυτό http://www.soundonsound.com/sos/jul07/articles/tascamus144us122l.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε spimav_z το ποτενσιομετρο mon mix κανει ακριβως αυτο που ειπε ο Locrian.

Προσωπικά εγω γραφω καθε επομενο κανάλι,ακούγοντας ταυτόχρονα ολα τα προηγούμενα και δεν εχω latency που να γινεται αντιληπτο.(ΑΜD 64 X2 4800+, 2 Gb RAM)

 

Επειδη τυχαίνει να ηχογραφούμε και με το προηγουμενο μοντελο,να σου πω οτι εχω βρει ενα σημείο στο οποίο υστερεί η καινούρια : οταν εχεις συνδεδεμενα ακουστικά,δεν υπαρχει τρόπος να ακούγεται ήχος ΚΑΙ απο το Line out (δλδ πρεπει να τα αποσυνδεσεις) ενω στο προηγούμενο μοντελο γίνεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

φιλε blue , το προβλημα της ταυτοχρονης εξοδου line - headphones , μηπως λυνεται με την us144?

απ οτι βλεπω εχει ξεχωριστα volumes για αυτα τα δυο.

 

οπως μου τα περιγραφετε λεω να κανω την κινηση για την tascam.. ::)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φιλε blue , το προβλημα της ταυτοχρονης εξοδου line - headphones , μηπως λυνεται με την us144?

απ οτι βλεπω εχει ξεχωριστα volumes για αυτα τα δυο.

 

 

ναι,μου φαινεται πολυ λογικο να μην υπαρχει τετοιο θεμα με την 144.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου