Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής Άρνείται Να Παίξει - Πρόβλημα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βιντεοκασσέτες?  :o ;D

Vintage καταστάσεις ;D ;D

 

Έχεις απάντηση στο πμ που μου έστειλες σχετικά με τον ενισχυτή.  :)

Επίσης.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Εντόπισα μία ψυχρή κολληση στον C115 (βλ. σχέδιο) παίζει ρόλο?

 

Τι ερώτηση είναι αυτή ρε;

Περισσότερη ώρα παίρνει να στείλεις το μήνυμα απο το να ξαναζεστάνεις τη κόλληση...  ;D

 

Οπότε και μετά τα τελευταία, το πρόβλημα βρίσκεται στη προενίσχυση.

Κάνε και ενα τελευταίο τσέκ με τον ποδοδιακόπτη για να τσεκάρεις τυχών αλλαγές στον ήχο.

Είναι αρκετά ευάλωτα αυτά τα jacks...

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον ποδοδιακόπτη όπως και τα send-return. Ένα γεφύρωμα στα send-return είναι απαραίτητο να δεις αν έχεις θέμα εκεί.

Αφού, όπως είπαμε, τσεκάρεις τις "μικρές" λυχνίες σου στη θέση V3.

 

 

 

 

By the way, για λυχνίες προτείνω TungSol!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ερώτηση είναι αυτή ρε;

Περισσότερη ώρα παίρνει να στείλεις το μήνυμα απο το να ξαναζεστάνεις τη κόλληση...  ;D

Χαχαχαχα ;D Την έκανα χθές anyway.

Οπότε και μετά τα τελευταία, το πρόβλημα βρίσκεται στη προενίσχυση.

Κάνε και ενα τελευταίο τσέκ με τον ποδοδιακόπτη για να τσεκάρεις τυχών αλλαγές στον ήχο.

Είναι αρκετά ευάλωτα αυτά τα jacks...

Ποιά jack? Δε χρησημοποιώ ποδοδιακόπτη. Μήπως εννοείς αν είναι βραχυκυκλωμένο?

By the way, για λυχνίες προτείνω TungSol!

TungSol?

Απο πού "ψωνίζονται"  ;D?

Εγώ πάω για αγορά απο Banzai (θα πάρω και κάτι άλλα εκτός απο λυχνίες, αν θέλετε κάτι...)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα ;D Την έκανα χθές anyway.Ποιά jack? Δε χρησημοποιώ ποδοδιακόπτη. Μήπως εννοείς αν είναι βραχυκυκλωμένο?

 

Νομίζω ότι είδα στο schematic και jacks για εξωτερικά ελεγχόμενο gain με ποδοδιακόπτη, το οποίο ήταν με mosfet τρανζίστορς.

 

Αρκετά απο αυτά τα υλικά είναι ευαίσθητα όπως επίσης και τα jacks τους τα οποία έχουν ενσωματομένους διακόπτες. Απλά ενα ακόμη θεματάκι να τσεκάρεις μπας και μειώσεις την εμβέλεια όπου ψάχνεις το πρόβλημα...  ;)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TungSol έχει ο κύριος Banzai! Ρώτα, όμως, πρώτα αν τις έχει σε στοκ γιατί στην τελευταία παραγγελία μου δεν τις είχε μέσα. Ακόμα τις περιμένω... πάλι καλά που είχα μία τελευταία τετράδα να κάνω την δουλειά μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είδα στο schematic και jacks για εξωτερικά ελεγχόμενο gain με ποδοδιακόπτη, το οποίο ήταν με mosfet τρανζίστορς.

 

Αρκετά απο αυτά τα υλικά είναι ευαίσθητα όπως επίσης και τα jacks τους τα οποία έχουν ενσωματομένους διακόπτες. Απλά ενα ακόμη θεματάκι να τσεκάρεις μπας και μειώσεις την εμβέλεια όπου ψάχνεις το πρόβλημα...  ;)

Ναι, το footswitch αλλάζει κανάλι (clean/drive) και ενεργοποιεί το boost του drive.

Για τα mosfet λες τα J174? Λες να τα έχουν φτύσει?

 

TungSol έχει ο κύριος Banzai! Ρώτα, όμως, πρώτα αν τις έχει σε στοκ γιατί στην τελευταία παραγγελία μου δεν τις είχε μέσα. Ακόμα τις περιμένω... πάλι καλά που είχα μία τελευταία τετράδα να κάνω την δουλειά μου! :)

 

Πρέπει να ρωτήσω με mail? Δεν έχω ξαναψωνίσει απο 'κει, θα είναι η πρώτη φορά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπονασέρα!!!

 

Λοιπόν, αποστολή εν μέρη ;D εξετελέσθει.

Και γιατί εν μέρη?

Το πρόβλημα εντοπίστηκε, ήταν ότι πιο κουφό έχω συναντήσει ποτέ μου και ευχαριστώ τον myster_maze κυρίως (Thanks George!!!) και τους υπόλοιπους για τη βοήθεια σας.

Έχουμε και λέμε, το έλασμα στο tip του jack στο return για κάποιο ανεξήγητο λόγο (δε χρησιμοποιώ το loop ποτέ ), δεν έκανε επαφή όταν δεν υπήρχε βύσμα, με αποτέλεσμα να μένει ανοιχτό το κύκλωμα εκεί. Κουφαθήκατε? Έχει κι'αλλο ;D

Μετά απ'αυτό (ή μάλλον μαζί με αυτό) το περίεργο που συνέβει εκείνο το βράδυ (το παραπάνω) συγχρόνος σταμάτησε να λειτουργεί το bass pot του καθαρού καναλιού και μόλις πριν απο λίγο ανακάλυψα οτι δεν δουλεύει σωστά και το resonance pot.

 

Παρ'όλα αυτά έτσι όπως έχει τώρα και αφού "στράβωσα" το έλασμα στο jack, δουλεύει ικανοποιητικά, μέχρι να έρθουν κάποια ανταλάκτικά όπως jacks, pots, λυχνίες (ε ναι είπαμε θα τις αλλάξω,αφού με έπιασε τώρα... ;D ).

Δε γινόταν να τον αφήσω άλλο ανοιχτό και να περιμένω τα parts, διότι τα live τρέχουν και εναλάκτική δεν υπάρχει.

 

Για την ιστορία του θέματος, οι τάσεις που πήρα απ΄τις λυχνίες στην προενίσχυση είναι:

V1

pin 1, 314V AC

pin 4&5, 0V AC

pin 9, 12V AC

 

V2

pin 1, 297V AC

pin 4&5, 0V AC

pin 9, 12V AC

 

Και πάλι σας ευχαριστώ και θα επανέλθω μόλις έρθουν τα ανταλάκτικά για να δούμε τι θα γίνει με τα δύο νέα θεματάκια, το Bass και το Resonance.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου