Προς το περιεχόμενο

Usb - midi καλώδιο, προβλημα


Ignis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αγόρασα δύο τέτοια καλώδια http://cgi.ebay.de/MIDI-Adapter-Kabel-USB-Umschalter-In-Out-/300431342413 , τα οποία τα σύνδεσα με ένα microkorg αλλά δεν δίνουν καθόλου εντολές στο cubase. To setup του microkorg ειναι οκ γιατί όταν το συνδέω με το mini in-out της κάρτας μου, δουλεύει κανονικά.

Το usb cable το αναγνωρίζει κανονικά το cubase σαν usb cable όπως και στο device manager του υπολογιστή είναι κανονικά εγκατεστημένο. Το μοναδικό φωτάκι που αναβει απο το usb midi ειναι το κοκκινο. Τα έβαλα να τα δοκιμάσω και σε laptop μήπως δεν ήταν επαρκής η τροφοδοσία από το usb  αλλα πάλι τίποτα.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί και τα δύο μου φαίνεται απίθανο να είναι χαλασμένα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γειά σου φίλε είχα αγοράσει και εγώ το ίδιο USB to MIDI cable από Ebay και μάλιστα φθηνότερα ακόμη.

Βάλε το MIDI IN στο MIDI IN του MicroKorg και το MIDI OUT στο MIDI OUT του MicroKorg και λογικά θα παίξει όπως έκανα και εγώ.

Είναι κολλημένα μέσα στο Interface μάλλον από λάθος τα καλώδια ανάποδα από το κινέζικο εργοστάσιο που φτιάχνονται αυτά με μαζική παραγωγή.

Το πήρες από Γερμανία από ότι βλέπω αλλά κινέζικης κατασκευής είναι αυτού του τύπου.

Εμένα μάλιστα δεν στέλνει sysex μόνο λαμβάνει από το σύνθ δοκιμασέ το και εσύ να μου πείς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου