Προς το περιεχόμενο

Κατοχυρώνοντας τα "αριστουργήματά" μας...


Lost_Highway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω όλα τα μέλη του Noiz!!! :D

Είμαι νέος στην παρέα κι απ'τη στιγμή που ανακάλυψα αυτό το forum, διαβάζω μανιωδώς τις κουβεντούλες σας. :) :lol:

 

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα για συζήτηση -όχι καθαρά μουσικό- μήπως βγει κάποια άκρη:

 

Όταν κάποιος θέλει να κατοχυρώσει νομικά κάποιο δικό του δημιούργημα (είτε πρόκειται για μουσική, είτε για λόγο κλπ), ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει;

 

Μέχρι τώρα είχα υπ'όψιν 3 εκδοχές, αλλά κάποιοι γνωστοί μου λένε ότι δεν ισχύουν 100%:

α) κατοχύρωση στην Εθνική Βιβλιοθήκη

β) μέσω συμβολαιογράφου

γ) στέλνοντας το δημιούργημα με συστημένη επιστολή στον εαυτό μας.

 

Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο πλέον ασφαλής τρόπος; :?

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το β.γ είναι άκυρα..

 

Το α ισχύει, αλλά είναι μανουρα και οι άνθρωποι δεν (μα δεν) θέλουν να βοηθήσουν...

 

Α, και άντε να δω με τις απαιτήσεις που έχουν (παρτιτούρες τα πάντα εις τριπλούν) πως μπορεί κάποιος που γράφει ηλ. μουσική να κάνει αυτή τη διαδικασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το β.γ είναι άκυρα..

 

Το α ισχύει' date=' αλλά είναι μανουρα και οι άνθρωποι δεν (μα δεν) θέλουν να βοηθήσουν...

 

Α, και άντε να δω με τις απαιτήσεις που έχουν (παρτιτούρες τα πάντα εις τριπλούν) πως μπορεί κάποιος που γράφει ηλ. μουσική να κάνει αυτή τη διαδικασία....[/quote']

sandman αν σου πω πως ισχυουν ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που λες???η εθνικη βιβλιοθηκη εκλεισε παλικαρι μου και οι αλλοι δυο τροποι ειναι οι μονοι!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sandman έχεις κατοχυρώση στην βιβλιοθήκη κάποια πνευματική ιδιοκτησία τα 2-3 τελευταία χρόνια- το β) & το γ) λες ότι είναι άκυρα, από που προκύπτει αυτό

και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν έχεις διαβάσει τον νόμο περι πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

lost_highway από αυτά που γνωρίζω εγώ η περίπτωση Β) & γ) σε καλύπτουν και ειδικά το γ) είναι και πιο οικονομικός τρόπος αρκεί να μην τον ανοίξεις ποτέ παρά μόνο δικαστικά (και επιδεί κατά καιρούς θα στέλνουμε στον εαυτό μας καλό είναι ο φάκελος απ έξω να γράφει το τι κατοχυρώνουμε την κάθε φορά

 

επίσεις άλλος ένας τρόπος είναι η υπεύθυνη δήλωση σε αστυνομικό τμήμα αυτός ο τρόπος είναι ώραίος για στίχους και παρτιτούρα και για cd με μουσικές εφόσον έχει αυτοκόλητο χαρτί η μία όψη για να μπεί η σφραγίδα.

 

* αν βάλεις το ψαχτήρι του νοιζ θα βρείς αρκετό υλικό γύρω από το θέμα περι πνευματικής ιδιοκτησίας και κάπου υπάρχει και ο νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησία είναι ο 2121/93

 

*η συζήτηση έχει γίνει και εδώ

http://www.noiz.gr/postx236-0-10.html&sid=3768c3d1393c9397f2e98fe51c1d0694

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το β.γ είναι άκυρα..

 

Το α ισχύει' date=' αλλά είναι μανουρα και οι άνθρωποι δεν (μα δεν) θέλουν να βοηθήσουν...

 

Α, και άντε να δω με τις απαιτήσεις που έχουν (παρτιτούρες τα πάντα εις τριπλούν) πως μπορεί κάποιος που γράφει ηλ. μουσική να κάνει αυτή τη διαδικασία....[/quote']

 

Ρε sandman ας προσέχουμε λίγο περισσότερο τι λέμε!!!!

Το α πλέον δεν ισχύει.

Το β είναι ο σωστός τρόπος αλλά θέλουν μόνο παρτιτούρες και μετά ίσως σε στείλουν και σε κάποιο υπουργείο και και και.... και θέλει λίγο τρέξιμο.

Το γ κάντο αφού είναι τόσο απλό αλλά δεν σε καλύπτει και απόλυτα.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθειο κι όλας, αλλά δε γνωριζόμαστε και απο χθες για να διαβάζω τέτοια σχόλια, και ούτε είμαι κανα 15χρονο για να χώνομαι και να το παίζω έξυπνος.

 

Για την εθνική βιβλιοθήκη, είχα ενδιαφερθεί πριν 3-4 χρόνια πριν και είχα πάρει την απάντηση περί παρτιτούρας και γενικά τρεξίματος.

 

Όσον για τα άλλα δύο προέκυψαν απο συνομιλίες με αξιόλογους δικηγόρους, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Για το β ακόμα ο ίδιος συμβολαιογράφος που είχα κάνει ένα απο τα πρώτα demo μου μου είχε αναφερει ότι δεν με καλύπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για το β ακόμα ο ίδιος συμβολαιογράφος που είχα κάνει ένα απο τα πρώτα demo μου μου είχε αναφερει ότι δεν με καλύπτει...

 

Τον προηγούμενο μήνα ρώτησα συμβολαιογράφο.

 

Ξεκινάς σίγουρα με τις παρτιτούρες στο συμβολαιογραφείο και μετά έχει ακόμα τρέξιμο σε κάποιο υπουργείο (δεν θυμάμαι σίγουρα οπότε δεν το αναφέρω). Όταν το διευκρινίσω θα ξανά ποστάρω αλλιώς όποιος γνωρίζει ας με προλάβει...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μία διευκρίνηση. Όταν λέτε "κατοχύρωση" τι ακριβώς εννοείτε; Η κατοχύρωση είναι μία έξωθεν καλή μαρτυρία ότι κάτι ανήκει σε εμένα και όχι σε κάποιον άλλο. ¶λλα δεν είναι όλοι οι "καλοί μάρτυρες" εξίσου πρόσφοροι και εξίσου κατάλληλοι για να υπερασπιστούν τέτοια δικαιώματα, ειδικά όταν μιλάμε για καλλιτεχνικά δημιουργήματα (π.χ. μουσική). Οπότε η ερώτηση μου παραμένει, τι ακριβώς εννοείτε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου