Προς το περιεχόμενο

Κατοχυρώνοντας τα "αριστουργήματά" μας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουπς! Πως μου ξέφυγε αυτό το topic... :o

Ok είμαστε λίγο off topic αλλά μιας και υπάρχει ωραία συζήτηση καλό είναι να μην διακοπεί :?

Insomniac θα ανταπαντήσω με ερώτημα φίλε μου.

Σου έχουν κλέψει ποτέ κάτι "πνευματικό";

Αν ναι, θα καταλάβαινες το μάταιο της όλης υπόθεσης και δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις.

Περήφανος γιατί; Έχεις φτιάξει κάτι που θα βοηθούσε την ανθρωπότητα και χρειάζεσαι τα πνευματικά δικαιώματα για να αποδείξεις ότι εσύ το σκέφτηκες "πρώτος" ή για να ζητήσεις το αντάλλαγμα που πιστεύεις ότι σου "αναλογεί Οι μεγαλύτεροι υποστηρικτές των πνευματικών δικαιωμάτων είναι αυτοί που τα χρειάζονται περισσότερο βλ.μεγάλα κεφάλια ...καθώς και αυτοί που τα αγνοούν βλ.εκκολαπτώμενοι αναπαραγωγοί του συστήματος γεμάτοι περηφάνια για την ιδιοκτησία τους. Όταν το ίδιο το σύστημα που τους γέννησε δεν τους προστατέψει "αναλόγως" (μην ξεχνάμε ότι τα αναλογικά έχουν δώσει τη θέση τους στα ψηφιακά εδώ και καιρό)θα φωνάξουν όλοι μαζί με περίση απογοήτευση...

 

Μου κλέψαν το μπιφτέκι μου!

 

Ύστερα απο συζήτηση με διάφορους φίλους και τη συμβολή νομικών βιβλίων, παατήρησα ότι δεν υπάρχει πλέον ασφαλής και συγκεκριμένος τρόπος πνευματικής κατοχύρωσης πέρα ...του ιδιωτικού δικηγόρου.

Ο τρόπος με τον σφραγισμένο φάκελο δεν γίνεται καν δεκτός απο το δικαστήριο. ¶λλωστε διαπίστωσα και ο ίδιος ότι μπορείς να ζητήσεις να μπει σφραγίδα-αυτοκόλλητο στο φάκελο αλλά να τον στείλεις χωρίς να τον κλείσεις! Δλδ μετά μπορείς να τοποθετήσεις μέσα ότι θες. ¶σε, που και κλειστός να είναι, ανοίγει πολύ εύκολα αν έχεις κάνει σωστή "προεργασία". Επιπλέον, μπορείς να πεις στη θεία τη Ρούλα που δουλεύει στο ταχυδρομίο να σου τυπώσει όποια ημερομηνία θες κλπ

 

Πάντως είναι πολύ καλός τρόπος για να αποδείξεις ότι κάτι είναι δικό σου ...στους φίλους σου.

 

υγ.Μιας και το ανέφερα. Τα αναλογικά μηχανήματα λέγονται "αναλογικά" επειδή το ηλεκτρικό σήμα που παράγει το μουσικό μας οργανο έχει κυματομορφή "ανάλογη" με την κυματομορφή του ηχητικού αποτελέσματος.

 

Συζήτηση κάνουμε, απλά εκφέρω διαφορετικές γνώμες πάνω στο θέμα. Να γνωρίσουμε τις διάφορες απόψεις ακόμη και αν τις αποκλείσουμε μετά -και όχι πρίν-.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι πολλά παιδιά που μαθαίνουν κιθάρα κλπ μέσω παρτιτούρων, ταμπλατούρων κλπ, τα οποία κατεβάζουν απο το internet. Ακολουθεί ενα "παλιό" link με χειροπιαστό παράδειγμα για το που ακριβώς χρησιμεύουν τα πνευματικά δικαιώματα.

 

Σε λίγο θα στείλουν φυλακή άτομα που φτιάχνουν ταμπλατούρες...έλεος! :lol:

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4508158.stm

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ομολογώ οτι αδυνατώ να σε παρακολουθησω :)

 

Οι μεγαλύτεροι υποστηρικτές των πνευματικών δικαιωμάτων είναι αυτοί που τα χρειάζονται περισσότερο βλ.μεγάλα κεφάλια ...καθώς και αυτοί που τα αγνοούν βλ.εκκολαπτώμενοι αναπαραγωγοί του συστήματος γεμάτοι περηφάνια για την ιδιοκτησία τους.

 

Οι μονοι που δικαιουνται πνευματικα δικαιωματα, ειναι μονο οι δημιουργοι πνευματικού εργου :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγαλύτεροι υποστηρικτές των πνευματικών δικαιωμάτων είναι αυτοί που τα χρειάζονται περισσότερο βλ.μεγάλα κεφάλια ...καθώς και αυτοί που τα αγνοούν βλ.εκκολαπτώμενοι αναπαραγωγοί του συστήματος γεμάτοι περηφάνια για την ιδιοκτησία τους

 

ειλικρινα σου λεω,προσπαθω αλλα ΔΕΝ μπορω να καταλαβω τι εννοεις! 8O

 

δηλ. εσενα δεν θα σε πειραζε καθολου αν ειχες γραψει ενα υπεροχο τραγουδι & καποιος το παρουσιαζε σαν δικο του ,βγαζοντας και αρκετα χρηματα απο τον ΔΙΚΟ σου κοπο?

 

εγω ειμαι ΚΑΤΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ και των πνευματικων δικαιωματων αλλα ΚΑΙ της ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗΣ του οποιοδηποτε εργου στον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ του.

 

τα περι..βιοπορισμου & μουσικης που αναφερεις νομιζω οτι ειναι εντελως ασχετα με το θεμα (& επιτρεψε μου μαλλον εκτος πραγματικοτητας... :wink: μια και ο καλυτερος τροπος να κανεις μουσικη ειναι η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ενασχοληση με αυτην & μονο αν βγαζεις τα προς το ζην απο τη μουσικη μπορεις να κανεις ΜΟΝΟ μουσικη & τιποτα αλλο ,εκτος βεβαια αν εισαι ο γιος του Βαρδινογιαννη :wink:.Αναρωτηθηκες ποτε γιατι τα ελληνικα ροκ γκρουπ παιζουν τοσο χειροτερα απο τα "ξενα"?Μα φυσικα γιατι δεν εχουν τη δυνατοτητα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ ενασχολησης με τη μουσικη & αντι να κανουν 8 ωρες προβα την ημερα,οπως τα ξενα, κανουν το πολυ 8 ωρες το μηνα.... :cry: )

 

προσωπικα δεν θα με χαλαγε ΚΑΘΟΛΟΥ :lol: να βιοποριζομουν απο τη μουσικη & να ζουσα οπως αυτος! :lol:

 

http://youtube.com/w/david-gilmour-3-men-on-a-boat?v=GnGC7CARWfw&search=david%20gilmour%20three%20men

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά παιδιά που μαθαίνουν κιθάρα κλπ μέσω παρτιτούρων' date=' ταμπλατούρων κλπ, τα οποία κατεβάζουν απο το internet. Ακολουθεί ενα "παλιό" link με χειροπιαστό παράδειγμα για το που ακριβώς χρησιμεύουν τα πνευματικά δικαιώματα.

 

Σε λίγο θα στείλουν φυλακή άτομα που φτιάχνουν ταμπλατούρες...έλεος! :lol:

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4508158.stm[/quote']

 

8O 8O

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!!????

Τελικά στον κόσμο υπάρχει πολύ jerkit.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό το άτομο... Λώρεν κάτι... αυτός με το γυναικείο όνομα, θα πρέπει να έχει τραγικά προβλήματα με τον προστάτη του... :roll:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toneless οχι, δεν μου εχουν κλεψει κατι 'πνευματικο'. Ισως να ειναι αληθεια αυτο που λες οτι ακομα κι αν κατοχυρωσεις κατι και στο κλεψουν δεν θα καταφερεις ποτε να βρεις το δικιο σου, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα επρεπε να μπορει ο καθενας να κατοχυρωνει και να προστατευει τις δημιουργιες του με ασφαλη τροπο!

 

Περηφανος ειμαι γιατι ουκ ολιγες φορες ξυπναω 6 η ωρα το πρωι με μια μελωδια στο κεφαλι μου κι αρχιζω να γραφω μουσικη και δεν κοιμαμαι μεχρι να παει 6 η ωρα της επομενης μερας. Ειμαι περηφανος για τα κομματια μου οχι επειδη θα σωσουν τα παιδια που πεινανε ανα τον κοσμο (μακαρι να μπορουσαν), αλλα επειδη πραγματικα για καθε κομματι μου εχω αφιερωσει παρα πολυ χρονο και το βλεπω να εξελισσεται σιγα σιγα και ναι - μπορω να πω οτι πραγματικα τα κομματια μου τ'αγαπαω.

 

Φαντασου λοιπον πως θα νιωσω οταν ενα 'καθικακι' ακουσει ενα κομματι μου και χωρις κανεναν ενδοιασμο και ιχνος σεβασμου, αντιγραψει τη μελωδια μου και αρχισει να την πλασαρει απο δω κι απο κει ως δικια του εμπνευση. Εμενα για να την τελειοποιησω μου πηρε 6 μηνες, ενω αυτου του πηρε 5 λεπτα για να την ακουσει, να την αντιγραψει και να την χρησιμοποιησει. Δεν ειναι αδικο αυτο?Δεν θα επρεπε εγω να εχω καποιον τροπο να βρω το δικιο μου απεναντι σ'αυτον?

 

Πιστεψε με, μ'αρεσει παρα πολυ η ρομαντικη νοοτροπια σου. Οι μουσικοι θα επρεπε να σκεφτονται μονο το να κανουν καλη μουσικη για να τη χαιρονται αυτοι, οι φιλοι τους και το πραγμα θα επρεπε να σταματαει εκει. Ναι, η ολη ιστορια με τα πνευματικα δικαιωματα, τις κατοχυρωσεις, τα ποσοστα κτλ. μας αποπροσανατολιζουν μερικες φορες απο την ουσια. Αλλα δυστυχως οταν πρεπει να σφιξεις το ζωναρι και να σκεφτεις και το πως θα ζησεις και οταν υπαρχουν τοσα καθικια που περιμενουν στη γωνια να ακουσουν μια ωραια μελωδια για να την παρουν και να την εκμεταλλευτουν, αναγκαστικα μπαινεις κι εσυ στο παιχνιδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινα σου λεω' date='προσπαθω αλλα ΔΕΝ μπορω να καταλαβω τι εννοεις! 8O

[/quote']

 

Τι να καταλάβετε ρε παίδες; Είπα κάτι δύσκολο;

Μεγάλα κεφάλια: π.χ Είμαι ο πιό πλούσιος άνθρωπος στον κόσμο και ανακαλύπτω τους νόμους για να προστατεύσω τον εαυτό μου απο τα φτωχαδάκια... Οι υπόλοιποι που επιθυμούν τους ίδιους νόμους είτε αγνοούν την πραγματικότητα της κατάστασης ή είναι καθικάκια που προσπαθούν να πάρουν μέρος από την πίτα.

 

δηλ. εσενα δεν θα σε πειραζε καθολου αν ειχες γραψει ενα υπεροχο τραγουδι & καποιος το παρουσιαζε σαν δικο του ' date='βγαζοντας και αρκετα χρηματα απο τον ΔΙΚΟ σου κοπο?[/quote']

 

Ας τα δούμε πιο ρεαλιστικά Superfunk.

Τι να κλάσει η μουσική του κάθε τύπου που παίζει για να διασκεδάσει μπροστά σε αυτούς που έχουν κάτι σημαντικό να προσθέσουν στον κόσμο είτε είναι επιστήμονες είτε μουσικοί.

 

Επίσης κάτι απλό, όσοι έχουν κάνει τόσες μελέτες και ποστάρουν την εμπειρία τους στο διαδίκτυο ότι τα ξύλα δεν κουρδίζονται και οι ενισχυτές τάξης Α δεν είναι σαν τα καρπούζια, πρέπει να κρύβουν τα γεγονότα εκτός και αν τους πληρώσεις ή τους αναγνωρίσεις το δικαίωμα ότι το σκέφτήκαν πρώτοι;

Γιατί π.χ εσύ έχεις κάποια χρόνια εμπειρία σε ενισχυτές και κιθάρες αλλά και χρησιμοποιείς μελέτες και γνώση που πήρες απο άλλα άτομα που βρήκες στο διαδίκτυο! Που θέλω να καταλήξω; Όλοι αυτοί που γράφουν επιστημονικά θα έπρεπε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου να αποκρύπτουν τα δεδομένα τους μέχρι να τους πληρώσεις ή να μπορέσεις να βρεις το υλικό τους δωρεάν διαθέσιμο και εύκολα προσβάσιμο...γιατί πάνω στον κόπο των άλλων ο toneless έμαθε να φτιάχνει ενισχυτές-πεταλάκια και ο superfunk ότι τα ξύλα δεν έχουν τόσο μεγάλη αξία όπως μας τα παρουσιάζουν κάποιοι.

Και μην κρυβόμαστε, τα πνευματικά διακιώματα στο τέλος μονάχα οικονομικό συμφέρον μπορούν να σου παράσχουν, αρκεί ο άλλος που σε κλέβει να μην είναι ισχυρότερος. :wink:

 

Αυτό είναι ενα μικρό παράδειγμα...Δεν χρειάζεται να το κουράζουμε πολύ. Έτσι και αλλιώς είτε τα πνευματικά δικαιώματα είτε δεν θα υπάρχουν σε 5-6 χρόνια είτε εμείς δεν θα μπορούμε να μιλάμε με τόση ευκολία στο internet...

 

τα περι..βιοπορισμου & μουσικης που αναφερεις νομιζω οτι ειναι εντελως ασχετα με το θεμα (& επιτρεψε μου μαλλον εκτος πραγματικοτητας... :wink: μια και ο καλυτερος τροπος να κανεις μουσικη ειναι η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ενασχοληση με αυτην & μονο αν βγαζεις τα προς το ζην απο τη μουσικη μπορεις να κανεις ΜΟΝΟ μουσικη & τιποτα αλλο ' date='εκτος βεβαια αν εισαι ο γιος του Βαρδινογιαννη :wink:.Αναρωτηθηκες ποτε γιατι τα ελληνικα ροκ γκρουπ παιζουν τοσο χειροτερα απο τα "ξενα"?Μα φυσικα γιατι δεν εχουν τη δυνατοτητα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ ενασχολησης με τη μουσικη & αντι να κανουν 8 ωρες προβα την ημερα,οπως τα ξενα, κανουν το πολυ 8 ωρες το μηνα.... :cry: )[/quote']

 

Χμ...εδώ, δεν ξέρω που ακριβώς αναφέρεσαι...

Πάντως, πιστεύω ότι σε αυτό το θέμα δεν θα μπορέσεις ποτέ να γουστάρεις τα ελληνικά γκρούπ γιατί τα συγκρίνεις με τα "ξένα".

Τα ελληνικά γκρούπ όμως είναι "ελληνικά"..."ξένα" θα γίνουν όταν το fame story τους δώσει το manual... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι υπερβαλεις λιγο και οτι εχεις πορεξηγησει το τι ειναι πνευματικα δικαιωματα . τα παραδειγματα που αναφερεις στην μεσαια παραγραφο (ταξη α , ξηλα , ιντερνετ πεταλακια κλπ) δεν χουν σχεση με πνευματικα δικαιωματα. βεβαια καταλαβαινουμε οτι θες να μιλησεις για την απελευθερωση της γνωσης κλπ κλπ αλλα καπου τα μπλεκεις.

φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...εδώ, δεν ξέρω που ακριβώς αναφέρεσαι...

Πάντως, πιστεύω ότι σε αυτό το θέμα δεν θα μπορέσεις ποτέ να γουστάρεις τα ελληνικά γκρούπ γιατί τα συγκρίνεις με τα "ξένα".

Τα ελληνικά γκρούπ όμως είναι "ελληνικά"..."ξένα" θα γίνουν όταν το fame story τους δώσει το manual...

 

Kαταρχην δεν νομιζω να χρειαζονται manual απο το fame story οι U2,RHP,OASIS,CLASH :lol: (εξαλου το fame story ειναι πολυ προσφατο φρουτο ενω τα γκρουπ υπαρχουν μισο αιωνα τωρα :wink: )

 

Δεν αναφερθηκα στο αν μου αρεσουν η οχι αλλα στο ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ και ειναι φυσικο καποιος που "προπονειται" 8 ωρες την ημερα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ να ειναι καλυτερος απο καποιον που "προπονειται" στη χαση & στη φεξη :wink: παλι σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. (εσυ αληθεια αν ηταν να κανεις,θεος φυλαξει, μια σοβαρη εγχειρηση καρδιας τι θα προτιμουσες ?εναν απειρο γιατρουδακο που θα ηταν η πρωτη του φορα η τον Γιακουμπ που ειναι γερα "προπονημενος"? :lol: )

Δυστυχως η ευτυχως η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ενασχοληση με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ φερνει την τελειοποιηση του ενασχολουμενου (γιατι ειναι καθαρα θεμα χρονου).

 

Καταλαβαινω την κοινωνικη σου ευαισθησια αλλα ο καπιταλισμος ειναι η απολυτη πραγματικοτητα,τουλαχιστον για οσο εμεις θα ζουμε γιατι καποτε σιγουρα μοιραια θα καταρευσει, και απο τη στιγμη που χωρις φραγκα εχεις ΣΟΒΑΡΟ προβλημα ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ οσοι βγαζουν λεφτα απο τη μουσικη.

 

Εξαλου γιατι να ειναι τζαμπα η μουσικη και να μην ειναι τζαμπα & η επισκευη ενισχυτων (ή η κατασκευη κιθαρων?) :lol: τεχνη ειναι το ενα,τεχνη και το αλλο !

 

Αλλα ας το σταματησουμε εδω γιατι σε λίγο θα καταντησουμε να εχουμε πολιτικη αντιπαραθεση επιπεδου πρωτου ετους πανεπιστημιου :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου