Προς το περιεχόμενο

Κατοχυρώνοντας τα "αριστουργήματά" μας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή ακόμα και για κάτι τόσο απλό απαιτείται τόση γραφειοκρατία που ουσιαστικά αποθαρρύνεται ο απλός πολίτης από το να εξασφαλίσει τα δικαιώματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! :D

 

Τελικά είναι όντως λίγο μπερδεμένα τα πράγματα... 8O :? (φάνηκε κι απ'τις απαντήσεις) :wink:

 

Θα ήθελα μία διευκρίνηση. Όταν λέτε "κατοχύρωση" τι ακριβώς εννοείτε;

 

Wow!, πολύ σωστά το ρωτάς αυτό. Είναι προφανές ότι ο συμβολαιογράφος ΑΠΛΑ πιστοποιεί ότι του ΠΑΡΑΔΩΘΗΚΕ ένα χ υλικό από ένα ψ πρόσωπο. Αυτό ΔΕΝ αποδεικνύει ότι το χ υλικό είναι δημιούργημα του ψ ατόμου. Αυτή λοιπόν είναι μια άλλη μεγάαααλη κουβέντα...

Εδώ, απλώς, ήθελα να ρωτήσω για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω, αν κάποια στιγμή αποφασίσω να πάρω τους δρόμους για κάποια δισκογραφική εταιρεία ή κάποιον εκδοτικό οίκο, για να μη με πιάσουν κότσο (πχ μιας γνωστής μου έκλεψαν το σενάριο, το οποίο αυτήν τη στιγμή παίζεται από έναν τηλεοπτικό σταθμό -χωρίς φυσικά η γνωστή μου να πάρει φράγκο...)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις με προσοχή τον νόμο 2121/93 σε κάποια σημεία μιλάει για το ότι για να αποδείξη ο δημιουργός να την πρωτογέννεια του έργου του σίγουρα θα έχει κάποιους αρκετούς τρόπους που θα δείχνουν το προσωπικό του καλλιτεχνικό στίγμα, τώρα οι τρόποι που έχουμε αναφέρει πιο πάνω σίγουρα βοηθάνε περισσότερο την κατάσταση.

 

*Lost_Highway πιστεύω ότι η φίλη σου αφού έχει γράψει το σενάριο και τις το έκλεψαν, μπορεί να τους τα πάρει γερά, δικαστικός ή με κάποιο συμβιβασμό μέσω δικηγόρων και φυσικά με την απαίτηση ασφαλιστικών μέτρων προς τον τηλεοπτικό σταθμό και προς την κλεψωσεναριογράφο

δηλαδή τα παίρνει και από τους δύο.

 

*το να αποδείξη την πρωτογένια του έργου της ή τα μέρη που τις έχουν κλέψει πιστεύω ότι θα έχει την ικανότητα να το κάνει και καλό είναι να το ψάξει και να ζητήση βοήθεια από ανθρώπους του χώρου και την βοηθεια του σωματείου τους και να κάνει αγωγή.

 

παρόμοιο συμβαν έχει συμβεί σε έναν πολύ δικό μου άνθρωπο για τους στίχους ενός τραγουδιού που του κλέψανε πληρώσανε η εταιρία 4εκατομύρια δραχμές, χρυσό να έκανε ο δίσκος ο στιχουργός για ένα τραγούδι δεν πιστεύω ότι θα έπαιρνε τόσα φράγκα

πραγματικό νούμερο8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Lost_Highway πιστεύω ότι η φίλη σου αφού έχει γράψει το σενάριο και τις το έκλεψαν, μπορεί να τους τα πάρει γερά, δικαστικός ή με κάποιο συμβιβασμό μέσω δικηγόρων και φυσικά με την απαίτηση ασφαλιστικών μέτρων προς τον τηλεοπτικό σταθμό και προς την κλεψωσεναριογράφο

δηλαδή τα παίρνει και από τους δύο.

 

Δυστυχώς, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά... Δε θέλω να μακρυγορήσω, γιαυτό θα σου πω απλά ότι το μόνο που κατάφερε μετά από δικηγορο-δικαστικοκαταστάσεις (ΑΝ και ΕΙΧΕ κατοχυρώσει το σενάριο -απλώς φαινόταν μικρούλα+αθώα και το κανάλι δεν φαντάστηκε ότι θα είχε προνοήσει να κατοχυρώσει το σενάριο...) ήταν να γραφτεί στους τίτλους ότι "στο σενάριο ΒΟΗΘΗΣΕ η τάδε...

Από λεφτά τώρα...όσα πήρες εσύ κι εγώ για το σενάριο, άλλα τόσα πήρε κι αυτή...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος τρόπος κατοχύρωσης είναι να μην κατοχυρώσεις τίποτα.

Γιατί νας θες να "οχυρώσεις" μια ιδέα και να μην μπορεί κάποιος άλλος να έχει πρόσβαση σε αυτή χωρίς την άδειά σου;

 

Συμβολαιογράφοι κλπ λένε ότι θέλουν για να πάρουν τα φράγκα και αν γίνει κάτι στο μέλλον : Λυπάμαι κύριε, αλλά χάσαμε...

Εδώ έχουν χαθεί ολόκληρα βιβλία κατοχυρωμένα από συμβολαιογράφους. Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος είναι ότι οι κάθε λογής νόμοι υπάρχουν για να ευνοούν τους ισχυρούς, δλδ εμένα...8O

Αν έχεις έναν καλό δικηγόρο μέχρι και ολόκληρο το noiz.gr μπορείς να διεκδικήσεις.

 

Θες να το κατοχυρώσεις; Στείλτο στο internet. Δώσε το σε φίλους και

γνωστούς. Κατοχύρωσέ το στη συνείδησή σου και στις ιδέες σου.

Π.χ γράφεις ένα τραγούδι που μιλά για την κατάντια του νομικού συστήματος και ξαφνικά ακούς να το τραγουδά και κάποιος άλλος...ε, τότε πρέπει να χαρείς!

Γιατί υπάρχει και κάποιος άλλος που προωθεί την ιδέα και πολεμά μαζί σου.

Τώρα βέβαια, αν έχω γράψει μια παπαριά χωρίς νόημα "για χάριν της τέχνης" πάει να πει ταυτόχρονα ότι είμαι και ένας "μεταμοντέρνος" ψιλομάπας και κάτι τέτοια θέματα "κατοχύρωσης" τα λαμβάνω σοβαρά υπόψη.

Ίσως να φταίει που δεν έχω πολύ αναπτυγμένο αυτό το "ιδιοκτησιακό" αλλά μου φαίνετε χαζομάρα να θες να κατοχυρώσεις κάτι "πνευματικό".

 

Και σίγά το σενάριο ρε φίλε. Για να το παίζει η τηλεόραση μάπα θα είναι...:)

 

Φιλικά πάντα έτσι; Γνωρίζω πως πονάνε τέτοια θέματα. Κάποτε ήμουν παγιδευμένος στη λογική του γραφεοκρατικού συστήματος και έτρεχα σαν απελπισμένος μέχρι που έγινα τρελός και ξέγνοιασα. 8)

 

Φιλικά

Κος Χοντροκομμένος Νίκος :lol:

 

 

Υγ. Χαχαχα. Νόμος για την πνευματική ιδιοκτησία και παράλληλα υπάρχουν ιδρύματα για τη προάσπιση του νόμου και οργανισμοί για την προάσπιση των ιδρυμάτων και ιδρύματα για την προάσπιση των οργανισμών κοκ

 

Και όλους Ένα να τους ελέγχει. 8)

 

Υγ.2 ¶ντε να ξυπνάμε ρε! Γιατί είτε κατοχυρώσεις το νόμο της βαρύτητας είτε όχι αυτός θα ισχύει για όλους...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος τρόπος κατοχύρωσης είναι να μην κατοχυρώσεις τίποτα.

Γιατί νας θες να "οχυρώσεις" μια ιδέα και να μην μπορεί κάποιος άλλος να έχει πρόσβαση σε αυτή χωρίς την άδειά σου;

 

Για να τραφείς απο το εισόδημα που σου προκαλεί η χρήση της ιδέα σου...

 

αλλιώς πάσις φύσεως καλλιτέχνες θα εκλείψουν απο το σύμπαν...

 

το θέμα της κατοχύρωσεις είναι σόβαρο έστω και αν αυτην την στιγμή εμένα δεν με επηρεάζει ακόμα....

 

Είναι πολλά πιστεύω τα παραδείγματα όπου οι λίγοι καλλιτέχνες έγιναν πιο πλούσιοι απο τα πολλά θύματα της κατοχύρωσης... Πιστεύω οτι το ιντερνετ, αντί να πηγαίνουμε έργα στη βιβλιοθήκη να τα κατοχυρώνουμε σε έναν νομικά προστατευμένο χώρο..

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλιώς πάσις φύσεως καλλιτέχνες θα εκλείψουν απο το σύμπαν...

 

Και για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου...

 

...ίσως τότε να αρχίσουν να υπάρχουν!!!

Ανεπηρέαστοι απο κάθε λογής περιορισμούς και συστήματα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό έχει νόημα μόνο όταν δεν υπάρχει οικονομική εκμετάλευση. Όταν κάποιος επιτήδειος κλέψει την πνευματική εργασία σου και αποκτήσει όφελος από αυτήν δε μπορείς να σκεφτείς με τέτοιο αλτρουιστικό πνεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά! Εκεί θέλω να καταλήξω...να δείξω την αντίφαση που επικρατεί.

Λες τα πνευματικά δικαιώματα να τα "εφεύραν" κάποιοι που έχουν οικονομική ανάγκη για να προστατευθούν;;;

 

Συζήτηση κάνουμε, απλά δεν μου κάθεται καλά ή όλη φάση...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αμερική τα δικαιώματα ανήκουν σε αυτόν που παρουσίασε πρώτη φορά ένα τραγούδι σε οποιαδήποτε μορφή. Εδώ διανοείται κανείς να εκτελέσει ένα τραγούδι στο ραδιόφωνο ή σε μία συναυλία (άλλη ιστορία κι αυτή) χωρίς να περιμένει ότι κάποιος επιτήδειος θα τον καπελώσει;

 

Μπορει και στην αμερική να υπάρχει κλοπή αυτού του είδους, αλλά σίγουρα το σύστημα είναι πολύ πιο κοντά στον αδύναμο. Αντίθετα, εδώ το σύστημα είναι πολύ κοντα στον δυνατότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου