Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχέδιο snare drum muffling.Πως??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα πάντως μου κέντρισε το ενδιαφέρον η μέθοδος με το πορτοφόλι. Αλλά θέλει μελέτη το θέμα. Πόσα κέρματα πρέπει να εχω μέσα για να πετύχω τον ήχο που θέλω;

 

Ναι τα O rings είναι από το ίδιο υλικό που είναι και οι μεμβράνες των τυμπάνων. Οπως υπάρχουν τα λεπτά τα μεσαία και τα χοντρά ( με βάση την επιφάνεια που καλύπτουν ) έτσι μπορείς να κόψεις προσεκτικά τα δικά σου O rings από παλιές μεμβράνες που ενδεχομένως να έχεις κάπου.

 

Το patafix όπως και η πλαστελίνη κάνουν δουλειά; Το moongel κάνει δουλειά, το patafix επίσης κάνει δουλειά γιατι κολάει. Ι πλαστελίνη δεν ξσεραίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως δοκιμάσεις να κάνεις δικά σου Zero Rings απο παλιά δέρματα καλύτερα θα ήταν να μην δοκιμάσεις σε 2-ply drumheads όπως είναι τα Pinstripe της Remo π.χ. πάντως. Προτίμησε 1-ply.

 

2ply μπορούν να κάνουν 2 Zero rings ισως για καπως μικρότερι διάμετρο τυμπάνων πχ το 16αρι δερμα άνετα κάνει Zero rings για ένα 14αρι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Εμένα πάντως μου κέντρισε το ενδιαφέρον η μέθοδος με το πορτοφόλι. Αλλά θέλει μελέτη το θέμα. Πόσα κέρματα πρέπει να εχω μέσα για να πετύχω τον ήχο που θέλω;

 

Ναι τα O rings είναι από το ίδιο υλικό που είναι και οι μεμβράνες των τυμπάνων. Οπως υπάρχουν τα λεπτά τα μεσαία και τα χοντρά ( με βάση την επιφάνεια που καλύπτουν ) έτσι μπορείς να κόψεις προσεκτικά τα δικά σου O rings από παλιές μεμβράνες που ενδεχομένως να έχεις κάπου.

 

Το patafix όπως και η πλαστελίνη κάνουν δουλειά; Το moongel κάνει δουλειά, το patafix επίσης κάνει δουλειά γιατι κολάει. Ι πλαστελίνη δεν ξεραίνεται;

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέραααα.... Καινούριος εδω! ;D Να αναφέρω οτι εγώ muffling έκανα, εκτός απο το e-ring, βάζοντας ένα μικρό κομμάτι παλιάς φανέλας ΜΕΣΑ στο ταμπούρο... Έχει φανταστικό ήχο.... Αυτά προς το παρόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το muffling με το πορτοφόλι το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δοκιμάστε ό,τι θέλετε αρκεί να είναι κομψό και ωραίο. Σε όσα στούντιο έχω πάει δοκιμάζοντας το πορτοφόλι ακούω αποτέλεσμα το λιγότερο γ@μηστερό!

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να το μαφλαρεις?

Μην ξεχναμε  οτι ενα ταμπουρο η ενα τομ  που βγαζει ring μονο του ..οταν μπει η μπαντα...το ring χανετε.

Αν μιλαμε για live..το muffiling...ειναι λιγο last year.

αστα να αναπνευσουν..

Βαγγελης Μουλακακης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να το μαφλαρεις?

Μην ξεχναμε  οτι ενα ταμπουρο η ενα τομ  που βγαζει ring μονο του ..οταν μπει η μπαντα...το ring χανετε.

Αν μιλαμε για live..το muffiling...ειναι λιγο last year.

αστα να αναπνευσουν..

Βαγγελης Μουλακακης.

 

Όταν μπαίνει η μπάντα το ring δεν χάνετε πάντα. Αναλόγως πώς παίζεις, σε τι εντάσεις, σε τι στούντιο. Το πιο λογικό είναι να μην χάνετε.

Ακριβώς επειδή η ώρα στο στούντιο είναι πολύτιμη, δεν έχω χρόνο πάντα να κουρδίζω το ταμπούρο και τα τομ. Γι' αυτό το μαφλάρισμα στο ταμπούρο είναι μονόδρομος τις περισσότερες φορές.

Παλαιότερα δεν τα πείραζα καθόλου τα τύμπανα αλλά μεγαλώνοντας (και παραξενεύοντας... ;D) μ' αρέσει το ταμπουράκι να είναι χαλαρό και χωρίς πολλά sustain.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου