Προς το περιεχόμενο

Τι κιθάρα είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζεύοντας διάφορα βίντεο είδα την κιθάρα που παίζει ο Στ. Γαρδέλης στο παρακάτω βίντεο και μου τράβηξε την προσοχή λόγω "παράξενης" εμφάνισης. Ξέρετε τι κιθάρα είναι?

enjoy the song! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Believe it or not, εχει ξαναμπει η ιδια ερωτηση ;D

 

Δεδομενης της εντονα retro εμφανισης αλλα και του τι υπηρχε στην ελληνικη αγορα εκεινη την εποχη, μαλλον ειναι καποια αρχαια EKO ή κατι παρομοιο.

 

Τωρα για πολλες πληροφοριες...σωθηκες ;D

 

 

EDIT: Και ομως, και ομως...ΕΚΟ Μodel 700-4V του 62

 

http://www.fetishguitars.com/html/eko/catalogues/62/01.html

 

http://www.fetishguitars.com/html/eko/catalogues/62/06.html

 

Edit 2: Ναι η 700 ειναι, δεν ειχα προσεξει το "κοψιμο".

 

Edit 3: Μαλιστα το κοψιμο αυτο το λανσαρανε ως...triple cutaway! Θεουληδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει σε μια συνέντευξη του Cobain ότι εμπνεύστηκε την Jagstang από την κιθάρα του Γαρδέλη, η οποία είχε ένα περίεργο όνομα και που δεν μπορούσε να θυμηθεί ή να προσφέρει (σσ. Jagardel). Πρόκειται για signature μοντέλο της Fender, αφιερωμένο στον Έλληνα Superstar των 80's φυσικά. Έχουν κυκλοφορήσει μόλις 69 κόπιες. Στο video ο Σταμάτης παίζει με την 1η φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όσες περισσότερες πληροφορίες μαζέψουμε νομίζω τόσο πιο ενδιαφέρον γίνεται!

 

Οι μαγνήτες μου φαίνονται πολύ ιδιόμορφοι και η σειρά με τα άσπρα (κουμπιά??) πάνω από αυτούς. Έχουν κάτι ιδιαίτερο αυτοί οι μαγνήτες? Ακόμη και η γέφυρα σε μένα είναι πρωτόγνωρη. Δεν θυμάμαι να έχω δει παρόμοια κιθάρα με αυτή αν και δεν γνωρίζω πολλά.

 

Η τιμή της πάντως δεν είναι μικρή (χωρίς να ξέρω τις EKO). Γενικά εμφανιστηκαν το 60? Παράγονται ακόμα τέτοια μοντέλλα? Παίζουν και άλλοι γνωστοί κιθαρίστες με αυτές?

 

Πάντως το συγκεκριμένο μοντέλλο του Σταμάτη αν και μοιάζει, δεν είναι ίδιο με αυτές που είδα στα link οπότε πολύ πιθανό να είναι κάτι ιδιαίτερο made for Gardelis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου