Προς το περιεχόμενο

new baby @ The Sonic Ark Studio


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Με γειά Νικόδημε!

 

Να ζητήσω/ρωτήσω κάτι; Με ενδιαφέρει να ηχογραφήσω κλασσική μουσική (κλασσικό ήχο πιάνου, και μπορώ να δώσω αρκετά παραδείγματα).

 

1. Υπάρχουν παραδείγματα ηχογραφήσεων δική σου/σας; (Φαντάζομαι όχι ακόμη, αλλά ίσως...).

2. Μπορείς να πετύχεις (ειδικά γνωρίζοντας το πόσο καλός ηχολήπτης είσαι) έναν τέτοιο ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

:o :o

Νικόλα, δεν θα μπορούσε να είναι σε καλύτερα (ηχοληπτικά) χέρια.

Βρε Σπύρο το ξέρω. Απλά το πιάνο είναι πιάνο, και μπορεί να μη μπορεί να βγει ο κλασσικός ήχος που ψάχνω (άλλωστε δεν είναι τυχαιό ότι είμαι πρόθυμος να ανέβω Θεσσαλονίκη για το στούντιο, και μόνο αυτό.. Άντε να περάσω και από Βόλο για ένα τσίπουρο...)...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά  :)

 

Νικόλα αν θέλεις στείλε μου κάποια παραδείγματα του ήχου που εννοείς, γιατί τουλάχιστον εγώ στο μυαλό μου έχω μια αρκετά ευρεία ηχητική γκάμα υπό τον όρο "κλασσικό πιάνο" (βλέπω πολύ mezzo  ;D ;D ;D)

 

Γενικά μπορώ να σου πω τα εξής....

 

Ψάχναμε για ένα πιάνο το οποίο αφενός να ταιριάζει ηχητικά (ως γενική συμπεριφορά) στο μέγεθος του χώρου μας (και που κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2, έστω 2 κάτι, μέτρα), να είναι μέσα στις ρεαλιστικές δυνατότητες (ως budget) τόσο τις δικές μας όσο και των πελατών μας (φυσικά και θα ήθελα ένα steinway αλλά....) και κυρίως να μπορεί να είναι αρκετά ευέλικτο ηχητικά (στα πλαίσια του δυνατού και μέσα στα λογικά όρια του οργάνου) ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αρκετά διαφορετικά projects...και φυσικά να είναι ως κατασκευή το καλύτερο δυνατόν (για την περίπτωση μας)

Για να το πετύχουμε υπήρξαν πολλές συζητήσεις με πιανίστες και τεχνικούς, δοκιμές, αναμονή κλπ

 

Νομίζω πως έχουμε κάνει πολύ καλή επιλογή με βάση τα παραπάνω κριτήρια καθώς τα υπερκαλύπτει στα περισότερα σημεία...

 

Το πιάνο έχει "χαρακτήρα" αλλά θα έλεγα ότι είναι αρκετά ουδέτερος ή αν θέλεις διευρυμένος....τόσο ηχητικά όσο και ως αίσθηση στο κλαβιέ το οποίο είναι κάπου "ανάμεσα" κάτι που για μένα καιαρκετούς που το αυζήτησα είναι θετικό....δηλαδή είναι εύκολο μετά από ένα δεκάλεπτο ένας πιανίστας να αισθανθεί εξοικειωμένος με το touch...

 

Το ηχητικό μέρος νομίζω πως είναι πολύ υποκειμενικό βέβαια, αλλά με όσους φίλους πιανίστες το συζητήσαμε , δοκιμάσαμε καταλήξαμε πως είναι αρκετά ευρύ και πλούσιο το φάσμα του και αρκετά ισσοροπημένο....

 

βέβαια όλα αυτά είναι κουραφέξαλα αν δεν το ακούσεις ο ίδιος....

 

Σε ότι αφορά την ηχογράφηση , υπάρχουν πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις που μπορούν να επηρεάσουν το ηχητικό αποτέλεσμα προς την μία ή την άλλη κατέυθηνση

 

Αν θέλεις όμως γενικά την γνώμη μου...όπως και σε όλα τα ακουστικά όργανα ο πιο σημαντικός παράγωντας είναι ο άνθρωπος (εσύ δηλαδή  :))...νομίζω ότι αυτός καθορίζει τελικά το πως "ακούγεται" το όργανο σε μια ηχογράφηση και όλοι οι υπόλοιποι(α) έποντε (θεωρώντας ως δεδομένο ότι υπάρχει η καταλληλη υποδομή για μια σωστή ηχογράφηση, ο κατάλληλος χώρος, ένα άνω του μετρίου όργανο σε καλη κατάσταση, με το σωστό tuning & voicing κλπ κλπ)

 

και φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε τον σημαντικότατο παράγωντα "χώρος"

 

με λίγα λόγια θεωρώ πως ναι, για μια studio ηχογράφηση κλασσικού πιάνου οι συνθήκες και οι δυνατότητες υπάρχουν ασχέτως του που τελικά θα κινηθεί ηχητικά (με την λογική ότι όπως σου είπα μπορούν "ηχοληπτικά" να υπάρχουν αρκετές προσεγγίσεις)....

 

Αν όμως μιλάς για ηχογράφηση κλασσικού πιάνου στην λόγικη grand concert piano σε ένα αχανές "μέγαρο"....τότε μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό που δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο με τις αντίστοχες συνθήκες.

 

ελπίζω να έβγαλες κάποια άκρη.....για οτιδήποτε θελήσεις let me know

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου