Προς το περιεχόμενο

(Ableton Live): Από PC σε PC διαφορά στο κομμάτι.


anastanef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, καταρχην, σε ολους και καλως σας βρηκα παιδια...  :)

 

Χαίρομαι παρα πολυ που βρήκα αυτο το Forum και όλους εσάς !  8)

 

 

Ας μπω στην ερωτηση ομως για να μην σας κουραζω:

 

Εγω και ενας φιλος μου αρχισαμε να φτιάχνουμε μουσική μέσω του Ableton Live.

Αρχικο σταδιο, αρχαριοι κι εμεις στην ηλεκτρονικη μουσικη, καθαρα μεσα απο ενα PC, αλλα με αρκετες γνωσεις γενικοτερα στη μουσικη λογω πολλων ετων σε συγκροτηματα, σταθμους και γενικοτερα σε, αν μπορω να πω, "φυσικα" (!!!) οργανα !

 

Ολα πανε καλα μεχρι στιγμης αλλα το προβλημα μας ειναι οτι:

Εργαζόμαστε στον Υπολογιστη (Windows 7) του φιλου μου λογω επεξεργαστικης ισχυς περισσότερο και αποθηκευουμε τα κομματια σε αρχεια .als τα οποια ειναι project files του Ableton  για να τα επεξεργαζόμαστε και να τα μεταφέρω κι εγω μετα στον δικο μου υπολογιστη (Windows Vista).

Οταν τα μεταφερω (.als) στο δικο μου υπολογιστη και τα φορτωνω μεσα απο το ABleton για να μπορεσω να τα επεξεργαστω κι εγω μονος μου, βγαινουν εντελως διαφορετικα σαν να εχουν χασει τις αρχικες ρυθμισεις τους (τα οργανα) και παιζουν μονο οσα PlugIns ειναι ανεπαφα και μη (αρκετα) τροποποιημενα....

 

ΥΓ: δεν ηχογραφουμε τιποτα "εξωτερικο" μεσα στα κομματια. Ολα ειναι ηχοι τροποποιημενοι απο samples, plugIns, κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε.Και καλώς ήρθες...Απο όσο θυμάμαι(γιατί έχω 2μιση χρόνια να το χρησιμοποιήσω) πρέπει κατά την διάρκεια της αποθήκευσης να επιλέξεις να αποθηκευτούν και όλοι οι ήχοι που έχεις χρησιμοποιήσει.Προσπάθησε με επιλογή όλων στο arragement και μετά το "export" σου.Θα το τσεκάρω όμως και θα σου ξανα απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευω και εγω το ableton φιλε ,εαν δεν το κανεις δοκιμασε ,απο την επιλογη file να κανεις "collect all and save" και μετα "export audio/video"

 

 

Nαι,ναι...Το θυμήθηκα!Αυτό ακριβώς μας είχε πει ο καθηγητής την πρώτη μέρα κιόλας.Με αυτό τον τρόπο,ας πούμε ότι "αποθηκεύει" και ό,τι άλλους ήχους έχουμε χρησιμοποιήσει στο project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας παιδες  ;)

 

Δυστυχως ομως δεν καταφεραμε να κανουμε κατι...

Αυτο που περιγράφετε παραπανω ειναι για οταν τελειωσει το κομματι και το κανουμε το τελικο extract για να το παιζουμε και να το ακούμε

 

Αυτο που ζηταμε να κανουμε ειναι να μοιραζόμαστε τα κομματια "μισοτελειωμενα" σαν αρχεια και μετα μεσα απο το interface του Ableton να τα επεξεργαζομαστε για παραπανω παραμετροποιησεις και αλλαγες ειτε στα PlugIns ειτε στους ηχους...

 

Ελπιζω να μην σας μπερδευω ρε παιδια... Ισως δεν τα λεω κι εγω οπως πρεπει  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε την ιδια εκδοση ableton?(δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο μια σκεψη εκανα)

δυστηχως δεν μπορω να βοηθησω παραπανω και γω δεν εχει καιρο που το δουλευω!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιουμε ακριβως την ιδια εκδοση Ableton...

 

Λοιπον, εγινε μια, ας πουμε, προοδος στο θεμα  :P

Ειχαμε κολλήσει κυριως στο Addictive Drums, το οποιο φαινεται να εχει μια ιδιαιτερότητα στο θεμα save ! Πρεπει να κανεις save τα settings του σε καθε καναλι ξεχωριστα γιατι δεν αποθηκευεται οπως ολα τα υπολοιπα PlugIns...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενδεχόμενο να αποθηκεύονται σαν MP3 ή wav δεν σας βοηθάει να φανταστώ ε?Για να σιγουρευτείς ότι όλα γίνονται σωστά στο arragment ρίξε μια ματιά εδώ.ισως σε βοηθήσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για να γινει φιλε επισης θελει να εχεις εσυ και ο φιλος σου στα pc σας ακριβως τα ιδια plugins...

 

Αν στο πισι του φιλου σου γραψατε σε καποιο καναλι με το Sylenth1 ασ πουμε πρεπει σπιτι σου να εχεις και εσυ το Sylenth1... Aλλιως στο καναλι αυτο δεν θα ακουγεται τπτ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου