Προς το περιεχόμενο

παρακαλω βοηθεια για επιλογη jackson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε εγω μπορει να την θελω , το μαλλι ποσο θα πηγαινει ειναι το θεμα...

 

Εμένα ρωτάς?

καταστάλαξε τι θές και πάρε τηλ. αλλιως δεν θα μάθεις ποτέ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχει ενα ρητο στα φορουμ του "thegearpage.net"...εκει να δεις τι γινεται με κιθαρες-πεταλια-ενισχυτες και αλλα κουλα...λεει λοιπον:

 

"Work with what you have"(Δουλεψε με οτι εχεις)

 

Ειλικρινα σου μιλαω ΚΑΘΕ μερα θελω να παρω κιθαρα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!(πριν κοιταγα την iceman)...για μαγνητες δε το συζητω...επρεπε να ειχα αλλαξει ολη τη Ντανκαν...

Αλλα αν παιξω για 10 λεπτα με αυτα που εχω καταλαβαινω οτι δε χρειαζομαι τπτ αλλο και οι 2 κιθαρες που εχω με καλυπτουν και με το παραπανω...

 

Και ηχαρα βγαζουν(2 μπολτ ον οργανα ειναι τπτ το φοβερο) και παντα η εμφανιση τους με ενθουσιαζει...η RR3 ειναι πολη καλη κιθαρα...(ο Sam Totman με αυτην επαιζε πριν βγαλει την "δικη" του...)

 

Τα ασπρα αλα Van Halen stripes ειναι αυτοκολλητα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blakie σε ευχαριστω πολυ... εισαι ωραιος... με εκανες να την αγαπησω και παλλι και μγλιτωσα χρηματα... γενικα τωρα σκεφτομαι την περιπτωση του να παρω φλοιντ ροουζ... και βρηκα αυτο

 

http://www.edroman.com/parts/IS_bridgetrem.htm

 

τι παιζει ? ειναι καμια απατεωνια ? εχει διαφορα μοντελα πιο ειναι το καλο απο αυτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια δε το ξερω...ο ΕΙΔΙΚΟΣ σε κατι τετοια ειναι ο Kostas-5150...Απο εκεινον τα εχω μαθει κι εγω...

Το στοκ τρεμολο "χανει" και θες να το αλλαξεις?

Εγω και στις δυο καστομ κιθαρες μου χρησιμοποιω οχι το οριτζιναλ αλλα το "ping" floyd rose που ειναι ουσιαστικα το τοτε Ιαπωνικο...θα σου το προτεινω γιατι τα δικα μου δεν χανουν αρκει να ρυθμιστουν σωστα...

Το προβλημα με τα Liscenced ειναι πως το υλικο φθειρεται ειδικα εκει που πιανουν οι δυο βιδες και γι'αυτο χανουν...

Απο κει και περα αν ξερεις να το ρυθμιζεις δεν εχεις προβλημα...ουτε με τα liscenced...αρκει να μην εχουν φαγωθει τα knives...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εννοεις ?

 

http://www.thomann.de/gr/schaller_fr_tremolo_ii.htm

 

παλι licanced γραφει ρε γ***το... ειναι ψυχολογικο... θελω να λεει floyd rose σκετο... ειμαι λιγο βαρεμενος...

 

 

Φιλε μου,τα original floyd rose κατασκευαζονται απο διαφορες εταιρειες και σε διαφορες χωρες,υπαρχουν original floyd rose που φερουν το logo της floyd rose και ειναι κατασκευασμενα στο εργοστασιο της schaller στη γερμανια τα οποια στο εσωτερικο αναφερουν made in germany,υπαρχουν ομως και αυτα που φερουν το logo της schaller τα οποια ειναι και αυτα κατασκευασμενα στο εργοστασιο της schaller στη γερμανια αλλα αναγκαστηκα αναγραφουν οτι ειναι licenced καθως φερουν το logo της schaller και οχι της floyd rose.Πλεον τα περισοτερα original floyd ειναι κορεατικα και κωστιζουν 200 ε ενω τα schaller γερμανικα και κωστιζουν 300 ε

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου,τα original floyd rose κατασκευαζονται απο διαφορες εταιρειες και σε διαφορες χωρες,υπαρχουν original floyd rose που φερουν το logo της floyd rose και ειναι κατασκευασμενα στο εργοστασιο της schaller στη γερμανια τα οποια στο εσωτερικο αναφερουν made in germany,υπαρχουν ομως και αυτα που φερουν το logo της schaller τα οποια ειναι και αυτα κατασκευασμενα στο εργοστασιο της schaller στη γερμανια αλλα αναγκαστηκα αναγραφουν οτι ειναι licenced καθως φερουν το logo της schaller και οχι της floyd rose.Πλεον τα περισοτερα original floyd ειναι κορεατικα και κωστιζουν 200 ε ενω τα schaller γερμανικα και κωστιζουν 300 ε

 

οκ για 300 δεν με βλεπω... το αλλο με τα 200 ειναι καλο η θα εχω προβλημα ? ευχαριστω

 

 

Να σου πω την αληθεια δε το ξερω...ο ΕΙΔΙΚΟΣ σε κατι τετοια ειναι ο Kostas-5150...Απο εκεινον τα εχω μαθει κι εγω...

Το στοκ τρεμολο "χανει" και θες να το αλλαξεις?

Εγω και στις δυο καστομ κιθαρες μου χρησιμοποιω οχι το οριτζιναλ αλλα το "ping" floyd rose που ειναι ουσιαστικα το τοτε Ιαπωνικο...θα σου το προτεινω γιατι τα δικα μου δεν χανουν αρκει να ρυθμιστουν σωστα...

Το προβλημα με τα Liscenced ειναι πως το υλικο φθειρεται ειδικα εκει που πιανουν οι δυο βιδες και γι'αυτο χανουν...

Απο κει και περα αν ξερεις να το ρυθμιζεις δεν εχεις προβλημα...ουτε με τα liscenced...αρκει να μην εχουν φαγωθει τα knives...

 

 

δεν ξερω αν χανει αφου δεν το χρησιμοποιω καθολου με το φοβο μην το χαλασω... ειναι και αλλος ο λογος ομως... δεν μου αρεσουν αισθητικα τα ασημανια... προτιμω μαυρα χρωμα και γι αυτο σκεφτομαι με ενα σμπαρο ....βεβαια μετα θα πρεπει να βρω και ενα Πickguard σαν αυτο οπου εχει η rr3 ή απλα να βαλω αγγελεια για ανταλλαγη με καποιον που εχει το νεο μοντελο αλλα δεν νομιζω κανενας να θελει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε παρε :

 

http://www.thomann.de/gr/floyd_rose_original_vibrato_kit_black.htm

+

http://www.thomann.de/gr/allparts_tremolno.htm

 

Αφου δε το πολυχρησιμοποιεις να μην ειναι floating...

 

H(φτηνοτερη λυση)

 

http://www.axcessories.com/proddetail.asp?prod=axfrpingblk

+

http://www.axcessories.com/proddetail.asp?prod=AXfrstp

 

Παντως μπορεις να βρεις OFR και στο ebay πολυ φτηνοτερα απο Θωμα...

 

http://cgi.ebay.com/Genuine-Original-Floyd-Rose-Tremolo-Bridge-Kit-BLACK-R3-/270600057157?cmd=ViewItem&pt=Guitar_Accessories&hash=item3f01053145

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου επιτρεψεις να θεωρησω παλι λιγο επιπολαιη τη σκεψη σου για αλλαγη floyd μιας και γω εχω μια kelly mij και δεν ειχα ποτε θεμα με το τρεμολο το οποιο χρησιμοποιω οσο να ναι...

εισαι gasomenos...

κανε λιγο διαλογισμο παιξε καμια 10ρια backing tracks και μπορει να σου περασει και η ιδεα για αγορα floyd. 200-300 ευρω ειναι πολλα για κατι που τελικα ισως δεν χρειαζεσαι.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ για 300 δεν με βλεπω... το αλλο με τα 200 ειναι καλο η θα εχω προβλημα ? ευχαριστω

 

 

Αυτο με τα 200 euros καλο ειναι (αφου μιλαμε για original floyd rose),αλλα αυτο της schaller  ειναι κορυφαιο !

αλλα δεν βρισκω λογο να αλλαξεις κατι στην κιθαρα ειναι μια χαρα και τωρα ειναι πολλα τα λεφτα αρη,σκεψου το ειδικα αφου λες οτι δεν παιζεις και με τρεμολο ειναι απλα προσωπικο κολλημα,ε και δεν βρισκω λογο να αλλαξεις τρεμολο μονο και μονο για το χρωμα που εχει...

 

η κιθαρα σου ειναι μια χαρα ολοι εχουμε παρομοια κολληματα οποτε σκεψου το καλα πριν κανεις κατι,τωρα αν επιμενεις με γεια σου με χαρα σου  ;D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις αλλες τρεις κιθαρες με floyd rose απ'οτι βλεπω.Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αλλαξεις τρεμολο.Στην τελικη αν χρειαστεις τρεμολο σε καποιο τραγουδι εχεις τρεις κιθαρες,διαφορετικες μεταξευ τους, οποτε θα σε καλυψουν πληρως.Επισης φιλε μου αν δεν παιζεις επαγγελματικα,και δεν σου περισσευουν κιολας λεφτα, δεν υπαρχει λογος να ψαχνεις γιαμια ακομη κιθαρα.Για εναν bedroom player  οι κιθαρες που εχεις ιεναι απλα τελειες.Αλλοι γνωστοι μουσικοι διεθνους φημης  παιζουν και με παρομοιες/φθηνοτερες κιθαρες.Εγω λεω καλυτερα να ψαξεις για εναν καλο λαμπατο, αυτο θα αλλαξει ριζικα τον ηχο σου.

 

Υ.Γ.Χωρις να θελω να φανω κακοπροαιρετος με αυτο που θα πω, Ειδα τα δυο βιντεο που εχεις ανεβασει στο youtube με την jackson και την schecter και ο ηχος μου φανικε ολοιιδιος.Και δεν ξετρελαθικα απο τον ηχο μπορω να πω, πολυ ψηφιακος μου ακουστικε, λιγο ψευτικος και πιστευω οτι οτι κιθαρα και να παρεις ακομα και custom shop το ιδιο θα ακουγεται.Οποτε καλυτερα να βελτιωσεις τον εξοπλισμο σου παρα να ψαχνεις για αλλη κιθαρα.

Ολα αυτα τα λεω φιλικα γιατι βλεπω εχουμε σχεδον ιδια ηλικια και προσωπικα ξερω πολυ καλα ποσο δυσκολα και με ποσες θυσιες βγαινει το χρημα και ειναι κριμα να το σπαταλαμε ετσι(εκτως αν σου περισσευει,οποτε παω πασο)..Ασε που ερχονται δυσκολες εποχες.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου