Προς το περιεχόμενο

Χρηση μουσικης σε ταινια-Πνευματικα δικαιωματα


nanni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα δεν παιρνω απαντησεις στα ερωτηματα μου σε αυτο το site

 

μαλλον δεν με καταλαβες....για να τους παρεις ΤΗΛΕΦΩΝΟ σου εδωσα το λινκ,μια και αυτοι θα σε παρουν για να σου ζητησουν τα ΦΡΑΓΚΑ αν κανεις αυτο

 

 

παντως αν καποιος ξερει αυτο μονο να μου πει: οταν εχω πλανα απο μια παρασταση και παιζει η μουσικη απο τα ηχεια της εγκαταστασης για την παρασταση χρειαζεται να παρω αδεια???

 

και ο συνθετης της μουσικης ειναι μελος της (σχεδον ΟΛΟΙ ειναι ειναι πλην ελαχιστων εξαιρεσεων)

 

Παρε τους λοιπον τηλ. και πες τους ΑΚΡΙΒΩΣ τι θελεις να κανεις (π.χ."θελω να βαλω ενα πλανο στην ταινια μου οπου η μουσικη του κου.Τρεχαγυρευοπουλου χρησιμοποιειται σε μια θεατρικη παρασταση και παιζει η μουσικη απο τα ηχεια της εγκαταστασης για την παρασταση ")

 

There are 2 things you don't fuck with in Greece....CHURCH & AEPI... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαλλον δεν με καταλαβες....για να τους παρεις ΤΗΛΕΦΩΝΟ σου εδωσα το λινκ,μια και αυτοι θα σε παρουν για να σου ζητησουν τα ΦΡΑΓΚΑ αν κανεις αυτο

 

 

και ο συνθετης της μουσικης ειναι μελος της (σχεδον ΟΛΟΙ ειναι ειναι πλην ελαχιστων εξαιρεσεων)

 

Παρε τους λοιπον τηλ. και πες τους ΑΚΡΙΒΩΣ τι θελεις να κανεις (π.χ."θελω να βαλω ενα πλανο στην ταινια μου οπου η μουσικη του κου.Τρεχαγυρευοπουλου χρησιμοποιειται σε μια θεατρικη παρασταση και παιζει η μουσικη απο τα ηχεια της εγκαταστασης για την παρασταση ")

 

There are 2 things you don't fuck with in Greece....CHURCH & AEPI... ;D

σε προηγουμενη μου ταινια ειχα ηχογραφησει 2 κομματια στο πιανο σε ενα ωδειο (μοτσαρτ και σοπεν).ελπιζω να μη με ψαχνουν και για αυτα!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μοτσαρτ και σοπεν

 

αυτοι εχουν πεθανει εδω και περισσοτερο απο 70 χρονια..... ;D

 

παντως σε ενα προσφατο τηλεοπτικο σηριαλ χρησιμοποιησαν ενα δικο μου κομματι για 10 δευτερολεπτα και μου ηρθε ο μπουναμας μετα απο κανα 3μηνο (ουτε ηξερα οτι ειχε χρησιμοποιηθει η μουσικη μου μια και δεν εχω το ψυχικο ..σθενος να δω οποιοδηποτε ελληνικο σηριαλ στην τηλεοραση.. ;D) ,οποτε αν κανεις ...λαδια μη φοβασαι θα σε βρουνε.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι εχουν πεθανει εδω και περισσοτερο απο 70 χρονια..... ;D

 

παντως σε ενα προσφατο τηλεοπτικο σηριαλ χρησιμοποιησαν ενα δικο μου κομματι για 10 δευτερολεπτα και μου ηρθε ο μπουναμας μετα απο κανα 3μηνο (ουτε ηξερα οτι ειχε χρησιμοποιηθει η μουσικη μου μια και δεν εχω το ψυχικο ..σθενος να δω οποιοδηποτε ελληνικο σηριαλ στην τηλεοραση.. ;D) ,οποτε αν κανεις ...λαδια μη φοβασαι θα σε βρουνε.... ;D

how much?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

how much?

 

Ε,καλα μη περιμενεις και καμμια περιουσια (ειδικα αφου αφαιρεθει το ΙΚΑ,ο φορος και το ποσοστο της ΑΕΠΙ) αλλα απο το ολοτελα.... ;D

 

Παντως τα εισητηρια της Easy Jet για το ....χωριό (μενω και Βερολινο) τα καλυψε μια χαρα.... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με αυτο

 

Να γράψεις ( ή να ζητήσεις να σου γράψουν ) πρωτότυπη μουσική για τη ταινία σου. Αν υπολογίσεις και το χρόνο που θα χάσεις ψάχνοντας φαντάσματα με τα πνευματικά δικαίωματα, φθηνότερα θα σου στοιχίσει. Επίσης θα είναι καλύτερη και επίσης θα είναι πιο πρωτότυπο (όχι άλλη μία ταινία για τον καραγκιόζη με μουσικές εποχής...).

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω με την πρωτοτυπη μουσικη, ειτε ειναι στο πνευμα των original που σκοπευες να χρησιμοποιησεις ειτε σε τελειως διαφορετικο υφος.

 

Και οπως ειπες, μπορεις να ρωτησεις και εδω για βοηθεια...τζαμπα ειναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ου μπλέξεις! Δύο φορές χρειάστηκε να ζητήσω άδεια και βάλτωσε. Μία αφορούσε την Θαλασσογραφία του Σαββόπουλου (άφαντος) και η άλλη ξένο κομμάτι μέσω της ΑΕΠΙ (χρονοβόρο και σε σαμποτάρουν οι δισκογραφικές. Δεν τους συμφέρει να βγει μια επιτυχία καλλιτέχνη τους σε άλλη δισκογραφική. Απλά πράγματα.).

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις credit για την δουλειά και το κάνεις για το κέφι σου ξεσήκωσε τα όλα, φτιάξε το ντοκιμαντέρ και υπέγραψε "Ο πειρατής"! Αν όμως προορίζεται για κάποιο κανάλι κλπ. τότε αλλάζουν τα πράγματα.

 

Για αυτό βρες εδώ στο φόρουμ ενα γκρουπ που παίζει αυτό που θές και βάλε τους να γράψουν. Τότε εμφανίζονται δύο δρόμοι μπροστά σου. Αν η ηχογράφηση θα είναι στο σπίτι ή στο στούντιο. Σπίτι=Τζάμπα, Στούντιο=Χρήμα. Για πολυκάναλη ηχογράφηση σε στούντιο θα ξεπαραδιαστείς.

 

Πρόταση: Βρές την μπάντα και να γράψουν live σε στούντιο. Περίπου 30-40 η ώρα για μια καλή ηχογράφηση. Παίζει και πιο φθηνά πιστεύω. Αν η μπάντα "φυσάει" μέσα σε τρεις ώρες το πολύ θα σου έχει βγάλει τις καλές εκτελέσεις των κομματιών που θες (υπολογίζω μέχρι 10 το πολύ!!!).

 

και κάτι ακόμα... μπορείς να μας πεις που σκοπεύεις να το δώσεις/χρησιμοποιήσεις το ντοκιμαντερ? μπορεί να κάνουμε τζάμπα κουβέντα μαν. Αν είναι για την σχολή σου ας πουμε ή για τον φίλο σου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου